Viac info

Inovácie pre organizácie a firmy

O projekte

Problémy veľkých firiem často pomôže rozlúsknuť netradičné riešenie. Umenie a kreativita, nepoznaný pohľad na problém či mimoriadne zaujímavá téma dokáže pritiahnuť tvorivú energiu práve na tie miesta, ktoré prinesú osoh umelcom a aj firme. CIKE identifikovala prienik medzi umením a biznisom. Umelec vo vašej firme dokáže za krátke obdobie vyvolať a urýchliť zmeny. Iným pohľadom na firmu, jej procesy a komunikáciu prináša v spolupráci so zamestnancami nové a tvorivé riešenia.

Creativity for Business je rezidenčný program pre firmy a inštitúcie v Košiciach, ktorých procesy a ich lídri sú otvorené inováciám. Umelci, vedci, študenti, sociológovia či experti na umelú inteligenciu môžu byť práve tí, ktorí biznisom pomôžu zvýšiť ich profil. Spoločne vytvoria nové, nezvyčajné produkty a zároveň posúvajú svoj štandard a štandard mesta na vyšší level.

Inovatívne riešenia

Keď umelec pomáha riešiť biznis problém, na začiatku nevie, ako by mohol vyzerať výsledný produkt. Môže to byť terapeutická pomôcka pre zlepšenie motoriky, nezvyčajné osvetlenie pre skvalitnenie pracovných podmienok, vizuálna identita novej značky, riešenie pre zvýšenie pozornosti vodičov, pre lepšiu orientáciu mestom či jeho efektívnejšie plánovanie. Môže to byť čokoľvek.

Za posledné roky sa nám podarilo vytvoriť kvalitnú databázu umelcov a kreatívcov, ktorí môžu významne prispieť ku rýchlemu a efektívnemu vývoju produktov a služieb vo vašej firme. Vzájomné obohacovanie sa oboch strán vedie nielen k tvorivým riešeniam v oblasti biznisu ale aj ku profesionálnej práci umelcov.

S kým to môžete skúsiť?

Vašu výzvu pomôže vyriešiť skúsený profesionál alebo študent pod vedením mentora. Študent, ktorý na inovácii pracuje spolu s mentorom, sa často stretáva mimo firmy v priestoroch Creative Industry Košice. Umelec, naopak, pracuje priamo vo firme spolu s tímom, s lídrom alebo individuálne. V procese sa môže ukázať, či umelec potrebuje pre uskutočnenie inovácie na pomoc aj ďalších kvalifikovaných ľudí mimo jeho profesiu. Aj v takomto prípade vieme zaručiť nájdenie ďalších správnych ľudí pre maximalizovanie úspešnosti.

Prečo sa vám to oplatí?

Vaša firma získa:

  • nové publiká v kreatívnom a kultúrnom sektore a osloví mladšiu generáciu
  • kvalitný produkt, jedinečný na trhu
  • zaujímavý obsah pre PR a široké mediálne pokrytie
  • zlepšené meno organizácie/goodwill
  • profesionálny produkt a finančne výhodnú inováciu

Zároveň sa stanete súčasťou zmeny pre lepšie mesto. 

A čo získa umelec/študent + mentor?

Študent/umelec získava:

  • cenné skúsenosti
  • jedinečné obohatenie porfólia
  • kontakty
  • špeciálnu cenu (napríklad, Adama Rybák získal možnosť vycestovať na svetovú konferenciu WebSummit)

