Témou 5. ročníka festivalu Art & Tech Days 2021 bude Human Responsibility

Art & Tech Days

November 2021 prinesie už v poradí piaty ročník festivalu mediálneho umenia, technológií a digitálnej kultúry, ktorý sa bude tentoraz niesť v duchu Human Responsibility. Prečítaj si, čo sa ukrýva za výberom tejtoj témy a prečo sa na tohtoročnom Art & Tech Days rozhodne oplatí zúčastniť. 

Human Responsibility – cesta k trvalo udržateľnej budúcnosti

Piaty ročník festivalu Art & Tech Days and Conference je venovaný téme Human Responsibility – ultimátnej zodpovednosti človeka za vplyv, využitie a rozvoj technológií a ich dopad na prostredie a človeka. „Cieľom podujatia v roku 2021 je poukázať na vplyv človeka a technológií na prostredie a svet. Digitálna realita aj všetky technológie sú dielom ľudí, a preto môžeme ľudstvo považovať za plne zodpovedné za ich použitie. Vplyv človeka na planétu je zásadný,“ hovorí Michal Hladký, riaditeľ Creative Industry Košice.

Umelá inteligencia a digitálna revolúcia, sociálna nerovnosť či digitálna demencia, klimatická zmena a jej dopady sa stali najväčšími problémami, ktorými by sa svet mal intenzívne zaoberať. Potrebujeme riešenia, ktoré nám pomôžu zorientovať sa v spleti zložitých výziev a povedú k trvalo udržateľnej budúcnosti. Úlohou každého z nás je prevziať zodpovednosť za všetky oblasti, do ktorých zasahujeme, a ktoré sme si ako ľudstvo podmanili. Mali by sme byť schopní nájsť udržateľný spôsob, ako žiť naplnený a zodpovedný život vo vzťahu k sebe samému a vo vzťahu k svetu. Na tému zodpovednosti sa festival Art & Tech Days pozrie prostredníctvom odborníkov z viacerých oblastí.

Celosvetoví top spíkri z popredných spoločností a organizácií

Tento rok sa medzi doterajších 78 spíkrov z 13 krajín sveta pridajú zaujímaví headlineri, ktorí publiku prednesú svoje prednášky na tému Human Responsibility. Predstavujeme ti prvých z nich:

Neil Harbisson je súčasný umelec a kyborg aktivista, ktorý sa narodil v Británii, ale vyrástol v Katalánsku. Je známy predovšetkým vďaka anténe implantovanej do jeho lebky, vďaka čomu bol vládou oficiálne uznaný za kyborga. Keďže sa Harbisson narodil ako farboslepý, anténa mu dovoľuje vnímať viditeľné i neviditeľné farby cez počuteľné vibrácie v jeho lebke, vrátane infračerveného a UV žiarenia. Vie cez ňu taktiež prijímať farby z vesmíru, obrázky, videá, hudbu alebo hovory priamo do hlavy. Identifikuje sa ako kyborg – cíti, že je strojom, no rovnako ako transdruhový: necíti sa byť na 100% človekom. Jeho umelecké diela objavujú identitu, ľudské vnímanie, vzťah medzi zrakom a zvukom, a umelecké vyjadrenie pomocou nových zmyslových vstupov. V roku 2010 spoluzaložil Cyborg Foundation a v 2017 Transpieces Society.

Holandský inovátor a vynálezca sociálnych dizajnov Daan Roosegaarde skúma vzťah medzi ľuďmi, technológiami a vesmírom. Keďže bol odjakživa fascinovaný prírodou, odráža sa to aj na jeho dielach, akým je napríklad Smog Free Project – najväčší vonkajší čistič vzduchu na svete, ktorý vyrába šperky zo smogu. Spoločne so svojim tímom dizajnérov a inžinierov vyvýjajú „Krajiny budúcnosti“, kde budujú inteligentné udržateľné prototypy miest zajtrajška. Hovorí totiž, že neverí v utópiu, ale protópiu – prorotyp sveta, ktorý postupne zlepšujeme.

