Postponed

Vezmi tvorbu mesta do vlastných rúk // Urban Exploration

O podujatí

Chceš sa podieľať na rozvoji mesta? Poznáš výhody zdieľania dát? Páčia sa ti mestské príbehy? Sprav si čas od 2. – 3. apríla 2020 v Košiciach

Prinášame ti sériu podujatí, na ktorých sa stretne až sto ľudí ochotných zapojiť sa a zmeniť fungovanie vecí – zdola nahor. Takto chceme dôležité rozhodovania priblížiť bežným ľuďom.

Urban Exploration je:

  • 1 prezentácia kultúrnej stratégie, ktorú sme vypracovali počas workshopov
  • 1 prednáška od zahraničného experta na zdieľané statky
  • 1 diskusná večera s príležitosťou na networking a nové nápady
  • 4 paralelné workshopy objasňujúce spôsoby, akými sa dá meniť mesto k lepšiemu
  • prechádzka a objavovanie neznámych zákutí mesta

Registruj sa čím skôr. Podujatia sú bezplatné, no kapacity každého workshopu sú obmedzené na 25 účastníkov. Poponáhľaj sa, riadime sa heslom: kto skôr príde, ten skôr melie. 

Michel Bauwens & Commons

Highlightom celého podujatia je príhovor od Belgičana Michela Bauwensa, svetového priekopníka na tzv. “commons”, alebo aj zdieľaných statkov. Sú to zdroje prístupné všetkým členom spoločnosti, neobmedzené súkromným vlastníctvom. Takýto systém je charakterizovaný rovnocennosťou. V praxi ti umožní prístup k informáciám, ktoré sú bežne dostupné len pre úradníkov a súkromný sektor.

Témy workshopov

Mapovanie mestského priestoru a spoločné plánovanie // Zuzana Tabačková (Spolka)

Workshop, ktorý prepája zber dát a mapovanie priestoru s kontextom spoločného plánovania.

 

 

Kritickým myslením a dizajnom k tvorivej budúcnosti // Hana Skljarszka

Tento workshop ťa naučí, ako správne zapojiť aktérov z rôznych sfér a zároveň pri tom zapojiť kritické myslenie.

 

 

Mestskou mytológiou k budovaniu lepších miest // Mišo Hudák (Východné pobrežie)

Z tohto workshopu môžu benefitovať najmä ľudia, ktorí pracujú ako úradníci na premene nejakých priestorov a chcú to robiť kreatívnejšie. 

 

 

Dizajn a technológie pre mestské riešenia // Boris Vaitovič

Workshop zameraný na dáta, využitie kreativity a technologií v meste.

 

 

 

Workshopy sa uskutočnia 3. apríla v rovnakom čase, a to od 9:00 do 12:00. Vyber si teda ten, ktorý ťa zaujme najviac a bude mať pre teba a tvoje okolie najväčší prínos.

Prebádanie mesta

Poslednou časťou tohto podujatia je prehliadka mesta a jeho menej známych zákutí. Sprevádzať touto špeciálnou prechádzkou ťa bude tím Local Nomad, a konkrétne dvaja skúsení sprievodcovia – Igor Kupec a Richard Oľhava. Ukážu ti skryté miesta, na ktoré by si sa bežne nedostal/a.

Prečo je to super?

Projekt Creative and Cultural Spaces and Cities dáva obyvateľom nástroje na to, aby mohli svoje mestá meniť k lepšiemu. Doposiaľ sme zorganizovali päť intenzívnych workshopov, ktoré prepojili politických zástupcov mesta, ľudí z kultúry a občanov. Veríme totiž, že cesta k zmene vedie cez kultúru. Okrem Košíc sa podobné urban explorations uskutočnia aj v ďalších štyroch európskych mestách, a to v Madride, Lunde, Helsinkách a Temešvári.

 


Projekt je financovaný z programu Európskej únie Kreatívna Európa.

Success stories

Dátami a dizajnom k lepším miestam
Dátami a dizajnom k lepším miestam bola séria workshopov, počas ktorých sa účastníci učili reagovať na súčasné mestské problémy. Účastníkom sa počas jedného týždňa venovali skvelí zahraniční lektori s bohatými skúsenosťami. Boli nimi vedúci dizajnu v Data Place Simon Gough a Lucy Knight, ktorá má naopak na starosti dáta.
Ľudia kreatívneho mesta
Toto výnimočné stretnutie s názvom Ľudia kreatívneho mesta v Kunsthalle prepojilo asi 100 predstaviteľov košického kultúrneho vesmíru. Počas celého dňa sme preberali najdôležitejšie témy v kultúre a hľadali prepojenia tam, kde sme ich predtým nevideli.

Ak potrebuješ pomoc s vyplnením prihlášky, pokojne nám napíš.