Umelci v diele Face of the Universe zdokumentovali košické kvety

EMAP

Tatsuru Arai, japonský skladateľ a programátor, ktorý žije a pracuje v Berlíne, v priebehu septembra a októbra spolupracoval s košickým umelcom Borisom Vaitovičom. V rámci Európskej platformy mediálneho umenia (EMAP) spoločne pracovali tvorbe site-specific multižánrového umeleckého diela Face of the Universe (Tvár vesmíru). Dielo je súčasťou tohtoročného festivalu Art & Tech Days.

Obaja umelci digitálne zdokumentovali tvary kvetov v Košiciach a pomocou umelej inteligencie ich znovu pretvárali. Prostredníctvom obrazu a zvukov prichádza kreatívne duo s víziou umeleckého diela, ktoré umožňuje lepšie pochopiť ľudské vnímanie a poznávanie sveta a precítiť časť podstaty vesmíru. Dielo zároveň sprostredkováva komunikáciu medzi ľudskou a umelou inteligenciou.

© Tatsuru Arai

Tatsuru Arai má bakalársky titul z kompozície z Tokyo College of Music a kompozíciu, počítačové programovanie a multimédiá študoval aj v Berlíne. Jeho hlavnou umeleckou doménou je integrácia klasických skladieb s použitím nových technológií. Tatsuru pracuje na koncepte Hyper Serial Music, čo je algoritmus hudby generovanej technológiami ako je napr. umelá inteligencia. Účinkoval na festivaloch Kinetica Art Festival (Londýn), Tanztage (Berlín), Flow Festival (Helsinki, Fínsko), CTM Transmediale Festival (Berlín), a pod.

Boris Vaitovič sa vo svojej umeleckej tvorbe venuje relativizácii zaužívaných schém myslenia a ich vizuálnych reprezentácií. Teoreticky skúma historické súvislosti medzi vedou a umením a ich presahy do súčasnosti. Svoju tvorbu prezentuje v galériách a na rôznych mediálnych festivaloch doma i v zahraničí.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.

Rezidencia umelca Tatsuru Araia vznikla v rámci Európskej platformy pre novomediálne umenie (EMAP), ktorej členom je Creative Industry Košice. Rezidencia je spolufinancovana z programu Kreatívna Európa EU.