V košickej kultúre cítiť spoluprácu, hovorí nádejná galeristka Rebeca

Interview

Má len 23 rokov, no už teraz vie, že najdôležitejšie je zodpovedne a snaživo ísť za tým, čo ťa v živote napĺňa. Španielka Rebeca Marín Urízar v rámci nášho programu Erasmus pre mladých podnikateľov naberala nové skúsenosti v košickej Šopa Gallery. Jej hosťujúcou podnikateľkou bola počas takmer piatich mesiacov Petra Housková. V článku hovoria o svojich dojmoch zo vzájomnej spolupráce, živote v Košiciach aj miestnej kultúrnej scéne.


Rebeca prirovnáva Košice k malému a pohodlnému mestu. Keď sa jej pýtame na ľudí, neskrýva rozpaky, no napokon povie, že miestni si na nových cudzincov potrebujú len zvyknúť, a potom ich považujú za svojich. „Keď som šla napríklad do obchodu, ľudia na mňa spočiatku len kývli hlavou. Nič sa ma nespýtali a niekedy mi ani nepozdravili, pretože videli, že nie som odtiaľ a že určite im nebudem rozumieť. Časom ma spoznali, pretože som zvykla chodievať na tie isté miesta a už to bolo oveľa lepšie. V Šope to bolo úplne iné. Tam ma už na začiatku privítali veľmi vrúcne, hneď mi poradili, kde čo nájdem. Vytvorili veľmi príjemnú atmosféru,“ hovorí Rebeca.

Spomína, že najviac ju prekvapil kultúrny život v meste. Prvá výstava, ktorú v Šope zažila, prilákala veľa mladých ľudí. „Je dôležité, aby sa práve oni pohybovali v tomto prostredí a veľmi ma potešilo, keď som videla, že na vernisáž prišlo takmer 50 ľudí,“ dodáva. Okrem toho chváli spoluprácu malých kultúrnych organizácií a galérií. Ich predstavitelia sa stretávajú nielen na výstavách, ale aj na spoločných workshopoch a je vidieť, že sú po celý čas v kontakte. „Vzhľadom k tomu, že Košice sú pomerne malé, si myslím, že vzájomnú podporu tu cítiť oveľa viac, než v akomkoľvek väčšom meste.“

Počas pobytu spoznávala fungovanie galérie súčasného umenia, v ktorej má každý člen ešte jednu ďalšiu prácu. Vyskúšala si úlohy galeristky, produkčnej, či fotografky podujatí. Okrem toho spolupracovala na tvorbe audiovizuálneho diela Limen od španielskeho umelca – Marca Vilanovu – ktoré v Košiciach pripravoval pre festival Art & Tech Days. „Nenapadlo by mi, že v Košiciach zažijem tak profesionálne pripravený festival, ako bol Art & Tech Days. Vedela som o ňom len vďaka Marcovi a jeho dielu, ale úroveň konferencie ma veľmi príjemne prekvapila,“ hovorí o svojich dojmoch. 

Petra dodáva, že Rebeca bola pre Šopu veľkým prínosom a pomocou, ktorú potrebovali. Ak niekto z členov náhle vypadne, je veľmi ťažké nájsť zaňho rýchlu náhradu. Rebeca rozšírila ich tím a prakticky vedela robiť čokoľvek, čo bolo práve potrebné. „Dievčatá z galérie sú úspešné vo všetkom, čo robia. Galérii sa darí preto, lebo si v nej všetci celý čas pomáhajú. Napriek tomu, že majú vlastné povinnosti, vzájomne sa tu zastupujú, ak treba. Sú tam jeden pre druhého, robia skvelú prácu a sú skutočne kreatívni,“ dopĺňa Petru Rebeca.

Petra otvorila Šopu ešte ako študentka na tunajšej Fakulte umení. „V Košiciach vtedy neexistoval žiaden priestor, kde by študenti mohli vystavovať svoje práce. Bez akýchkoľvek skúsenosti som si povedala, že ho založím. Zo začiatku to nebolo dobré, pretože to bola zmes všetkého, od street artu cez zahraničných umelcov, až po študentov. Potom sme si poriadne definovali víziu a misiu a dnes môžeme povedať, že sme to zvládli,“ hovorí Petra. V budúcnosti ju chcú rozšíriť a nadviazať ďalšie partnerstvá s rôznymi krajinami, s ktorými by sa mohli púšťať do interdisciplinárnych projektov prepájajúcich umenie s vedou.

Rebeca chce po návrate domov dokončiť magisterské štúdium, naďalej zbierať nové skúsenosti a rozvíjať sa vo viacerých smeroch. „Keď som si mala vybrať, čo chcem študovať, nič okrem umenia sa mi nepozdávalo. Vždy som cítila, že sa chcem uberať týmto smerom, ale medzičasom som si uvedomila, že na odbore ani tak nezáleží. Dôležité je zodpovedne a snaživo kráčať za tým, čo chcem,“ hovorí. Minulý rok si povedala, že jedného dňa chce mať vlastnú galériu súčasného umenia. Teraz hľadá a využíva všetky možnosti i spôsoby na to, aby nazbierala čo najviac nových skúseností skôr, ako sa pustí do vlastného veľkého projektu.

Šopa Gallery môžeš navštíviť každý pracovný deň od 16:00 do 18:00. Najbližšia vernisáž vizuálneho umelca Roberta Gabrisa bude 19. februára 2020 o 19:00.