Revolučné myšlienky, technologický pokrok, ale aj zmeny myslenia a ľudského správania na Art & Tech Conference

Art & Tech Days

Na Art & Tech Conference 2018 sme sa pokúsili definovať revolučné myšlienky, technologický pokrok, ale aj zmeny myslenia a ľudského správania sa v dnešnej dobe. Deväť spíkrov z úplne rozdielnych oblastí sa vyjadrilo k téme umelej inteligencie a výzvy, ktorú predstavuje pre spoločnosť. V roku 2020 sa pozrieme na tému ľudskej zodpovednosti, a to nielen v kontexte technologického pokroku – téma, ktorá sa zrkadlila práve v nasledujúcich talkoch.


Martin Jan Stránský, primár neurológie na Yale University

Hlavným spíkrom Art & Tech Conference 2018 bol doktor Martin Jan Stránský, primár neurológie z Yale University, ktorý sa špecializuje na neurofyziologické funkcie mozgu, pamäť a vedomie. Počas svojho talku neustále pripomínal, že akékoľvek poznatky získané pri práci s počítačom v našom mozgu nezotrvajú dlho. Tieto informácie nedokážu nájsť cestu k limbickej časti mozgu, ktorá je sídlom empirických skúseností.

„Nie je potrebné, aby AI pokračovala v zjednodušovaní vecí a zdanlivo nás zbavovala činností a ,pomáhala‘ nám. Otázka skôr spočíva v tom, či človek bude raz premýšľať inak ako počítač.“

Uri Aviv, riaditeľ filmového festivalu Utopia

Uri Aviv, samozvaný sci-fi evanjelista, šíril pozitívne slová o umelej inteligencii v súvislosti s filmovým priemyslom. Známy stereotyp – roboti vs. ľudia – vykreslil v niekoľkých svetových trhákoch, ako sú Blade Runner, Star Trek, Space Odyssey, Terminátor alebo Her. Poznamenal, že tento žáner nám vytvára nový slovník, ktorý nám umožňuje rozprávať o existujúcich, ale aj budúcich technologických vynálezoch.

„Diskusia o revolúcii a evolúcii, ktorú všetci zažívame, práve to je podstata science-fiction. Pri najlepšom je science-fiction zázračný a vysoko kreatívny rozprávkový umelecký štýl. Je to skvelý zdroj inšpirácie.“

Filip Ruisl, dizajnér

Digitálny dizajnér Filip Ruisl odpovedal na základné otázky o etike umelej inteligencie. V súčasnosti je dizajnérom v inovatívnom laboratóriu Kitchen Budapest. Filip dôkladne priblížil inštaláciu virtuálnej reality a umelej inteligencie Training 2038, ktorú so sebou priniesol a ktorá otvára spoločenský dialóg o tom, ako to vyzerá, keď umelá inteligencia preberie zodpovednosť v rozhodovaní o otázkach morálnej dilemy.

„Každý, kto vyvíja softvér, hardvér alebo systém, ktorý je riadený AI, nesie určitú zodpovednosť. Musíme si uvedomiť, aké správanie a hodnoty mu dávame my.“

Gene Kogan, novomediálny umelec

Gene Kogan je umelcom so sídlom v USA a vo svojom talku sa sústredil na tému generatívnych systémov a AI využitia v umeleckej praxi. Na príklade prenosných zrkadiel ukázal, ako môžeme pomocou AI v nových médiách využiť známe umelecké štýly a pracovať s nimi v aktuálnom čase (real time). Chceli by ste sa pozrieť do zrkadla a vidieť svoj odraz v obraze Kandinského alebo v štýle Hokusaiho Veľkej vlny z Kanagawa? No problem.

