Košice – Kreatívne mesto mediálneho umenia UNESCO

UNESCO

O projekte

Košice sú prvým slovenským mestom, ktoré sa stalo Kreatívnym mestom UNESCO. Do tohto prestížneho klubu sme vstúpili spoločne s mestami z celého sveta ako Linz, Austin, Tel Aviv, Lyon, Saporo, Toronto, Čangša, Guadalajara a Braga. Aj vďaka tomu máme skvelú príležitosť zviditeľniť sa na globálnej úrovni, rozvíjať medzinárodné spolupráce a vytvárať príležitosti pre tvorivých ľudí nielen z Košíc, ale aj z celého Slovenska.

Klaster mediálneho umenia

Kreatívny a kultúry priemysel a IT sektor sa v Košiciach dynamicky rozvíjajú. Creative Industry Košice tento rozvoj podporuje a prepája kreatívu s technológiami, čím vytvára vzájomné synergie a  pridanú hodnotu pre mesto. S týmto zámerom sme sa v roku 2017 úspešne uchádzali o členstvo Košíc v Sieti kreatívnych miest UNESCO v oblasti mediálneho umenia – žánru, v ktorom sa umenie prirodzene spája s digitálnymi technológiami.

Cieľom kandidatúry o členstvo v sieti bolo urobiť z mesta Košice lepším miestom pre život. Chceme byť medzinárodne uznávaným mestom, ktoré inšpiruje nové generácie v rozvoji zručností v mediálnom umení. Chceme budovať dlhotrvajúce siete a kvalitné spolupráce, podporovať hospodársky rast prostredníctvom inovatívneho jazyka mediálneho umenia.

Profilové aktivity

V rámci projektu sa organizuje:

  • Art & Tech Days – Festival mediálneho umenia, technológií a digitálnej kultúry.
  • Mediaartové rezidencie v Košiciach – Umelecké pobyty určené mediálnym umelcom z Kreatívnych miest UNESCO, ktorých výsledok sa odprezentuje na festivale Art & Tech Days.
  • City to City – Inovatívny projekt určený na spoluprácu medzi etablovanými a začínajúcimi umelcami a umeleckými kolektívmi z Kreatívnych miest UNESCO.

Ďalšie projekty z kategórie 'UNESCO'

Identifikácia nových príležitostí pre rast a rozvoj KKP v Košiciach

Zistiť viac

Training for Artistic Activism – Artivism in the region

Zistiť viac

Najnovšie články