In progress

Košice – Kreatívne mesto mediálneho umenia UNESCO

O projekte

Košice sú prvým slovenským mestom, ktoré sa stalo Kreatívnym mestom UNESCO. Do tohto prestížneho klubu sme vstúpili spoločne s mestami z celého sveta ako Linz, Austin, Tel Aviv, Lyon, Saporo, Toronto, Čangša, Guadalajara a portugalská Braga. Aj vďaka tomu má skvelú príležitosť zviditeľniť sa na globálnej úrovni, rozvíjať medzinárodné spolupráce a vytvárať príležitosti pre tvorivých ľudí nielen z Košíc, ale aj z celého Slovenska.

Kreatívny priemysel a IT sektor v Košiciach zaznamenali v uplynulých rokoch dynamický nárast a CIKE sa snaží tento trend podchytiť a zároveň pokračovať v rozvoji kreatívy a technológií, ktorých prepájanie a vytváranie vzájomných synergií predstavuje pre mesto pridanú hodnotu.

S týmto zámerom sme sa v roku 2017 úspešne uchádzali o členstvo Košíc v Sieti kreatívnych miest UNESCO v oblasti mediálneho umenia – žánru, v ktorom sa prirodzene spája umenie s digitálnymi technológiami.

Kandidatúra o členstvo v sieti UNESCO bola preto o tom, ako urobiť naše mesto skvelým. Chceme byť medzinárodne uznávaným mestom, ktoré inšpiruje nové generácie v rozvoji zručností v mediálnom umení. Chceme budovať dlhotrvajúce siete a kvalitné spolupráce, podporovať hospodársky rast prostredníctvom inovatívneho jazyka mediálneho umenia.

Kľúčovým projektom Košice – Kreatívne mesto mediálneho umenia je festival Art & Tech Days konajúci sa každoročne v novembri.

Prehľad udalostí v Košiciach v oblasti mediálneho umenia nájdeš aj na webe City of Media Arts SK.

Success Stories

Košice sú od 31.októbra 2017 prvým slovenským mestom, ktoré sa stalo Kreatívnym mestom UNESCO (UNESCO Creative Cities Network) v oblasti mediálneho umenia. Do klubu vstúpili spoločne so 64 mestami z celého sveta. Vďaka tomu teraz máme skvelú príležitosť zviditeľniť sa na globálnej úrovni, rozvíjať medzinárodné spolupráce a vytvárať príležitosti pre tvorivých ľudí nielen z Košíc, ale aj z celého Slovenska. Prihlášku do UNESCO Creative Cities Network pripravilo CIKE a zároveň sme navrhli niekoľko kľúčových aktivít, ktoré presvedčili UNESCO, že Košice si zaslúžia niesť titul Kreatívneho mesta. Za všetky spomenieme napríklad vytvorenie mestskej hry, či oceňovanie mladých umelcov z partnerských miest a s ním spojené budovanie otvorenej galérie mediálneho umenia v Košiciach. V súvislosti s titulom CIKE každoročne v jeseni usporadúva festival vrcholiaci konferenciou o umelecko-technických presahoch Art & Tech Days.
Prezi, Ubisoft, Porto Design Factory, Ars Electronica a mnoho ďalších v Košiciach v rámci Art & Tech Conference 2017 miešali vody umenia, technológií a digitálnej kultúry. Ako hlavný organizátor spolu s Košice IT Valley starostlivo vyberáme a predstavujeme ľudí, ktorí dlhodobo posúvajú kreatívny priemysel vpred. O cenné know-how v oblasti machine learning sa s nami podelili už Joshuan Newnham (UK), vedúcim technológom dizajnu v Method, expertka na UX Zsuzsi Kovács (HU), facilitátorka kreatívneho procesu Claudia Schnugg (AT) v rezidenčnom programe Sparks v Ars Electronica, gaming consultant Stephan Assadourian (CA) či výkonný producent Canal180 Luisom Fernandesom (PT). Viac o aktuálnom ročníku na atdays.sk.
Na začiatku bolo čo keby, pár mesiacov neskôr už bola týždenná oslava spojenia mediálneho umenia a technológií a digitálnej kultúry. Art & Tech Days expandoval do siedmich rôznych priestorov a rozšíril sa do piatich dní a to aj vďaka spolupráci s DAAVS. Spoločne sme predstavili progresívnu generáciu multimediálnych umelcov, ktorí stvárnili súčasné mediálne umenie v kontexte V4. V Košiciach zahrali Nenada Branković a Boris Sirka, vystavovali autori Gábor Kristóf, Boris Vitázek, Michal Mitro a Ľuboš Zbranek. V sviežej Kotolni sme zažili aj VJ Sympózium s line-upom VJ London a HRTL, či sedem živých choreografických inštalácií od Ziggurat Project spolu s vizualizáciami z dielne Nano VJs. V Tabačke vystúpili aj Panáčik (SK) a objav roka Fjordmos (CZ).

Ak sa chceš dozvedieť viac, sleduj oficiálny web.

UNESCO Creative City of Media Arts