O programe
Escalator je efektívny intenzívny program s niekoľkoročnou históriou zameraný na vzdelávanie a profesionalizáciu organizácií a ľudí pracujúcich v kultúrnom a kreatívnom priemysle na Slovensku. Skladá sa z rôznych častí, ktoré dovedú účastníkov v priebehu jedného roka k pochopeniu základných princípov dramaturgie, strategického plánovania a fungovania na trhu. Program zastrešujú medzinárodní mentori, ktorí majú bohaté skúsenosti s riadením organizácií v kultúrnom a kreatívnom priemysle.
Priebeh
V prvej časti programu účastníci analyzujú a spoznávajú svoje potreby prostredníctvom hĺbkových rozhovorov s mentormi, na základe ktorých identifikujú mentori kľúčové potreby a ciele. Následne pripravia na mieru šitý tréningový plán skladajúci sa zo školení, seminárov, koučingu, mentoringu, biznisového a strategického plánovania, výskumu a rozvoja.
- Otvorená výzva
Na Escalator sa môžu prihlásiť predstavitelia a zamestnanci kultúrnych a kreatívnych organizácií prostredníctvom online prihlasovacieho formulára. Výzvu otvárame každoročne na jar. Následne posúdia prihlášky mentori spolu s riaditeľom Creative Industry Košice, Michalom Hladkým. Výber tých najperspektívnejších uchádzačov je potom pozvaný na osobný pohovor.
- Interviews
Pohovory vedú mentori spolu s riaditeľom Creative Industry Košice. Ich cieľom je preveriť mieru angažovanosti, časové možnosti, jazykové schopnosti uchádzačov a rovnako potenciál aktivít ich organizácie a prínos pre mesto v lokálnom i medzinárodnom kontexte.
- Stocktakes
Vybraných účastníkov čaká na začiatku programu osobný audit, tzv. „stocktakes“, ktorý vedie jeden z mentorov a prebieha priamo v sídle organizácie za účasti celého tímu (resp. online podľa aktuálnych možností). Mentori hĺbkovo skúmajú jednotlivé organizácie, stav ich manažmentu, programu a plánov. Na základe auditu sa zadefinujú konkrétne potreby účastníkov v oblasti vzdelávania, networkingu a spoločne si nastavia vzdelávacie ciele.
- One-to-Ones
Organizácie majú počas celého roka možnosť individuálnych rozhovorov s mentormi. Môžu sa s nimi radiť, benefitovať z mentoringu a získať návody na riešenia vzniknutých problémov a výziev. Počas rozhovorov konzultujú účastníci svoje projekty, zámery, nápady, dramaturgiu, program ale aj organizačnú štruktúru.
- Vzdelávanie
Účastníci sa zúčastňujú vzdelávacich aktivít spoločne. Témy workshopov sú určené na základe osobných auditov a sú prienikom spoločných potrieb. Od roku 2020 prebiehajú všetky vzdelácie workshopy online z dôvodu pandémie. Konajú sa pravidelne, väčšinou každý týždeň v rovnakú hodinu. Okrem workshopov sú jeho súčasťou aj študijné skupiny, v rámci ktorých majú účastníci možnosť zdieľať svoje skúsenosti na určitú tému. Online tréning je zakončený záverečnou prezentáciou účastníkov.
- Networkingové stretnutia
Ich forma závisí od zoskupenia organizácií v projekte. Slúžia ako platforma na nové nápady, projekty, produkty a vzájomnú podporu.
Cieľová skupina
Escalator je určený jednotlivcom a organizáciám, ktoré sa venujú aktivitám v kultúrnom a kreatívnom priemysle už niekoľko rokov. Pomôže ľuďom, ktorí potrebujú nové impulzy, chcú profesionalizovať svoju prácu alebo preraziť na trhu.
Pri výbere účastníkov sa prihliada najmä na originalitu, kreativitu, ambície a odhodlanie. Prihlásené projekty zastupujú aktivity v oblasti riadenia kultúrnych centier, performatívneho a vizuálneho umenia, urbanizmu či dizajnu. Prvé dva roky sa v Escalatore objavovali iba účastníci z Košíc, no od roku 2015 sa pôsobnosť projektu rozšírila na územie celého Slovenska.
