Z Košíc sa už čoskoro môže stať vyhľadávaná destinácia juhokórejských turistov

Interview

Nie je žiadnym tajomstvom, že sa z Košíc stáva medzinárodné mesto s podujatiami na profesionálnej úrovni. Visit Košice preto buduje nové spolupráce so zahraničnými turistickými operátormi. V rámci toho navštívil Slovensko aj Jeon Heecheol z druhej najväčšej juhokórejskej cestovnej kancelárie. My sme sa s ním porozprávali o tom, čo ho v Košiciach počas jeho návštevy zaujalo najviac.


Prečo si zavítal do Košíc?

Toto je moja prvá návšteva Košíc, ale aj Slovenska. Pricestoval som, aby som sa dozvedel viac o tejto destinácii. Pracujem v druhej najväčšej cestovnej kancelárii v Južnej Kórei Modetour, takže som prišiel prebádať toto mesto a zistiť viac o tom, čo ponúka. Chceli by sme to predstaviť našim klientom ako nový cieľ pre ich cesty.

Čím môžu byť Košice zaujímavé pre vašich klientov?

V Kórei v súčasnosti rastie dopyt po pokojných, relaxačných a liečivých zážitkoch. V Košiciach vládne presne takáto atmosféra. V porovnaní s inými mestami sú oveľa pokojnejšie a tichšie. Najmä v historickej časti mesta.

Aký je najvýraznejší rozdiel medzi miestnymi ľuďmi a ľuďmi v tvojej krajine?

Soul je obrovské mesto, prirovnal by som ho k New Yorku alebo Parížu. Život v ňom beží naozaj rýchlo, ulice sú preplnené, hlučné a život tu funguje 24 hodín, takže aj celú noc. Košice sú v tomto smere iné, mám pocit, že čas tu plynie o čosi pomalšie.

Čo si zatiaľ navštívil?

Zúčastnil som sa festivalu Art & Tech Days a mediálnej umeleckej výstavy v najstaršej zachovanej synagóge v Košiciach. Večer som navštívil Tabačku Kulturfabrik a komunikoval som s počítačom, o ktorom som sa neskôr dozvedel, že sa volá ERNEST.

Čo konkrétne by si odporúčil svojim klientom?

Po návšteve Spišského hradu som zostal úplne bez slov. Je to zážitok ako šitý na mieru pre kórejských turistov. Hrad sa nachádza na kopci, vidno ho už z diaľky a aj jeho okolie je veľmi pekné a magické. Vyšlo nám aj počasie a zhora som mal výhľad na Vysoké Tatry. Kórejčania by sa jednoducho nevedeli vynadívať. 

Počas celej návštevy ma sprevádzali zamestnanci Visit Košice, ktorí ma vzali na výlet k niektorým pamiatkam UNESCO – navštívili sme napríklad Morské oko, Chrám Prenesenia ostatkov svätého Mikuláša v Ruskej Bystrej a jaskyňu Domica. Preskúmali sme aj Betliar a Mauzóleum grófa Andrássyho – bol som ohromený tým, ako dobre je zámok zachovaný. Zúčastnili sme sa aj ochutnávky vína vo vinárskej oblasti Tokaj.

Čo sa týka Košíc, tie pre mňa vynikajú svojím charakterom a rozložením. Všetky dôležité pamiatky sa nachádzajú v tesnej blízkosti centra mesta, takže všetko je možné zažiť za relatívne krátky čas.

Ochutnal si niečo z miestnej kuchyne?

Áno, zamiloval som si slovenské jedlo, najmä mačanku. Prvý deň som ju vyskúšal v tradičnej miestnej reštaurácii Villa Regia. Varovali ma, že mi pravdepodobne nebude chutiť, takže som bol trošku skeptický, ale zachutila mi ihneď. Dokonca som si ju objednal aj nasledujúci deň v reštaurácii Slávia. Vyskúšal som aj halušky, ktoré mi pripomenuli naše tradičné kórejské jedlá.

Čo by si chcel ako kórejský turista zažiť počas dovolenky?

Kórejčania radi zažívajú veci spojené s históriou, navštevujú prírodné pamiatky a spoznávajú miestnu architektúru. Najviac ich zaujímajú veci, ktoré sú iné ako tie, na ktoré sú zvyknutí doma. Rozdiely sú pre nich najzaujímavejšie.

Budete teda pracovať na prilákaní kórejských turistov do Košíc?

V súčasnosti sú všetky turistické ponuky v Kórei veľmi podobné. Prišiel som sem, aby som nazbieral nové zážitky a na ich základe vytvoril novú cestovateľskú trasu pre našich klientov. Takže áno, Košice sú naším novým cieľom.

Odporučili sme mu navštíviť aj sídliska v našom meste, aby na vlastnej koži zažil socialistickú architektúru. Viac sa o nich dozvieš v miestnom knižnom sprievodcovi – City Cracker – knihe, ktorá propaguje menej viditeľné časti Košíc.