Cambridgská univerzita, Európska komisia, Švédske kráľovstvo. Medzi klientov Paula Bogena sa zaradia aj slovenské organizácie // Escalator

Má za sebou viac ako 30 rokov skúseností v oblasti manažmentu kultúry a viacero úspešných projektov s miliónovými rozpočtami. Paul Bogen je spolu so Sandym Fitzgeraldom je jedným z hlavných mentorov nášho projektu Escalator určeného pre ľudí, ktorí chcú posunúť svoju organizáciu vpred. Účastníkom radí v oblasti financií, budovania publika, strategického rozhodovania a prípravy biznis plánov.


Vo svojich začiatkoch bol Paul manažérom troch divadelných spoločností, pracoval akoproducent a riaditeľ, DJ, herec aj stand-up komik. Okrem Anglicka, odkiaľ pochádza, pôsobil istý čas aj v Izraeli a Poľsku. Od roku 2001 Paul pracuje ako konzultant, projektový manažér, výskumník, fundraiser, spisovateľ ale aj soft-skillový kouč.

Od roku 1989 bol umeleckým a výkonným riaditeľom iniciatívy mládeže v Cambridge. Práve v tomto univerzitnom meste úspešne zrealizoval 10 miliónový projekt, ktorý zahŕňal okrem iného aj výstavbu koncertnej haly Cambridge Junction.

V rokoch 2011 – 2014 pracoval ako projektový manažér pre projekt Engine Room Europe, ktorého cieľom bola podpora nezávislej kultúry v Európe a umeleckého biznisu spojených s budovaním kapacít. Bola to prvá mládežnícka iniciatíva v oblasti kultúry v Británii, ktorá sa venovala hudbe, divadlu a mediálnemu umeniu. Počas 17 rokov jej existencie Paul transformoval iniciatívu na organizáciu a naplnil jej víziu – stala sa medzinárodne uznávanou umeleckou organizáciou.

V súčasnosti sa Paul podieľa na rôznych projektoch po celej Európe. Osem rokov pôsobil ako prezident Trans Europe Halles, je členom rady divadla Hoipolloi a členom Royal Society of Arts. Medzi jeho klientov patria napríklad Cambridgská univerzita, Európska komisia, Ázijsko-európska nadácia, mesto Amsterdam, Švédske královstvo a iné. Paul sa podieľa na tvorbe master plánu a stratégií kultúrneho priemyslu v Košiciach od roku 2011.

Spolu so Sandym Fitzgeraldom založili agentúru Olivearte. Lokálnu scénu v Košiciach pozná veľmi dobre a spolu s CIKE pripravoval Master plán pre kreatívnu ekonomiku a kultúru. Práve v Košiciach vidí veľký potenciál pre rast kultúrnych a kreatívnych organizácii, ktorým prostredníctvom Escalatora pomáhajú.

“V rámci Escalatora identifikujeme kľúčové problémy, ktoré je potrebné vyriešiť. Jednotlivými aktivitami smerujeme k hlavnému cieľu – dlhodobej stratégii, ktorá im umožní napĺňať ich vízie a ciele.”

Paul Bogen

Z čoho pozostáva Escalator?

Projekt Escalator z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Text: Magdaléna Haľková