Mentori
Mentori Escalatoru majú početné skúsenosti s vedením kultúrnych a kreatívnych organizácií, centier a projektov. V rámci Olivearte Culture Agency pomáhajú organizáciám v celej Európe s rozvojom, budovaním kapacít a nastavením udržateľnej stratégie.
Paul Bogen (Cambridge, Spojené kráľovstvo)
Paul začal svoju kariéru ako herec, komik, DJ a divadelný producent. V rokoch 1990 až 2006 bol riaditeľom umeleckého centra The Junction v Cambridgi s ročným obratom 5 miliónov libier, kde dohliadal na jeho rozvoj . Sedem rokov bol výkonným členom rady a neskôr aj prezidentom Trans Europe Halles. V súčasnosti je riaditeľom výboru v Korjaamo Culture Factory, prísediacim expertom v programe Európskej komisie Creative Europe, lektorom na St. Mary’s University a členom Royal Society of Arts.
John „Sandy“ Fitzgerald (Dublin, Írsko)
Sandy začínal ako herec, spisovateľ a hudobník. Bol jedným zo zakladateľov a zároveň aj riaditeľom City Arts Centre v Dubline. Podielal sa na rozvoji mnohých kultúrnych oblastí v Írsku a v zahraničí. Pracoval na lokálnej, národnej i medzinárodnej úrovni. Bol riaditeľom Dublin Street Carnival, zakladajúcim členom CREATE, členom výboru Royal Hospital National Cultural Centre, členom výkonného výboru Trans Europe Halles a členom výboru Dublin Film Festival.
Birgitta Persson (Lund, Švédsko)
Birgitta vždy milovala umenie. V rokoch 1995 až 2004 pracovala v kultúrnom centre Mejeriet ako projektová manažérka a neskôr ako vedúca marketingového oddelenia. V roku 2004 sa stala koordinátorkou a neskôr aj generálnou tajomníčkou Trans Europe Halles. s jej pomocou získali potrebné financie na úspešný medzinárodný projekt Creative Lenses. Dnes je členkou predstavenstva švédskej divadelnej spoločnosti Månteatern, predstavenstva ARNA a výkonnou riaditeľkou spoločnosti VALUE.
Dopad
Vzdelávací program sa pre účastníkov končí vypracovaním strategických plánov. Záleží len na nich, či budú ďalej používať nadobudnuté poznatky a postupy. V každom prípade, ich fungovanie sa zmení. Svoje rozhodnutia budú robiť na základe toho, čo sa naučili, zistili a zažili. Ostanú im kontakty na ďalšie organizácie, nové nápady a informácie, ku ktorými sa budú vedieť vždy vrátiť. Vďaka ich práci sa bude vylepšovať ponuka kultúrnej a kreatívnej produkcie na Slovensku a bude rásť povedomie o aktuálnych trendoch.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Minulé ročníky
V roku 2013 prebehol prvý ročník Escalatora, ktorý bol určený individuálnym umelcom a subjektom pôsobiacim v kultúrnom a kreatívnom priemysle.
- Malý Berlín – Michal Klembara
- Ateliér Gauchére – Zuzana Mitrová
- Outbreak – Martin Matej
- DIG gallery – Richard Kitta
- Emma Korpová
- K.A.I.R. – Košice Artitst in Residence – Zuzana Kotiková
- BAZzART – Jana Bučková
V roku 2014 pribudli v Escalatore týždenné študijné pobyty mimo Košíc, tzv. study weeks, a zmenila sa metodika výberu účastníkov. Vybrali sme päť projektov z predchádzajúceho roka, ktoré sme považovali za najzaujímavejšie a hodné ďalšej podpory. Zvyšných účastníkov sme vybrali na základe osobných pohovorov.
- LU:KA Fashion – Ľudmila Žoldáková
- CHAT – Centrum pre kreatívnu liečbu Arteterapiou – Linda van Dalen
- NA PERÓNE – Zuzana Psotková, Peter Kočiš a Jana Wernerová
- Tabačka Kulturfabrik – Peter Radkoff
- Festival Matrioshka – Mirka Rybárová a Slavo Stankovič
- Východné pobrežie – Mišo Hudák
- Urbanika – Rudolf Kozlai
- Cinefil – Lukáš Berberich a Barbora Tóthová
- Street Art Communication – Viktor Fehér
- Mazal Tov! – Jana Šargová a Mirka Vargová
Spoznaj ich bližšie v tomto článku.