Success stories

Košice IT Valley rebrandol len 18-ročný Adam Rybák
Hľadať nové talenty, otvárať im nové perspektívy a podnietiť ich k tvorbe nových riešení je to, čo sa nám osvedčilo. V roku 2017 sme pri príležitosti 10 výročia Košice IT Valley vytvorili zadanie Trúfni si na rebrand určené perspektívnym grafickým dizajnérom. Spoločne sme vybrali študenta Adama Rybáka ako tvorcu novej vizuálnej identity. Ako mentora sme zvolili skúseného grafického dizajnéra Martina Jerkoviča, ktorý pracoval na významných medzinárodných kampaniach pre firmy ako Nike, VISA či UBER. Výsledkom polročnej spolupráce bolo osvieženie značky Košice IT Valley a jej priblíženie mladšej generácii prostredníctvom nového dizajnu. Na študenta okrem cenných skúsenosti a rozšírenia si portfólia, čakala vďaka Košice IT Valley aj cesta na celosvetovo uznávanú konferenciu WebSummit v Lisabone.
Moderné bistro Pán Ryba zrenovovali umelci
Ryba Košice dostala behom pol roka dvojnásobnú porciu kreativity. Realizovať sa tam mohli až dvaja rezidenti, a to dizajnérka Mária Bujňáková a Viktor Fehér. Viktor je známy projektmi ako SAC či Pyecka Gallery. Popri tom je skúseným šéfkuchárom a táto výzva mu priniesla možnosť prepojiť jeho skúsenosti z umenia a gastronómie. Jeho víziou bolo vytvoriť bistro s otvorenou kuchyňou, kde sa dá najesť rýchlo a kvalitne. Viktor vypracoval koncepciu moderného bistra s predajňou čerstvých rýb a morských plodov, ktoré bude mať zároveň edukatívny charakter so zameraním na zdravú stravu a morské špeciality. Za týmto účelom Viktor absolvoval poznávaciu prehliadku podobných prevádzok v Budapešti. Po jeho rezidencii sa v Ryba bistre začalo s prerábkou podľa pripraveného návrhu a dnes je to moderné bistro na Mlynskej ulici, v ktorom sú aj tradičné výrobky ako Treska podávané netradičnou formou.
Ako si nájsť klientov čerstvo po škole
Nezľakla sa ani veľkej firmy s dlhoročnou tradíciou a ani jej zamerania, ktorý by na prvý pohľad pravdepodobne neazujal čerstvého absolventa školy dizajnu. Mária Bujňáková sa prihlásila na výzvu programu Creativity for Business a ako úspešná uchádzačka sa zúčastnila umeleckej rezidencie v spoločnosti Ryba Košice. Jej pobyt bol zameraný na koncept vizuálnej komunikácie a pre spoločnosť RYBA Košice vytvorila darčekové predmety k 70. výročiu spoločnosti. Výsledkom jej práce bol napríklad stojan na vizitky z dreveného základu a nasúvacej hliníkovej časti v tvare rybieho chvosta či hliníkový rybí chvost ako šperk na striebornosivej šnúrke. Inpširuj sa videom o rezidencii.
Aj gastro je kreatívny priemysel
Martin Jakub z KubBo Select sa cez náš mobilitný program rozhodol spoznať lokálnu produkciu v Bilbau. Svoju pozornosť zameral na prácu s remeselnými výrobkami. Bilbao ho zaujalo práve kvalitou a životaschopnosťou lokálnej produkcie. V KubBo Select predstavujú, ako sa lokálne produkty vyrábajú, čím sú unikátne a ako sa vyčleňujú voči ostatnej produkcii. Organizujú ochutnávky, festivaly a mediálne kampane. To všetko za účelom šírenia povedomia o výhodách spojených s nákupom týchto remeselných produktov. Bilbao bolo pre Martina ideálnym miestom, keďže v súčasnosti je známe pre malú rodinnú produkciu ale aj pre gastro segment či festivaly jedla. Bilbao je navyše mesto s veľmi príjemnou koncentráciou Michelin reštaurácií na obyvateľa a vedia tam, ako propagovať a predať miestne produkty celému svetu. Martin tam vďaka CIKE nazbieral inšpiráciu, ktorá mu pomohla ďalej rozvíjať KubBo Select.

Chcete inovovať? Výzvy pre firmy aj umelcov sú otvorené priebežne. Ozvi sa nám s tvojím nápadom/problémom. Spolu vymyslíme viac.

Napíš nám

Partneri