Open call 27/01/20

Buď súčasťou UNESCO výstavy počas festivalu SXSW // open call

O výzve

Austin – Kreatívne mesto mediálneho umenia UNESCO v spolupráci s americkým Ministerstvom hospodárstva hľadá profesionálnych umelcov alebo kolektívy umelcov, ktorí pracujú s najnovšími trendmi v oblasti mediálneho umenia (vrátane, ale nielen digitálneho umenia, filmu, hudobného, výtvarného a performatívneho umenia). Ich úlohou je predstaviť existujúce alebo nové umelecké dielo, ktoré bude uvedené na medzinárodnej Výstavy diel mediaartového klastra UNESCO (UNESCO Media Arts Exhibition). Tá sa uskutoční počas festivalu a konferencie South by Southwest (SXSW) od 13. do 15. marca 2020.

Prihlásiť sa môžeš vyplnením tohto formulára do 27. januára a už o pár dni na to sa dozvieš, či ťa vybrali.

Rozpočet

Rozpočet pre každého vybraného umelca je $1500 so všetkými nákladmi zahŕňajúc umelcov honorár, poistenie, prepravu umeleckého diela a inštalačné a produkčné náklady. Na požiadanie môžu byť poskytnuté počítače (2019 iMacs), projektory a rôzna audiovizuálna technika. Každý vybraný umelec navyše dostane lístok na festival SXSW v hodnote $1145.

Téma

Tohtoročnou témou je kolektívna vízia budúcnosti a bude sa niesť v duchu výroku: „Naším povolaním je byť architektmi budúcnosti, nie jej obeťami.” (Buckminstera Fuller) S príchodom novej dekády, rýchlej urbanizácie a neustálych zmien je dôležité mať ucelenú predstavu o tom, kam chceme smerovať. Cieľom výstavy je teda odprezentovať možné vízie budúcnosti prostredníctvom mediálneho umenia z pohľadu tvojej komunity, mesta, ale aj za jeho hranicami.

Čo treba doložiť k prihláške?

Prihláška musí obsahovať:

  • Motivačný list, v ktorom sa uvádza nápad, jeho prevedenie, aký druh infraštruktúry sa vyžaduje (elektrické, priestorové rozmery atď.) a tematické zameranie diela;
  • 10 obrázkov/videí z dokončených relevantných diel s popismi;
  • Krátke bio a životopis.

Platforma pre zahraničných umelcov

Ako člen Siete Kreatívnych miest UNESCO (UCCN) a Mesto mediálneho umenia Austin ponúka priestor umeniu a inováciám z rôznych disciplín z celého sveta. Práve preto sa spojil s festivalom SXSW.

Táto výzva je otvorená umelcom zo šestnástich miest pôsobiach v klastri mediálneho umenia UNESCO. Vytvára tak medzinárodnú platformu pre mediálne umenie. Výstava bude pozostávať z umeleckých diel a inštalácii z rôznych miest.

Mesto Austin je jediné americké mesto s označením Kreatívne mesto mediálneho umenia UNESCO. Práve tu sa organizuje SXSW, kde sa každoročne predstavujú talenty a inovácie z oblasti interaktívneho, hudobného a filmového priemyslu. V roku 2019 privítal festival viac ako 280 000 ľudí. Posilňuje tak nielen kultúrne postavenie mesta Austin, ale je aj medzinárodným hubom pre kreatívcov a uvádza na trh nové platformy, ako napríklad Twitter či Storify. Viac informácií o SXSW nájdeš tu.

Dokumenty a odkazy

Success stories

Košice sú v sieti kreatívnych miest mediálneho umenia
Košice sú od 31.októbra 2017 prvým slovenským mestom, ktoré sa stalo Kreatívnym mestom UNESCO (UNESCO Creative Cities Network) v oblasti mediálneho umenia. Do klubu vstúpili spoločne so 64 mestami z celého sveta. Vďaka tomu teraz máme skvelú príležitosť zviditeľniť sa na globálnej úrovni, rozvíjať medzinárodné spolupráce a vytvárať príležitosti pre tvorivých ľudí nielen z Košíc, ale aj z celého Slovenska.Prihlášku do UNESCO Creative Cities Network pripravilo CIKE a zároveň sme navrhli niekoľko kľúčových aktivít, ktoré presvedčili UNESCO, že Košice si zaslúžia niesť titul Kreatívneho mesta. Za všetky spomenieme napríklad vytvorenie mestskej hry, či oceňovanie mladých umelcov z partnerských miest a s ním spojené budovanie otvorenej galérie mediálneho umenia v Košiciach. V súvislosti s titulom CIKE každoročne v jeseni usporadúva festival vrcholiaci konferenciou o umelecko-technických presahoch Art & Tech Days.

Ak potrebuješ pomoc s vyplnením prihlášky, pokojne nám napíš. Deadline na odoslanie je 27. januára.

Prihlás sa