In progress

Košice – Kreatívne mesto mediálneho umenia UNESCO

O projekte

Košice sú prvým slovenským mestom, ktoré sa stalo Kreatívnym mestom UNESCO. Do tohto prestížneho klubu sme vstúpili spoločne s mestami z celého sveta ako Linz, Austin, Tel Aviv, Lyon, Saporo, Toronto, Čangša, Guadalajara a portugalská Braga. Aj vďaka tomu má skvelú príležitosť zviditeľniť sa na globálnej úrovni, rozvíjať medzinárodné spolupráce a vytvárať príležitosti pre tvorivých ľudí nielen z Košíc, ale aj z celého Slovenska.

Mediálne umenie

Kreatívny priemysel a IT sektor v Košiciach zaznamenali v uplynulých rokoch dynamický nárast a CIKE sa snaží tento trend podchytiť a zároveň pokračovať v rozvoji kreatívy a technológií, ktorých prepájanie a vytváranie vzájomných synergií predstavuje pre mesto pridanú hodnotu.

S týmto zámerom sme sa v roku 2017 úspešne uchádzali o členstvo Košíc v Sieti kreatívnych miest UNESCO v oblasti mediálneho umenia – žánru, v ktorom sa prirodzene spája umenie s digitálnymi technológiami.

Kandidatúra o členstvo v sieti UNESCO bola preto o tom, ako urobiť naše mesto skvelým. Chceme byť medzinárodne uznávaným mestom, ktoré inšpiruje nové generácie v rozvoji zručností v mediálnom umení. Chceme budovať dlhotrvajúce siete a kvalitné spolupráce, podporovať hospodársky rast prostredníctvom inovatívneho jazyka mediálneho umenia.

Festival Art & Tech Days

Kľúčovým projektom Košice - Kreatívne mesto mediálneho umenia je festival Art & Tech Days konajúci sa každoročne v novembri.

Success stories

Košice sú v sieti kreatívnych miest mediálneho umenia
Košice sú od 31. októbra 2017 prvým slovenským mestom, ktoré sa stalo Kreatívnym mestom UNESCO v oblasti mediálneho umenia. Do klubu vstúpili spoločne so 64 mestami z celého sveta. Vďaka tomu teraz máme skvelú príležitosť zviditeľniť sa na globálnej úrovni, rozvíjať medzinárodné spolupráce a vytvárať príležitosti pre tvorivých ľudí nielen z Košíc, ale aj z celého Slovenska.Prihlášku do UNESCO Creative Cities Network pripravilo CIKE a zároveň sme navrhli niekoľko kľúčových aktivít, ktoré presvedčili UNESCO, že Košice si zaslúžia niesť titul Kreatívneho mesta. Za všetky spomenieme napríklad vytvorenie mestskej hry, či oceňovanie mladých umelcov z partnerských miest a s ním spojené budovanie otvorenej galérie mediálneho umenia v Košiciach. V súvislosti s titulom CIKE každoročne v jeseni usporadúva festival vrcholiaci konferenciou o umelecko-technických presahoch Art & Tech Days.
Svetové mená digitálnej kultúry v Košiciach
Prezi, Ubisoft, Porto Design Factory, Ars Electronica a mnoho ďalších v Košiciach v rámci Art & Tech Conference 2017 miešali vody umenia, technológií a digitálnej kultúry. Ako hlavný organizátor spolu s Košice IT Valley starostlivo vyberáme a predstavujeme ľudí, ktorí dlhodobo posúvajú kreatívny priemysel vpred.O cenné know-how v oblasti machine learning sa s nami podelili už Joshuan Newnham (UK), vedúcim technológom dizajnu v Method, expertka na UX Zsuzsi Kovács (HU), facilitátorka kreatívneho procesu Claudia Schnugg (AT) v rezidenčnom programe Sparks v Ars Electronica, gaming consultant Stephan Assadourian (CA) či výkonný producent Canal180 Luisom Fernandesom (PT). Viac o aktuálnom ročníku na atdays.sk.
Od myšlienky k šesťdňovému festivalu
Na začiatku bolo čo keby, pár mesiacov neskôr už bola týždenná oslava spojenia mediálneho umenia a technológií a digitálnej kultúry. Art & Tech Days expandoval do siedmich rôznych priestorov a rozšíril sa do piatich dní a to aj vďaka spolupráci s DAAVS. Spoločne sme predstavili progresívnu generáciu multimediálnych umelcov, ktorí stvárnili súčasné mediálne umenie v kontexte V4.V Košiciach zahrali Nenada Branković a Boris Sirka, vystavovali autori Gábor Kristóf, Boris Vitázek, Michal Mitro a Ľuboš Zbranek. V sviežej Kotolni sme zažili aj VJ Sympózium s line-upom VJ London a HRTL, či sedem živých choreografických inštalácií od Ziggurat Project spolu s vizualizáciami z dielne Nano VJs. V Tabačke vystúpili aj Panáčik (SK) a objav roka Fjordmos (CZ).

Prehľad udalostí v Košiciach v oblasti mediálneho umenia nájdeš aj na webe City of Media Arts.

Chcem vedieť viac