Rok, ktorý ich naučil, ako na to

Escalator

Ktorá organizácia by nechcela fungovať lepšie, efektívnejšie, byť viditeľnejšia či obľúbená u verejnosti? Sú aj také, ktoré chcú na sebe pracovať po celý rok. Boli nielen odhodlané, ale zároveň mali víziu. Napriek tomu, že pochádzali z rôznych odvetví, spájala ich jedna vec – Escalator.


Aj v roku 2018 sme mali na Escalatore účastníkov, ktorí boli motivovaní posúvať seba a svoju organizáciu vpred. Prihlásilo sa široké spektrum organizácií – od začínajúcich dizajnérskych firiem a mestských informačných stredísk cez kreatívne a vzdelávacie priestory či marketingové spoločnosti, až po zabehnuté coworkingy, kultúrne centrá a galérie. Prvýkrát sa mohli na Escalator prihlásiť okrem kultúrnych organizácií aj firmy z IT odvetvia či turizmu. Všetci prišli s očakávaniami a predstavami, čo by na svojej organizácii chceli zlepšiť a s cieľmi, ktoré by chceli dosiahnuť.

Najdôležitejšími článkami programu boli okrem účastníkov aj traja zahraniční mentori – rozhľadení kultúrno-kreatívni odborníci s dlhoročnou praxou v rôznych oblastiach – Paul Bogen, Sandy Fitzgerald a Birgitta Persson z Olivearte Cultural Agency.

V priebehu roka sa organizáciám podarilo uskutočniť významné kroky na ceste k ich úspešnému naštartovaniu alebo reštartovaniu. Za všetky možno spomenúť Katku Rybnickú s Citrónom, ktorá sa hneď na začiatku programu rozhodla upustiť od plánu, s ktorým sa pôvodne prihlásila. Katka si sprioritizovala množstvo svojich aktivít a rozhodla sa rozbehnúť vlastný dizajnérsky biznis.

Kreatívne vedy na čele s Petrou Vancovou priniesli do Prešova a regiónu východného Slovenska prvé detské interaktívne centrum. Počas Escalatora sa im podarilo prenajať skvelé priestory od mesta,  v ktorých hneď mohli zrealizovať svoju prvú a veľmi úspešnú výstavu.

Riaditeľka Východoslovenskej galérie, Dorota Kenderová, zmenila spôsob riadenia z intuitívneho na strategický, vniesla do nej poriadok a vytvorila tak stabilné a atraktívne pracovisko. Vďaka prieskumu návštevníkov teraz dokáže nastavovať všetky procesy oveľa lepšie.

Každý z účastníkov si z tohtoročného Escalatora odniesol niečo úplne iné, preto ho každý charakterizuje úplne inak. Pre niekoho znamená vzdelávanie, pre iného nástroj na zlepšovanie sa. Zatiaľ, čo jedni svoju organizáciu rozbehli, iní prehĺbili dôveru v rámci tímu, odhodlali sa požiadať o veľké granty, preskúmať publikum a priblížiť sa mu alebo pracovať na vydobytí si rešpektu zo strany verejnosti. Mnohých tiež vystríhal pred bezhlavým vrhnutím sa do vecí, ktoré vôbec nemuseli fungovať.

To, čo všetko je skutočne obsiahnuté v Escalatore pochopíš, až keď ho vyskúšaš. Určite je to však program, ktorý ťa za jeden rok dokáže zorientovať a ukázať ti, ako na to. Viac sa o ňom dozvieš tu.


Projekt Escalator 2018 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Visit Košice, Ministerstvu dopravy a výstavby SR.