Realizovali sme workshop o zodpovednom turizme v čase pandémie

Interview

Niekoľko týždňov sme pripravovali trojdňový workshop o transformatívnom turizme – T-Labs – s odborníčkou z talianskeho Toskánska. V dôsledku okolností, ktoré nastali na Slovensku a vo svete, sme sa dostali do situácie, keď lektorka nemohla pricestovať a stretnúť sa osobne, nebolo bezpečné. Aby sme nikoho neohrozili, bleskovo sme vymysleli plán B. O téme zodpovedného a transformatívneho cestovania, networkingu na diaľku, o jeho význame v týchto časoch a nejasnej budúcnosti turizmu sme sa rozprávali s odborníčkou Simonou Polli z Destination Makers.


Nech je z teba webinár!

Košice boli posledným mestom, kde mala Simona viesť workshop v rámci európskeho projektu TraCEs. „Keď sa situácia zhoršila, začala som sa obávať, že naozaj nebudem môcť prísť a nebude sa to dať spraviť osobne,“ hovorí.Po definitívnom vylúčení tejto možnosti bol jediným riešením online workshop, tzv. webinár, ktorý mohli všetci absolvovať z domu alebo kancelárie. Plánovanie bolo zložité, pretože veľká časť workshopu mala byť interaktívna, a to hlavne medzi účastníkmi navzájom. „Platformu sme síce testovali za pochodu, no bola som ňou príjemne prekvapená, rovnako ako reakciami a aktivitou ľudí. Na Zoome sme dokázali vytvoriť osobitné skupiny, v ktorých mohli pracovať a do ktorých som mohla vstupovať. Fungovalo to lepšie, než som očakávala,“ hodnotí Simona. 

Zdroj:  T-Lab od Destination Makers pre CulTour is Capital project v Gelsenkirchene

Plánovanie zodpovedného turizmu

Cestovateľ by mal byť ohľaduplný k prostrediu a lokálnej kultúre, ktoré sa chystá navštíviť. Keď cestujeme, mali by sme sa snažiť zanechať čo najmenšiu stopu. Zodpovedný turizmus spočíva v zanechaní nezmenenej krajiny po našej návšteve. Práve naopak, nechávame ju zmeniť nás. To je základom zodpovedného a transformatívneho turizmu. „Cestovanie odjakživa mení ľudské životy. Nikdy to nebolo inak, no výskumy z posledných rokov hovoria, že jednou z hlavných motivácií cestovania je vyhľadávanie zmeny, po ktorej ľudia túžia. A tomu by mali prispôsobiť svoju ponuku operátori z turizmu.“

Do webinára sa zapojilo 20 vybraných účastníkov, ktorí chcú vytvárať transformatívne ponuky turistických zážitkov a cestovania po celom Slovensku. Na konci vyberie Simona jeden z nich, ktorý sa zrealizuje a bude testovaný blogermi v Košiciach. Formát workshopu vyvinuli v Destination Makers a Simona ho pretransformovala na webinár, ktorý účastníkom umožnil kryštalizovať vlastné nápady, definovať cieľové skupiny, navrhovať možné spolupráce, premýšľať nad logistikou nápadov alebo ich propagácii. Vo výstupoch webinára boli nápady ako turistika južným Slovenskom na koni s pobytom v lese, či zážitkové cestovanie časom s prebúdzaním sa vždy v inej dekáde dejín. Na konci sa ukázalo, že všetky nápady sú realizovateľné – stačí sa len do nich pustiť.

Pandémia ho zmrazila, ale on sa preberie

Ako premýšľať nad turizmom, ktorého budúcnosť nedokážeme predpovedať? Načo bolo dobré absolvovať webinár o transformačnom turizme, ktorý sa v týchto časoch môže zdať úplne zbytočný? „Ak táto situácia zastihla ľudí, ktorí už majú fungujúci biznis, bude najlepšie, ak tento čas využijú na inovovanie svojich ponúk a vymýšľanie ďalších produktov. Na webinári získali nové podnety a pomôcky, a ak už v danej sfére pracujú, vedia ich relatívne jednoducho zapracovať do vlastného podnikania.

Ak to zastihlo ľudí, ktorí ešte nestihli rozbehnúť vlastný biznis, bude to pre nich náročnejšie. Môžu mať veľa nápadov, ale zatiaľ nemajú skúsenosti ani priestor pre ich pretavenie do reality. Mali by si poriadne ujasniť svoje priority, argumenty pre a proti, ich očakávania. Môžu plánovať, aké spolupráce chcú rozvíjať. Môžu sa vzdelávať, spisovať nové nápady, inovovať, alebo pomôcť už existujúcim subjektom. Vďaka tomu, že sme sa všetci mohli na chvíľu zastaviť, máme dostatok času na vymýšľanie nových vecí, zlepšovanie webov alebo sociálnych sietí, dizajnov, vizuálov. Všetci sa konečne môžeme začať zlepšovať vo veciach, v ktorých sme vždy chceli, ale nikdy na to nebolo dosť času,“ hovorí Simona.

Objavujme možnosti lokálneho trhu

Simona hovorí, že mnohí ľudia v Taliansku sa snažia byť pozitívni, pôsobia tak cez sociálne siete a snažia sa udržiavať dobrú náladu aj okolo seba. Avšak, ľudia, ktorí tam viedli malé rodinné podniky sú naozaj nešťastní. „Sledovala som situáciu v Číne a Singapure, kde sa situácia s koronavírusom blíži ku koncu a ľudia tam začínajú odznova. Sú pozitívni, investujú a produkujú kopec nových vecí,“ hovorí. Dodáva, že v regióne, z ktorého pochádza, majú ľudia problém s hypotékami a výdavkami, pretože utrpeli veľké straty na príjmoch a trápi ich, že súčasná situácia sa dotýka aj letnej sezóny, ktorá tvorí až 30% ich ročných príjmov, čo je naozaj veľká strata. Ľudia, ktorí majú aj niekoľko zamestnancov sú na tom ešte horšie, lebo netušia, či si ich vôbec budú môcť udržať.