„Dokážu stroje myslieť? Nuž, to nezávisí od samotného stroja, ale od toho, čo rozumieme pod myslením.“

Karol Piekarski, zakladateľ Medialab Katowice

Pred časom založil Karol Piekarski Medialab Katowice, laboratórium pre každého, kto sa nebojí počítačov. Špecializuje sa na spracovanie a vizualizáciu dát a podarilo sa mu zhromaždiť niečo, o čom všetci na Slovensku zatiaľ len snívame – dáta v kultúre. Karol zdôraznil, aké dôležité je, dokonca aj pre umelcov, prijať svet IT a otvoriť sa ďalším exaktným disciplínam. Aj humanisti si dnes musia zašpiniť svoje ruky kódom.

„Vždy, keď na scénu prišli nové médiá – napríklad filmy či tlač – sa intelektuáli obávali, že to zničí našu kultúru. Stále sme však prežili a vytvorili sme si ešte lepšiu kultúru. Som presvedčený, že umelá inteligencia môže urobiť to isté.“

Peter Matúš, člen predstavenstva Tatra banky

Tatra banka je už roky spájaná s umením a inováciami. V roku 2017 získala cenu najinovatívnejšieho systému mobilného bankovníctva na svete. Peter Matúš, člen predstavenstva Tatra banky, opísal, ako AI postupne mení finančný sektor. Predstavil to na hmatateľnom príklade pomerne roztomilého a zmäteného robota menom Pepper, ktorý má v budúcnosti v každej pobočke nahradiť zamestnancov svojim robotickým šarmom. To vôbec nie je strašidelné.

„Chceme reinvestovať čas klienta do niečoho krajšieho, preňho dôležitejšieho alebo zaujímavejšieho.“

Merav Oren, podnikateľka

Multipodnikateľka Merav Oren sa stala jednou zo 100 najvplyvnejších ľudí v izraelskom hi-tech. V Košiciach inšpirovala svojím centrom pre začínajúce ženy – podnikateľky a startupy vedené ženami s názvom WMN. Jej prednáška otvorila diskusiu o tom, čo je možné. Merav odhaduje, že AI je budúcnosťou každého biznisu.

„Počítače nemôžu mať inšpiráciu.“

Mária Virčíková, spoluzakladateľka MATSUKO

Máriu Virčíkovú zaujíma kreatívny proces, ktorý sprevádza používanie technológií. Sebaisto označuje kreativitu ako vlastnosť špecifickú výhradne pre ľudský druh, čo potvrdzuje množstvom dôkazov. Mária tiež predstavila jej košický startup MATSUKO, ktorý pracuje na skutočne prevratnom modeli – 3D telezobrazení s technólogiou reality, ktorá umožňuje interakciu prenášaním obrazov ľudí ako 3D hologramov.

„Chceme zmeniť, ako firmy a ľudia spolu komunikujú a ako môžu efektívnejšie spolupracovať – byť si bližší. Je na ľuďoch, ako technológie v budúcnosti využijú.“

Adi Zamir, zakladateľka startupu Pink of View

Adi Zamir je vo svojom sektore skutočnou šampiónkou. Na svojom startupe Pink of View pracuje už nejaký ten piatok. Ide o celosvetovo prvý osobný prediktívny indikátor, ktorý pomocou umelej inteligencie a strojového učenia odhaľuje potenciálnu náchylnosť na rakovinu prsníka. Adi nám ukázala, ako prevencia v skorej fáze definuje, čo je pre danú pacientku obzvlášť škodlivé. Napríklad to môže odporučiť zníženie príjmu alkoholu či hormónov.

„Jedna z vecí, ktoré sú jedinečné pri strojovom učení sa AI v zdravotníckej sfére, je to, že stále existuje priestor pre ľudí.“

Spájanie ľudí z viacerých sfér prináša jedinečný priestor pre reakciu a spoločnú diskusiu o revolúciách a pokrokoch dneška. Art & Tech Conference 2018 dokázala, že umelá inteligencia má obrovskú kapacitu znásobiť pozitívny dopad na spoločnosť, no je dôležité nespohodlňovať a nezjednodušovať si veci navôkol len pre záľubu v našej vlastnej nečinnosti. Tento rok preskúmame tieto témy z nového pohľadu.