Foto Academy bol ročný program vedený produkčným štúdiom Woont, ktorý pozostával zo série workshopov určených mladým talentovaným fotografom. Program im umožnil prístup k profesionálnemu ateliéru, kde sa pod vedením najväčšieho audio-vizuálneho štúdia na východnom Slovensku venovali teórii aj praxi. Cieľom bolo posunúť účastníkov a ich prácu na profesionálnu úroveň.
Foto Academy by Woont x CIKE
O programe
Priebeh
Foto Academy odštartovala ešte v decembri 2017, kedy sme otvorili výzvu a pokračovala až do konca roka 2018. Z vyše 60 prihlásených uchádzačov sme prostredníctvom pohovorov vybrali 7 účastníkov, pre ktorých mal byť program najviac prínosný. Program pozostával z 10 workshopov, ktoré prebiehali v priestoroch štúdia Woont a mimo neho. Pomedzi jednotlivé workshopy účastníci dostávali úlohy na doma, ktorých výsledky si následne porovnávali v skupine.
- Teória
Prvý workshop bol zameraný na teóriu a jeho cieľom bolo dostať účastníkov na rovnakú úroveň.
- Práca so svetlom
Na druhom workshope sa účastníci zamerali na svetlo – prirodzené, umelé, mäkké, tvrdé, odrazené. Rýchlo pochopili princípy práce so svetlom a naučili sa, ako vytvoriť rôznu svetelnú atmosféru.
- Svietenie portrétu a priestorov
Vlastnoručne vyrobené kulisy, vintage motorka, profesionálna vizážistka a dvaja modeli boli ústrednými bodmi tohto workshopu. Účastníci si vyskúšali prácu v umelom prostredí a komunikáciu s profesionálnymi modelmi/modelkami, vizážistkou a v neposlednom rade, prácu so špičkovou svetelnou technikou.
- Spoločné fotenie izby Invisible Hotela
Tento workshop bol zameraný na komerčnú fotku a prebehol v izbe Zlatý Poklad v Invisible Hoteli. Mentori ukázali účastníkom, ako uvažovať o priestore, rozmiestniť svetlo, vybrať správny uhol a ako čo najlepšie pochopiť zámer a potreby zákazníka.
- Spoločné fotenie portrétovej a priestorovej fotografie v Creative Industry Košice
Účastníci si vyskúšali aj fotenie prostredia pre biznis klientelu a to priamo v našich priestoroch. V rámci tohto workshopu sa detailne rozoberala správna komunikácia s klientom, cenotvorba, zľavy a zadanie termínov.
- Postprodukcia
Tento teoretický workshop bol zameraný na postprodukciu. Účastníci získali dôležité know-how o tom, ako pracovať čo najefektívnejšie a ako posielať fotografie zákazníkovi bez zbytočného zahlcovania rozsiahlym mixom zlých a dobrých fotiek.
- Spoločné fotenie izieb Invisible Hotela
Po spoločnom fotení, bola účastníkom zadaná úloha skupinovo nafotiť zvyšné izby Invisible Hotela. Mali zúžitkovať všetky nadobudnuté vedomosti a následne svoju prácu odprezentovať v skupine.
- Samostatné fotenie izieb Invisible Hotela
Pri skupinovom fotení vzniklo niekoľko problémov. Účastníci nesprávne rozložili svetlá, zlyhala tímova komunikácia, zle si rozdeleli úlohy, vybrali neadekvátne finálne fotografie alebo ukázali sa ich medzery v postprodukcii. Na vyhodnotení si sami uvedomili, čo musia napraviť a následne šli izby znovu nafotiť. Druhé fotenie dopadlo oveľa lepšie a výsledné fotografie boli použité na rôzne propagačné účely projektu Invisible Hotel.
- Fotenie partnerov a článkov pre Invisible Mag
Každý účastník programu sa zúčastnil aj fotenia článkov pre Invisible Mag. Jednou z veľkých výhod tohto fotenia nebola len pestrá ponuka tém, z ktorých si mohli účastníci vybrať, ale aj spoznávanie sa s novými ľuďmi a potenciálnymi klientami.
- Workshop produktovej fotografie
Posledný workshop bol zameraný na fotenie produktov pre knižného sprievodcu mestom Košice – City Cracker.
- Mentoring
Neodlúčiteľnou súčasťou programu bol mentoring a profesionálna spätná väzba od zakladateľov štúdia Woont.
Mentori
Ján Varchola a Peter Uhrin sú spoluzakladateľmi štúdia Woont. Od začiatku ich pôsobenia poskytujú komplexné a profesionálne služby klientom ako Orange, Volkswagen, TopFashion, Aupark, Forbes či Slovenská sporiteľňa. Pracovali na editoriáloch pre magazín Eva, Emma a vytvorili videoklipy pre IMT Smile a rovnako aj destinačný spot o Košiciach. Ich zámerom bolo poskytovať nielen komplexné profesionálne služby, ale aj vychovávať špičkových odborníkov, ktorí zostávajú žiť v Košiciach. Spoznali sme ich vďaka programu Escalator, ktorého sa zúčastnili v roku 2015.
Výstupy
Zámerom programu bolo podporiť mladé talenty ale zároveň za to niečo získať. Preto vznikla spolupráca s reálnym zákazníkom, ktorým sme boli my sami. Z celej Foto Academy sme získali nielen cenné a spoľahlivé kontakty na talentovaných fotografov, ale jednému z účastníkov bola ponúknutá dlhodobá spolupráca s našou organizáciou. Maju Bodnárovú sme si vybrali preto, že okrem bezproblémovej spolupráce a perfektnému využitiu nadobudnutých poznatkov, sme boli veľmi spokojní s jej dodržiavaním termínov a stopercentnou flexibilitou.