„Nemyslím si, že najhoršou časťou je karanténa, ale to sa ukáže až časom. Taliansko bolo v ekonomickej kríze aj predtým, trvá to už od roku 2010. Netreba však zabúdať na to, že stále sa vieme koncentrovať na lokálny trh. Chcem byť pozitívna a čoskoro začnem viesť workshopy s podnikmi z môjho regiónu. Netreba veriť tomu, že všetko bude dobré o mesiac, keď skončí karanténa, ale spôsob, ako udržať biznisy určite nájdeme. Je to rovnaké aj v iných zahraničných krajinách a pokračovanie v medzinárodných spoluprácach bude značne obmedzené. Preto musíme nachádzať a objavovať možnosti, ktoré nám ponúka lokálny trh,“ hovorí Simona.

Zdroj: travel-off.com

Čo nás táto situácia môže naučiť

Pandémia pozastavila svet a mnohí z nás s tým nedokážu nič spraviť. Simona hovorí, že po nej si možno uvedomíme, že nemáme silu rozhodovať úplne o všetkom. „Výsledky neuvidíme zajtra, no myslím si, že ľudia by mohli začať premýšľať o cestovaní trochu inak. Je mi jasné, že veľkí cestovatelia budú chcieť pokračovať vo svojich rutinách, no chvíľu to potrvá. Ani nevieme, či a kedy budú všetky krajiny schopné otvoriť svoje hranice,“ zamýšľa sa Simona. Na konci tejto situácie vidí skvelú príležitosť pre transformatívny turizmus práve pre ľudí, ktorí si budú oveľa viac uvedomovať zodpovednosť cestovania, vzácnosť spoznávania iných krajín a kultúr. Mnohí budú po tejto izolácii potrebovať naštartovať a naladiť sa na nástup do bežného života. „Možno budeme vďačnejší za chvíle, veci a vzťahy, ktoré sme začali pokladať za samozrejmosť. Táto situácia nás pravdepodobne naučí aj zodpovednejšiemu prístupu k cestovaniu a uvedomovaniu si stopy, ktorú po sebe zanechávame.“

Kto je Simona Polli

Svoju kariéru v zodpovednom a udržateľnom turizme začala v austrálskom Sydney. Potom sa rozhodla vrátiť do svojho rodného regiónu v severnom Toskánsku v Taliansku, kde posledných 10 rokov pracuje na rozvoji udržateľného a zodpovedného cestovného ruchu. Absolvovala niekoľko tréningov v medzinárodných cestovateľských asociáciáciach, spolupracovala s regionálnymi radami a inštitúciami národných parkov v Taliansku, s cieľom priniesť udržateľné a transformačné skúsenosti. V menej známom regióne Toskánska vybudovala komunitné spolupráce, ktoré sa čoskoro stali najlepšou praxou v udržateľnom a zodpovednom cestovnom ruchu a prinieslo nové pracovné príležitosti pre mileniálov v odľahlom a ekonomicky depresívnom regióne. Dnes pracuje na voľnej nohe a poskytuje konzultácie aj koučing v turistickom priemysle pre spoločnosť Destination Makers, taliansku agentúru zameranú na marketing neprebádaných menších destinácií.

Zdroj: Archív Simony Polli

Najlepšie zážitky zozbierala počas ciest malajzijským Borneom. „Navštívila som 3 eko-turistické komunitné projekty v strede tejto krajiny. Ľudia, ktorí tam žijú začali spolupracovať, aby vytvorili prostredie pre prácu mladých generácií, aby eliminovali ich odchod za prácou do väčších miest. Ich líder do projektu zapojil všetkých členov komunity, a tak sa niektorí starali o prepravu turistov, iní o varenie jedál, či prípravu kultúrnych podujatí. Komunita viedla veľkú ekofarmu, na ktorej spoločne hospodária a do práce na nej zapájajú aj turistov. Veľmi podobný projekt existuje v Taliansku, kde sa komunity snažia vytvoriť udržateľnú ekonomiku malých dediniek v horách, kde v ťažkých podmienkach závisí všetok zisk od turizmu. Bolo skvelé vidieť niečo podobné na opačnom konci sveta a porovnávať to,“ spomína Simona.

K väčšej zodpovednosti k prírode jej pomohlo cestovanie v Ázii. Navštívila pláže, ktoré boli pokryté kobercom plastových odpadkov. Sama hovorí, že odkedy sa vrátila, snaží sa v oblasti produkcie odpadu správať oveľa zodpovednejšie. „Počas svojich ciest som lepšie pochopila role cestovateľa. Nie je len o menení seba samého, ale aj o prínose vlastnej kultúry do sveta. Ľudia mi ukazovali svoje tradičné tance. Ja som im ukázala fotografie riek a snehu, ktoré doposiaľ nevideli. Funguje to obomi smermi – neberieme iba niečo nové, ale dávame z toho, čo poznáme my aj iným.“ 

Ak ťa Simona a jej skúsenosti v oblasti transformatívneho turizmu zaujali, určite ti odporúčame jej blog, s ktorým môžeš stráviť príjemné chvíle v izolácii.

Titulná fotka: travel-off.com


Tento projekt je financovaný z projektu COSME Európskej únie (2014 – 2020).