Deadline 30/09/19

EXCITE – Erasmus pre mladých podnikateľov

O projekte

Program Excite sú mobility pre nových a skúsených podnikateľov pôsobiacich v kreatívnom a kultúrnom sektore. Ako súčasť programu Erasmus pre mladých podnikateľov poskytuje cezhraničné výmenné pobyty, ktoré dávajú novým alebo ctižiadostivým podnikateľom príležitosť učiť sa od skúsených podnikateľov, ktorí vedú malé alebo stredné podniky v ôsmich partnerských krajinách.

Prihlásiť sa môže

Začínajúci podnikateľ (New entrepreneur)

 • bez vekového obmedzenia program dáva príležitosť novým a začínajúcim podnikateľom v celej Európe spájať sa so skúsenosťami s podnikateľmi v inej krajine EÚ
 • ak máš predstavu o tom, v akej oblasti chceš podnikať/podnikáš
 • ak podnikáš nie viac ako 3 roky

Hosťujúci podnikateľ (Host entrepreneur)

 • hosťujúci podnikaťeľ môže využiť vzájomnú spoluprácu, získať nové nápady a zručnosti do svojho podnikania, rozširovať svoju medzinárodnú sieť
 • skúsenosť s prevádzkou firmy musíš mať viac ako 3 roky

Prečo by si sa mal prihlásiť

 • úspešný štart podnikania
 • rozvoj myšlienok, vďaka ktorému môžeš posunúť tvoj biznis na vyšší level
 • nové skúsenosti a vedomosti pre tvoj projekt
 • inšpiráciu pre zveľaďovanie a inováciu vlastných produktov a služieb
 • kontakty pre možnú spoluprácu do budúcna
 • prístup k novému trhu a lepšiu orientáciu na tom európskom
 • štipendium ako finančnú podporu pobytu

Ako sa môžeš prihlásiť s Creative Industry Košice

Na Erasmus pre mladých podnikateľov je možné prihlásiť sa tu a zvoliť si lokálnu sprostredkujúcu organizáciu (IO -intermediary organisation), ktorou sme práve my. Následne si vyplníš základné informácie ako profil, motiváciu, preferencie, sektor podnikania a pod.

Ak máš záujem, napíš na nám a my ti pomôžeme:

 • vyplniť tvoj biznis plán a žiadosť a uistíme sa, že prihláška je kompletná
 • poskytneme ti relevantný a konštruktívny feedback
 • ak bude všetko úplné, začneme ti hľadať perfektný „match“ práve v oblasti tvojho záujmu podnikania
 • nájdeme ti ideálneho a skúseného partnera, ktorý ti pomôže rozbehnúť, prípadne zdokonaliť tvoj vlastný biznis

Success Stories

Mladá architektka Danka Bodnárová sa rozhodla rozbehnúť vlastné podnikanie v gastro segmente, pretože jedlo je podľa nej nástroj na zlepšenie nálady a vytrhnutie z reality. Okrem toho bolo jej cieľom aj spájanie a budovanie komunity. V rámci programu Erasmus pre mladých podnikateľov sa zamerala na marketing, branding a  rozvoj značky i vzťahu s novými zákazníkmi.  Počas svojho pobytu v rámci Erasmu pre mladých podnikateľov pracovala na návrhu street foodového konceptu. Jej hosťovská podnikateľka ju vystríhala pred bežnými prevádzkovými a praktickými chybami a poradila jej hotdogy ako, pre ňu najoptimálnejší, druh streetfoodu na prevádzkovanie. Hotdogy od Robin Street Food – Dankinej firmy – nepoznajú stereotypy. Namiesto horčice a kečupu dostanete kombináciu medu a grepu, ktorá vo vás vzbudí nezabudnuteľný gastronomický zážitok práve vďaka sezónnym prísdám. Časom sa Danke podarilo vypracovať z amatérskej firmy na  profi gastro firmu a dnes zvláda aj veľké eventy afestivaly. Zároveň popúšťa uzdu kreativite a už má za sebou aj prvú vernisáž limitovanej edície krabičiek vytvorených kresbami stálych zákazníkov do 140 cm.
Gabriel Oprendek najprv dovážal cider zo svojich ciest po svete domov. Na ochutnávku. Neskôr začal experimentovať s vlastnou výrobou. Časom prišli bratia Oprendekoví na tú správnu receptúru a založili Opre’ cider, ktorý sa remeselnou výrobou poctivých produktov pričinil o vznik ciderovej kultúry na Slovensku. Gabi absolvoval program Erasmus pre mladých podnikateľov v rodinnom podniku spájajúcom tradíciu s inováciou na výrobu cideru v Španielsku, v oblasti Baskicka a Astúrie, kde má cider vlastnú – 2000-ročnú – tradíciu a charakteristický kyslý štýl. Ciderová kultúra na Slovensku bola v tom čase presným opakom španielskej. Nielen, že sa tu cider vôbec nevyrábal, nebol po ňom ani dopyt a ľudia ho skoro vôbec nepoznali. Práve preto musel Gabi konzultovať oveľa komplexnejšie problémy. Cestoval, aby spoznal ciderovú kultúru a tradíciu, ktorá je všade na svete úplne iná. Jeho cider sa na Slovensku uchytil a jeho distribučné korene dnes siahajú až do Prahy. Neskôr rozšíril svoju ponuku o prémiové produkty – limonády Mellos na báze medu a bylín, ktoré začali pôvodný cider na trhu predbiehať. Teraz vlastní 2 úspešné lokálne produkty, ktoré sa nielen tešia obľube, ale ich rad sa neustále rozširuje o nové príchute.
V medzinárodnom programe Erasmus pre mladých podnikateľov, prostredníctvom ktorého CIKE spojilo už niekoľko začínajúcich kreatívcov so skúsenými podnikateľmi, je naším partnerom aj združenie Košice IT Valley. Práve oni sprostredkovali spojenie medzinárodnej firmy zameranej na vývoj hier a softvéru MATSUKO s mladým podnikateľom zo Švédska Ossianom Veronese. Jej zakladateľa Matúša Kirchmayera zaujal Ossian tým, že mal za sebou už viacero úspešných projektov a obrovský talent. Tiež v ňom videl človeka, ktorý pozerá do budúcnosti, má ambície a pracuje na sebe.

Prečítaj si o projekte viac na jeho oficiálnej stránke alebo rovno vyplň prihlášku. V prípade akýchkoľvek problémov s prihlásením nás neváhaj kontaktovať.

Chcem vedieť viac