K.A.I.R. – Košice Artist In Residence

Mobility

O projekte

Rezidenčný program pre umelcov a umelkyne zo Slovenska i z celého sveta a zo všetkých umeleckých disciplín a žánrov. Lokálnym profesionálom dávame šancu vycestovať na niekoľko mesiacov do zahraničného umeleckého centra a naopak, v Košiciach pravidelne vítame na pár mesiacov talentovaných ľudí zo zahraničia.

K.A.I.R. – Košice Artist In Residence ponúka možnosť pracovať v inšpiratívnom prostredí košického jedinečného kultúrneho prostredia pre realizáciu umeleckých projektov, spoluprácu s agilnou miestnou umeleckou scénou a seba-prezentáciu miestnej a národnej verejnosti. Táto umelecká, kultúrna, názorová a tvorivá výmena pomáha stimulovať slovenskú umeleckú scénu, budovať lokálne prostredie a prináša medzinárodné skúsenosti a renomé lokálnym umelcom.

Pôsobenie

K.A.I.R. funguje na medzinárodnej úrovni. Každá rezidencia je buď o spolupráci so zahraničným umelcom či organizáciou v Košiciach, alebo o tvorbe slovenského umelca v zahraničí. Za posledných pár rokov už zrealizoval cez 100 rezidencií. Umelci sa vyberajú na základe otvorených výziev v spolupráci s našimi medzinárodnými partnermi. Doteraz sme vyslali a pozvali umelcov z rôznych krajín ako Poľsko, Nemecko, Gruzínsko, Ukrajina alebo Japonsko. Súčasne môžeme hostiť 3 umelcov s cieľom podporiť výmenu a dialóg medzi rôznymi scénami. V Košiciach poskytujeme ubytovanie, štúdiá, finančnú a výrobnú podporu.

História

Medzinárodný program umeleckých rezidencií K.A.I.R. – Košice Artist in Residence bol realizovaný už v roku 2011 ako jeden z kľúčových projektov v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK). Po ukončení EHMK sa organizácia Košice 2013, n.o. transformovala na Creative Industry Košice. Počas tohto obdobia mal K.A.I.R. stabilnú pôdu na rozvoj medzinárodných aktivít v bohatej sieti partnerov a v roku 2016 sa stal nezávislým združením.

Plány združenia taktiež zapadli do ambície Košíc stať sa súčasťou Siete kreatívnych miest UNESCO v oblasti mediálneho umenia v roku 2017. Creative Industry Košice a K.A.I.R. spolu v tomto smere aj naďalej úzko spolupracujú a organizujú mediaartové rezidencie, ktoré spájajú vedu a umenie.

Ďalšie projekty z kategórie 'Mobility'

Identifikácia nových príležitostí pre rast a rozvoj KKP v Košiciach

Zistiť viac

Najnovšie články