In progress

Domáce rezidencie

O projekte

Projekt Domáce rezidencie vznikol v reakcii na neočakávanú situáciu, ktorej čelíme v roku 2020, no zároveň zapadá do dlhodobej vízie organizácie Creative Industry Košice o udržateľnej podpore kultúry. Snažíme sa tak nielen pomôcť, ale aj zviditeľniť sektor a zároveň mesto Košice na kultúrnej mape Európy či sveta. 

Mesto Košice, prostredníctvom neziskovej organizácie Creative Industry Košice, podporuje umelcov a profesionálov z oblasti kultúrneho a kreatívneho priemyslu poskytnutím rezidenčných štipendií. Tie sú určené na realizáciu výstupov súvisiacich s umeleckou tvorbou, rozvojovými a výskumnými aktivitami uchádzačov. 

Trvanie domácej rezidencie je spravidla dva mesiace. Výsledkom môžu byť umelecké diela, ale tiež biznis plány, komunikačné stratégie, nové produkty alebo služby, kurátorské projekty či kultúrny výskum.

Prvé kolo domácich rezidencií bolo zamerané na umelcov a podporu ich tvorby doma či za zavretými dverami ateliérov. 

Druhé kolo sa rozšírilo o podporu profesionálov pôsobiacich v kultúrnom a kreatívnom priemysle. O štipendium sa tak mohli uchádzať všetci, ktorí chcú pokračovať v tvorbe, rozvojových alebo výskumných aktivitách. 

Doterajší účastníci

Prvej domácej rezidencie sa zúčastnili:

Samuel Velebný

Košický umelec Samuel Velebný kritizuje vo svojom diele neľudské pracovné podmienky v Katare, kvôli ktorým pri výstavbe futbalových štadiónov prichádzajú o životy tisíce migrantov.

 

 

Tomáš Straka

Poznáte ten typ človeka, ktorý rozžiari celú miestnosť svojou pozitívnou energiou, humorom a charizmou? Náš domáci rezident Tomáš Straka patrí práve do tejto kategórie. Počas rezidencie sa venoval sile slova a básnickému divadlu SAMI SPOLU.

 

 

Ľudmila Žoldáková

Čo sa stane, ak sa stretnú Slovák, Maďar, Žid a Róm? Vôbec nič, pretože to nie je vtip, len každodenná košická realita. Módna dizajnérka Ľudka Žoldáková vo svojej najnovšej kolekcii sofistikovane prepája majoritu s minoritou.

 

 

Róbert Rampáček

Pracuješ v košickom kreatívnom priemysle, tvoríš a zarábaš na živobytie, no zrazu do tvojho života príde pandémia a zmení ho. To je realita a zároveň najnovšie dielo umelca Róberta Rampáčka. Počas dvojmesačnej rezidencie pracoval na scenári pilotnej časti animovaného seriálu.

 

 

Natália Zavaďáková

Natália je umelkyňa, ktorá vytvára priestorové inštalácie, sochy a objekty, pričom často využíva experimentálne postupy a presahy do iných výtvarných odborov. Počas domácej rezidencie pracovala na projekte „Happy Closure“, ktorým chce poukázať na problém zvýšeného domáceho násilia v čase pandémie.

Success stories

Slamové divadlo SAMI SPOLU spojilo ľudí oddelených pandémiou
SAMI SPOLU je unikátny československý projekt básnického divadla, ktorý vznikol v spolupráci Creative Industry Košice so Slam poetry SK v rámci programu Home Residency. Jedná sa o dramatizáciu výsledku dvojmesačnej snahy 14 umelcov z dvoch štátov a 9 miest. Tí sa zúčastnili série workshopov, ktoré vyústili do finálnej inscenácie. Každý účastník popísal pandémiu vlastným spôsobom, štýlom a textom, pričom vzniklo eklektické dielo, ktorého hlavným zámerom je spájať ľudí oddelených karanténou. Výsledkom je toto predstavenie s performermi Tomášom Strakom, Danicou a Theo Sedmidubskou.

Ak chceš o programe vedieť viac, napíš nám.

Napíš nám

Partneri