In progress

Home residencies

O projekte

V Creative Industry Košice sme sa rozhodli poskytnúť možnosť piatim košickým umelcom zúčastniť sa dvojmesačnej rezidencie priamo z ich domovov v čase pandémie. Pretavili sme tak túto nečakanú globálnu krízu na inšpiratívne obdobie pre umelcov a podnietili vznik nových umeleckých diel. Počas rezidencie boli umelci podporovaní štipendiom.  

Program bol našou reakciou na neočakávanú krízu, no zároveň zapadá aj do našej vízie. Viac ako 10 rokov podporujeme umelcov a kreatívcov v ich tvorbe a presadzovaní sa v oblasti kultúrneho a kreatívneho priemyslu, čím zviditeľňujeme mesto Košice na kultúrnej mape Európy i sveta.

Účastníci

Vybrali sme umelcov, ktorých diela vierohodne reagovali na vzniknutú situáciu. Prvej domácej rezidencie sa zúčastnili:

Samuel Velebný

Košický umelec Samuel Velebný kritizuje vo svojom diele neľudské pracovné podmienky v Katare, kvôli ktorým pri výstavbe futbalových štadiónov prichádzajú o životy tisíce migrantov.

 

 

Tomáš Straka

Poznáte ten typ človeka, ktorý rozžiari celú miestnosť svojou pozitívnou energiou, humorom a charizmou? Náš domáci rezident Tomáš Straka patrí práve do tejto kategórie. Počas rezidencie sa venoval sile slova a básnickému divadlu SAMI SPOLU.

 

 

Ľudmila Žoldáková

Čo sa stane, ak sa stretnú Slovák, Maďar, Žid a Róm? Vôbec nič, pretože to nie je vtip, len každodenná košická realita. Módna dizajnérka Ľudka Žoldáková vo svojej najnovšej kolekcii sofistikovane prepája majoritu s minoritou.

 

 

Róbert Rampáček

Pracuješ v košickom kreatívnom priemysle, tvoríš a zarábaš na živobytie, no zrazu do tvojho života príde pandémia a zmení ho. To je realita a zároveň najnovšie dielo umelca Róberta Rampáčka. Počas dvojmesačnej rezidencie pracoval na scenári pilotnej časti animovaného seriálu.

 

 

Natália Zavaďáková

Natália je umelkyňa, ktorá vytvára priestorové inštalácie, sochy a objekty, pričom často využíva experimentálne postupy a presahy do iných výtvarných odborov. Počas domácej rezidencie pracovala na projekte „Happy Closure“, ktorým chce poukázať na problém zvýšeného domáceho násilia v čase pandémie.

Tematické okruhy

Vzniknuté diela reagujú na nasledujúce tematické okruhy:

  • Humor v kritickom čase –  Čo znamenajú uzavreté hranice pre ľudí, ktorí migrujú alebo pre tých, ktorých živobytie závisí na migrácii? Ako sa s tým vysporiadajú marginalizované skupiny? Čo to znamená pre komunity vo všeobecnosti? Vieme sa ešte na celú situáciu pozrieť s humorom? 
  • Solidaritou k novej budúcnostiAko môže izolácia v digitálnej realite pomôcť rozvíjať kreativitu? Ako si môžeme ako občania zachovať svoju identitu a zároveň byť v kontakte s inými? Ako sa postaviť za práva seba či iných v digitálnej demokracii?
  • Kultúra ako nástroj pre porozumenie a participáciuAko môžeme vytvoriť lepšie podmienky pre fungovanie lokálnych kultúrnych centier a miestnych umelcov v spolupráci so samosprávami a vládami po kríze? Akú utopickú budúcnosť si v tejto chvíli vieme predstaviť? Ako vytvárať aktívny verejný kultúrny priestor v čase izolácie?
  • Umenie ako reflexia súčasného stavuJe ekonomická, spoločenská či politická situácia natoľko vyhrotená, aby ju umenie dokázalo dostatočne a vierohodne reflektovať? Môže umenie v kritických časoch reprezentovať kolektívne vedomie?

 


Projekt je spolufinancovaný z programu Európskej únie Kreatívna Európa.

Success stories

Slamové divadlo SAMI SPOLU spojilo ľudí oddelených pandémiou
SAMI SPOLU je unikátny československý projekt básnického divadla, ktorý vznikol v spolupráci Creative Industry Košice so Slam poetry SK v rámci programu Home Residency. Jedná sa o dramatizáciu výsledku dvojmesačnej snahy 14 umelcov z dvoch štátov a 9 miest. Tí sa zúčastnili série workshopov, ktoré vyústili do finálnej inscenácie. Každý účastník popísal pandémiu vlastným spôsobom, štýlom a textom, pričom vzniklo eklektické dielo, ktorého hlavným zámerom je spájať ľudí oddelených karanténou. Výsledkom je toto predstavenie s performermi Tomášom Strakom, Danicou a Theo Sedmidubskou.

Ak chceš o programe vedieť viac, napíš nám.

Napíš nám

Partneri