Prvý ročník bratislavskej Bielej noci plánovali aj v Escalatore. Teraz sa môžeš prihlásiť tiež!

Príbehy

Francúzi prišli na vynikajúci spôsob, ako prilákať masy ľudí, aby sa prišli cielene pozrieť na súčasné vizuálne umenie. Ukázať ho v noci. V meste. Na netradičných miestach. Od roku 2010 sa aj Košice zaradili medzi svetové mestá, z ktorých sa na jednu noc stávajú metropoly umenia vďaka Zuzane Pacákovej. V roku 2015 sa do medzinárodnej siete White Night Europe zapojila aj Bratislava a Biela noc sa tak stala celoslovenským festivalom vizuálneho umenia.


K projektu sa dostala počas svojho štúdia v Paríži a od nesmelého nápadu priniesť Bielu noc do Košíc sa v roku 2015 prepracovala do dvoch najväčších slovenským miest s návštevnosťou 160 tisíc ľudí. Oproti ostatným festivalom s takouto masívnou návštevnosťou Bial noc vyniká najmä vysokou kvalitou, jedinečnosťou a rozmanitosťou, a preto je atraktívna nielen pre širokú verejnosť, ale aj odborníkov a domácich či zahraničných umelcov. V Košiciach sa už desať rokov koná v prvú októbrovú sobotu a spolu s Medzinárodným maratónom mieru sú najväčším lákadlom pre turistov. Je to prechádzka nočným mestom za umením a zážitkami. Návštevníci dostávajú mapky, na ktorých sú vyznačené všetky diela: vizuálne inštalácie, svetelné a zvukové umenie, digitálne umenie, koncerty, filmy, projekcie, divadlo, tanec, performance, literárne podujatia všetkých možných žánrov a druhov.

Za desať rokov existencie sa Zuzane podarilo priniesť do metropoly východného Slovenska etablované svetové mená, popri ktorých sa prezentovali aj miestni a začínajúci umelci. Festival apeluje aj na ľudskú stránku; pracujú na ňom stovky dobrovoľníkov, do ulíc vychádzajú aj ľudia, ktorí milujú pohodlie domova a v túto noc je takmer nemožné nestretnúť niekoho koho ste už roky nevideli. Biela noc prináša aj vzdelávanie, komunitné projekty, aktivity pre deti a aktívne šíri informácie o kultúrnom a vizuálnom dianí vo svete.

Zuzana sa prihlásila na Escalator, lebo sa rozhodla žiť svoj sen – naplno sa venovať rozvoju Bielej noci. Cítila, že festival má potenciál stať sa celonárodným fenoménom, ak sa jej podarí zorganizovať v roku 2015 aj premiérovú Bielu noc v Bratislave. Počas Escalatora bolo pre ňu prioritou vyriešiť najmä personálnu stránku projektu, nastavenie produktu, strategický plán a PR komunikáciu. Prečítaj si o programe viac. Buď ako Zuzana a posuň svoj projekt na vyššiu úroveň!


Projekt Escalator z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Text: Alexandra Juríkova
Titulka: Art & Tech Days and Conference
Tento obsah ti prinášame z obnovovaného CIKE archívu.