Contact us

EXCITE – Erasmus pre mladých podnikateľov

O programe

Program EXCITE boli mobility pre nových a skúsených podnikateľov pôsobiacich v kreatívnom a kultúrnom sektore. Ako súčasť programu Erasmus pre mladých podnikateľov sme poskytovali cezhraničné výmenné pobyty, ktoré dávali novým alebo ctižiadostivým podnikateľom príležitosť učiť sa od skúsených podnikateľov, ktorí viedli malé alebo stredné podniky v ôsmich partnerských krajinách.

Začínajúci podnikatelia

Prihlásiť sa môžeš:

 • bez vekového obmedzenia – program dáva príležitosť novým a začínajúcim podnikateľom v celej Európe spájať sa so skúsenosťami s podnikateľmi v inej krajine EÚ
 • ak máš predstavu o tom, v akej oblasti chceš podnikať/podnikáš
 • ak podnikáš nie viac ako 3 roky

Hosťujúci podnikatelia

Hosťujúci podnikaťeľ môže využiť vzájomnú spoluprácu, získať nové nápady a zručnosti do svojho podnikania a rozširovať svoju medzinárodnú sieť. Stačí, ak:

 • máš skúsenosť s prevádzkou firmy musíš mať viac ako 3 roky

Prečo stojí program za to?

 • úspešný štart podnikania
 • rozvoj myšlienok, vďaka ktorému môžeš posunúť tvoj biznis na vyšší level
 • nové skúsenosti a vedomosti pre tvoj projekt
 • inšpiráciu pre zveľaďovanie a inováciu vlastných produktov a služieb
 • kontakty pre možnú spoluprácu do budúcna
 • prístup k novému trhu a lepšiu orientáciu na tom európskom
 • štipendium ako finančnú podporu pobytu

Success stories

Priestor pre kvalitný kariérny rozvoj
Program EXCITE – Erasmus pre mladých podnikateľov priniesol na Slovensko mladého podnikateľa zo Švédska, ktorý sa tu rozhodol zbierať skúsenosti. Prostredníctvom CIKE sa spojil Švéd Malte Leifsson s Jánom Sudzinom z košického nakladateľstva Hevhetia, ktoré sa popri vydávaní kníh a hudobných nosičov venuje aj organizovaniu festivalov pre umelcov, ktorých tvorbu vydávajú. Za 15 rokov svojej činnosti vydali viac ako 170 hudobných titulov a svoje pole pôsobnosti chceli rozširovať do celého sveta.Hevhetia je nízkonakladové vydavateľstvo, preto tu Malte mohol spoznať, ako funguje biznis s nekomerčnou hudbou v jeho obnaženej podobe. Malteho snom bolo stať sa skladateľom, hudobníkom alebo učiteľom hudby. Ako sám hovorí, zo skúseností, ktoré získal v košickom štúdiu, mohol čerpať aj v prípade, že by sa stal muzikantom, event manažérom alebo vydavateľom. Svoje skúsenosti chcel však najskôr zúžitkovať v ďalšom štúdiu.
V CIKE sme našli nejeden správny match
V medzinárodnom programe EXCITE – Erasmus pre mladých podnikateľov, prostredníctvom ktorého CIKE spojilo už niekoľko začínajúcich kreatívcov so skúsenými podnikateľmi, je naším partnerom aj združenie Košice IT Valley. Práve oni sprostredkovali spojenie medzinárodnej firmy zameranej na vývoj hier a softvéru MATSUKO s mladým podnikateľom zo Švédska – Ossianom Veronese. Jej zakladateľa Matúša Kirchmayera zaujal Ossian tým, že mal za sebou už viacero úspešných projektov a obrovský talent. Tiež v ňom videl človeka, ktorý pozerá do budúcnosti, má ambície a pracuje na sebe.

Prečítaj si o projekte viac na jeho oficiálnej stránke.

Chcem vedieť viac