Aj v roku 2015 bolo cieľom Escalatora podchytiť prácu slovenských kultúrne a kreatívne aktívnych organizácií a pomôcť im profesionalizovať svoje schopnosti.
- Biela noc – Zuzana Pacáková
- Festival Matrioshka – Mirka Rybárová a Slavo Stankovič
- Karpatská nadácia
- Soyart – Michaela Kučová
- A4 – Priestor pre súčasnú kultúru – Slavo Krekovič, Beáta Seberiniová a Júlia Šimková
- CHAT – Centrum pre kreatívnu liečbu Arteterapiou – Linda van Dalen
- WOONT – Ján Varchola a Peter Uhrín
- PST – Priestor Súčasného Tanca – Katarína Rampáčková a Michaela Sabolová
- Nástupište 1-12 – Zuzana Godálová a Julo Krištof
- Zastávka – Peter Trmos, Katarína Jančovičová
Záujem o Escalator pretrvával aj v roku 2016, pričom predstavil aj možnosť Bed & Breakfast – programu sa mohli zúčastniť aj absolventi predchádzajúcich ročníkov.
- Stredoslovenská galéria – Katarína Baraniková
- Nadácia – Centrum súčasného umenia – Christian Potiron
- MusicLab – Marek Kačmár
- S3 Centrum – Lukáš Kvokačka
- Ariadnina Niť – Ariadna Vendelová
- Ľudmila Horňáková
- Azimut – Mirka Rybárová a Slavo Stankovič
- CHAT – Centrum pre kreatívnu liečbu Arteterapiou – Linda van Dalen
- PST – Priestor Súčasného Tanca – Katarína Rampáčková a Michaela Sabolová
- A4 – Priestor pre súčasnú kultúru – Beata Seberiniova
- Karpatská nadácia – Laura Dittel
- Cinefil – Lukáš Berberich a Barbora Tóthová
Spoznaj ich bližšie v tomto článku.
Escalator je efektívny intenzívny program s niekoľkoročnou históriou zameraný na vzdelávanie a profesionalizáciu organizácií a ľudí pracujúcich v kultúrnom a kreatívnom priemysle na Slovensku. Skladá sa z rôznych častí, ktoré dovedú účastníkov v priebehu jedného roka k pochopeniu základných princípov dramaturgie, strategického plánovania a fungovania na trhu. Program zastrešujú medzinárodní mentori, ktorí majú bohaté skúsenosti s riadením organizácií v kultúrnom a kreatívnom priemysle.
Našou ambíciou v roku 2020 bolo pripraviť na mieru šitý vzdelávací a rozvojový program, ktorý by posilnil profesionalizáciu a kapacity kultúrneho, kreatívneho a umeleckého sektora v čase pandémie.
- Kurzy fotografovania – Michaela Eliáš
- Slam Poetry SK – Tomáš Straka
- BIKE PARK Červený breh – Matúš Maršalko
- Galérie Schemnitz – Silvia Herianová
- Divadla Pôtoň – Monika Škojcová
- Odivo – Monika Kováčová
- Impact Games – Veronika Golianová a Jakub Žaludko
- K13 – Košické kultúrne centrá – Tomáš Petraško
- Galéria mesta Bratislavy – Katarína Trnovská
Spoznaj ich bližšie v tomto článku.
Ôsmy ročník programu Escalator bol vďaka rôznorodosti účastníkov z oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu opäť jedinečný. Deväť organizácií z celého Slovenska sa aj napriek neľahkému času pandémie odhodlalo zastaviť vo víre povinností a uvažovať nad tým, ako sa môžu posunúť ďalej a mať tak ešte väčší dopad na svet okolo seba.
Ako vyzeral Escalator 2021 počas pandémie si môžeš prečítať v článku.
Z celkového počtu 22 uchádzačov, ktorí sa prihlásili do Escalatora 2021, bolo vybraných deväť projektov, ktoré dostali šancu rozvíjať sa počas nasledujúcich intenzívnych mesiacov v programe. Tento rok to boli:
- BRUT.TO, Košice
- Diera do sveta, Liptovský Mikuláš
- ETP Slovensko – centrum pre udržateľný rozvoj, Košice
- EZOPO, Bratislava
- Múzeum Vojtecha Löfflera, Košice
- Park kultúry a oddych Prešov, Prešov
- Saplinq, o.z., Košice
- Sewn bag s.r.o., Košice
- Textilné remeselné centrum Čadca, Čadca