Známi blogeri zažili transformačný turizmus v Európskych hlavných mestách kultúry

Príbehy

Toto leto navštívili blogeri Margherita a Nick z The Crowded Planet, kameraman Emiliano Bechi Gabrielli a bloger Sebastian Becker z Pott Spott 6 rôznych miest – španielský Burgos, talianskú Materu, chorvátsku Rijeku, nemecké Gelsenkirchen, Hamm a Košice. Vyskúšali 6 rôznych itinerárov s transformačnými turistickými zážitkami, ktoré starostlivo naplánovali účastníci workshopov T–Labs. Cieľom ich cesty bolo otestovať tieto transformačné zážitky a opísať ich dobrodružstvá pre novovznikajúcu platformu – Hru o TraCEs.

Ochutnávka miestneho života

Zážitky a výlety, ktoré sme si pre blogerov v Košiciach pripravili, vychádzali z našej histórie a predkov, vrátane gastronómie, umenia, architektúry, ako aj spôsobov dopravy. Počas ich trojdňového výletu mali blogeri zažiť aj život bežného miestneho obyvateľa. Ich návšteva sa začala neobvyklou prehliadkou mesta s Igorom Kupcom z Local Nomad, ktorý sprevádza turistov po Košiciach a ich okolí. Porozprával im o histórii mesta a o tom, ako boli Košice v priebehu jedného storočia súčasťou 7 rôznych krajín. Nasledoval obed v Hostinci, najstaršej krčme na Slovensku a jednej z najstarších v Európe, kde vyskúšali výber tradičných slovenských jedál. Popoludní sa poprechádzali po sídlisku Terasa, ktoré bolo vystavané počas socializmu. Tu mohli oceniť obrovské murály z OMG – Otvorenej mestskej galérie. Následne sa presunuli na okraj mesta, kde navštívili opustené silo a počas streetartového workshopu si vyskúšali malovať grafity. Deň zakončili návštevou Tabačky Kulturfabrik, najväčšieho nezávislého kultúrneho a kreatívneho centra na Slovensku.

Cestovanie v čase

Druhý deň pre blogerov začal návštevou archeologického náleziska Várhegy v Nižnej Myšli, kde si pozreli múzeum s kostrovými nálezmi a remeselnými výrobkami z doby bronzovej a dozvedeli sa o živote a tradíciách v tomto období. Navštívili tiež skazen a vyskúšali si prácu archeológov, ktorí objavili kosti z doby bronzovej.

Ďalšou zastávkou bol Košický hrad, na ktorom si turisti môžu vyskúšať stredoveký život prostredníctvom rôznych zábavných aktivít, ako napríklad varenie stredovekého jedla, návšteva záhrady s liečivými rastlinami, lukostreľba a boj s mečmi. Deň sa skončil na Detskej železnici, kde sa blogeri prezliekli za výpravcov a pozreli sa na vlakový motor. Skutočne pocestovali v čase.

traces

Nedeľa na vidieku

Posledný deň si blogeri vyskúšali život miestnych obyvateľov. Navštívili vidiek a malebnú dedinu Háj, ktorá je známa tým, že sa v nej natáčal film Behind Enemy Lines s Owenom Wilsonom. Stretli miestneho obyvateľa Laciho Baciho, ktorý ich pozval na prípitok. Vybrali sa aj na krátku túru na vyhliadku, kde sa im naskytol nádherný výhľad na Zádielsku tiesňavu. Popoludnie strávili s Janom a Evou, ktorí pre nich navarali tradičnú fazuľovú polievku a palacinky. Blogerom sa v Košiciach veľmi páčilo. Odchádzali naplnení a vďační, že spoznali miestnych obyvateľov a vyskúšali si život v súčastnosti, ale aj v minulosti.