Viac info

EXCITE – Erasmus pre mladých podnikateľov

O programe

Vďaka programu EXCITE, ktorý bol súčasťou projektu Erasmus pre mladých podnikateľov, sme organizovali mobility pre nových a skúsených podnikateľov pôsobiacich v kreatívnom a kultúrnom sektore. Poskytovali sme cezhraničné výmenné pobyty, ktoré dávali novým alebo ašpirujúcim podnikateľom príležitosť učiť sa od skúsených lídrov, ktorí viedli malé alebo stredné podniky v ôsmich partnerských krajinách.

Ciele

Program EXCITE mal za cieľ:

  • umožniť úspešný štart do podnikania,
  • podporiť rozvoj myšlienok, vďaka ktorému mohli mladí podnikatelia posunúť svoj biznis na vyššiu úroveň,
  • poskytnúť nové skúsenosti a vedomosti,
  • poskytnúť inšpiráciu pre zveľaďovanie a inováciu vlastných produktov a služieb,
  • poskytnúť nové kontakty pre možnú spoluprácu do budúcna,
  • facilitovať prístup k novému trhu,
  • poskytnúť štipendium ako finančnú podporu pobytu.

Success stories

Priestor pre kvalitný kariérny rozvoj
Program EXCITE – Erasmus pre mladých podnikateľov priniesol na Slovensko mladého podnikateľa zo Švédska, ktorý sa tu rozhodol zbierať skúsenosti. Prostredníctvom CIKE sa spojil Švéd Malte Leifsson s Jánom Sudzinom z košického nakladateľstva Hevhetia, ktoré sa popri vydávaní kníh a hudobných nosičov venuje aj organizovaniu festivalov pre umelcov, ktorých tvorbu vydávajú. Za 15 rokov svojej činnosti vydali viac ako 170 hudobných titulov a svoje pole pôsobnosti chceli rozširovať do celého sveta.Hevhetia je nízkonakladové vydavateľstvo, preto tu Malte mohol spoznať, ako funguje biznis s nekomerčnou hudbou v jeho obnaženej podobe. Malteho snom bolo stať sa skladateľom, hudobníkom alebo učiteľom hudby. Ako sám hovorí, zo skúseností, ktoré získal v košickom štúdiu, mohol čerpať aj v prípade, že by sa stal muzikantom, event manažérom alebo vydavateľom. Svoje skúsenosti chcel však najskôr zúžitkovať v ďalšom štúdiu.
V CIKE sme našli nejeden správny match
V medzinárodnom programe EXCITE – Erasmus pre mladých podnikateľov, prostredníctvom ktorého CIKE spojilo už niekoľko začínajúcich kreatívcov so skúsenými podnikateľmi, je naším partnerom aj združenie Košice IT Valley. Práve oni sprostredkovali spojenie medzinárodnej firmy zameranej na vývoj hier a softvéru MATSUKO s mladým podnikateľom zo Švédska – Ossianom Veronese. Jej zakladateľa Matúša Kirchmayera zaujal Ossian tým, že mal za sebou už viacero úspešných projektov a obrovský talent. Tiež v ňom videl človeka, ktorý pozerá do budúcnosti, má ambície a pracuje na sebe.