Roosegaarde získal veľké množstvo prestížnych ocenení, vrátane Young Global Leader – World Economic Forum, LIT Lighting Design Award 2019. Bol členom inovačného tímu NASA, časopis Forbes ho označil ako “Creative change maker”, spolupracoval s Tokyo National Museum, Design Museum London, Rijksmuseum, Tate Modern a pod.

Zdroj: Seoul Digital Forum 2015

Týždeň nabitý programom pre všetky vekové kategórie

Festival Art & Tech Days sprevádza mnoho podujatí, ktoré sú určené pre fanúšikov sveta technológií a umenia, bez ohľadu na ich vek. Môžeš sa tešiť na rôzne umelecké inštalácie, hackathon, design sprint či detské workshopy. Art & Tech Days predstavuje festival bez limitu – jeho cieľom je v prvom rade podporiť vzdelanie a spoluprácu s využitím digitálnych technológií pre spoločnosť. Zaujme teda všetkých, ktorí si radi rozšíria obzory v oblasti kultúry o nové sféry, ktoré nepoznajú.

Medzisektorová spolupráca IT, kultúry a umenia

Michal Hladký hovorí o existujúcom potenciáli prepájania svetov kultúry a technológií, ktorý identifikovali ešte počas tvorby Masterplánu v roku 2012: „V meste bol a stále je potenciál kreatívcov, ktorí využívajú digitálne technológie. V CIKE veríme, že spojenie ľudí z IT a kultúrno-umeleckého sektora vie priniesť novú inšpiráciu, produkty a inovatívne výsledky. Takéto prepojenie môže byť užitočné aj pre iné sektory ako zdravotníctvo, doprava, turizmus, ale aj pre mesto samotné. Chceli sme vytvoriť platformu, kde by sme poukázali na hodnotu a možnosti spolupráce v medzisektorových partnerstvách. Už priamo v produkcii vznikli spojenia s našimi partnermi ako DAAVS (Dni aktuálnych audiovizuálnych stretnutí) pod záštitou VUNU, o.z. či spolupráca s T-Systems Hackathonom, Košice IT Valley, Technickou univerzitou v Košiciach, Game Days od Game Dev Košice, K.A.I.R. a podobne. Tento rok by sme chceli rozšíriť spoluprácu s AmCham či Botanickou záhradou v Košiciach.“ Medzisektorová spolupráca je teda jedným z hlavných dôvodov organizovania košického festivalu. Podujatie je zároveň fyzickým priestorom, kde sa kreatívci z rôznych odvetví stretávajú a prepojením svojich profesií môžu priniesť jedinečné produkty.

Odkaz na medzinárodný titul mesta Košice zo siete UNESCO Creative Cities

Festival Art & Tech Days je reakciou na prestížny titul UNESCO Creative City of Media Arts, ktorý mesto získalo v roku 2017. Prostredníctvom siete kreatívnych miest organizácia UNESCO podporuje a rozvíja spoluprácu miest, ktoré považujú kreativitu za hlavný faktor pre udržateľnosť a mestský rozvoj. Robí tak už od roku 2004 a dodnes tvorí medzinárodnú sieť UNESCO Creative Cities Network takmer 250 miest z celého sveta. 

Šanca spoznať mesto Košice a jeho inštitúcie v novom svetle

Art & Tech Days je nielen osvetou mediálneho umenia na východnom Slovensku. Je to tiež skvelá príležitosť, ako spoznať budovy a miesta, kde sa jednotlivé podujatia konajú. Riaditeľ CIKE hovorí, že Art & Tech Days je v neposlednom rade mestský festival, ktorého jednotlivé podujatia majú podčiarknuť jeho urbánny charakter: „Každé živé predstavenie, či už tanečné, hudobné, alebo iné, prednáška, workshop či konferencia sa dejú na inom mieste v Košiciach. Prostredníctvom rôznych žánrov sa teda návštevníci oboznamujú aj s priestormi mesta – putujú a odkrývajú jeho tvár v inom svetle, na aké sú zvyknutí.“

Festival Art & Tech Days 2021 – Human Responsibility je už za rohom, a preto nezabudni sledovať náš web a sociálne siete, kde nájdeš aktuálne informácie o konkrétnych podujatiach či spíkroch. Ak máš záujem sa podujatia zúčastniť, zakúp si svoj lístok už dnes na tejto stránke.


Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.