Viac info

Community Bootcamp

O projekte

Community Bootcamp bol 5-dňový mentorský program pre lídrov a členov komunít, združení a inicitatív. Pozostával zo série celodenných workshopov plných vzdelávania a tréningu šitého na mieru. Účastníci mali možnosť získať nové kontakty a cennú spätnú väzbu od zahraničných expertov so skúsenosťami s úspešným riadením coworkingových centier a crowdfundingovým financovaním.

Priebeh

Počas piatich dní sa mentori podelili s účastníkmi o praktické skúsenosti, konkrétne príklady a užitočné nástroje z vlastnej praxe, aby vedeli efektívnejšie pracovať v rámci svojich komunít.

Hodnotnou súčasťou programu bol mentoring, vďaka ktorému mali účastníci priestor diskutovať o individuálnych cieľoch a plánoch. Aj po ukončení programu zostali mentori v kontakte s účastníkmi a pomohli im vyhodnotiť rozvoj, aktivity a rozhodnutia.

Mentori

tania santosTânia Santos (Porto, Portugalsko)

Tânia je expertka na budovanie komunít a riadenie kreatívnych centier. Je zakladateľkou a manažérkou CRU Cowork. Je koordinátorkou najvýznamnejšieho pouličného trhu v Porte. Vyštudovala psychológiu, ekonómiu a inovatívny manažment. Vo svojej práci sa okrem iného venuje aj témam ako podnikanie, rozvoj kreatívneho priemyslu, design thinking, spolupráca a kreatívna ekonomika. Od roku 2018 je členkou dočasného riadiaceho výboru European Creative Hubs Netwok a konzultantkou Európskeho rozvojového inštitútu.

 

luka piškoričLuka Piškorič (Ľubľana, Slovinsko)

Luka je špecialista na kultúrny a kreatívny priemysel. Vyše 20 rokov pracuje ako producent a konzultant v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Je spoluzakladateľom iniciatív Slovenia Coworking a Slovenia Crowdfunding, ktorých cieľom je vybudovať kreatívne komunity a pomáhať im s financiami. Jeho aktivity prirodzene vyústili do otvorenia Poligon Creative Center – priestoru na spoluprácu pre nezávislých odborníkov, tvorivé komunity a začínajúce podniky. Stojí za Cultural Policy Designers Network. Ako lektor sa venuje témam coworkingu, crowdfundingu, budovaniu komunít a rozvoju publika.

Cieľová skupina

Program bol určený lídrom alebo členom komunít, združení a inicitatív, ktoré fungujú už dlhšie alebo ešte len začínajú. Prihlasovanie bolo otvorené komunitám z rôznych oblastí vrátane dizajnu, tanca, IT, coworkingu, výskumu, turizmu, kultúrneho a kreatívneho priemyslu, vzdelávania, marketingu či startupového prostredia.

 


Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

fpu logo

Minulé ročníky

lukáš mucha
Lukáš Mucha, Cesta pohybu

Lukáš vedie hodiny zamerané na všeobecný pohybový rozvoj. Pri pravidelnej výuke sa pohyb nedelí na silový tréning, mobilitu, koordináciu, tanec, či meditáciu, ale spája jednotlivé prvky do jedného celku, tak aby sa navzájom dopĺňali. Počas programu chcel prepojiť s novými ľuďmi a pripraviť priestor pre budúcu spoluprácu. Prečítaj si o ňom a jeho komunite viac v tomto článku.

alica uchytilova
Alica Uchytilová, Mental (Club)

Alica prišla na Community Bootcamp s cieľom vybudovať komunitu, ktorá je zameraná na prepájanie duševného zdravia s tvorbou. Nazvala ju Mental – ako mental illness. Po programe sa chcela zamerať na tvorbu vizuálnej identity komunity a hľadanie priestoru v Bratislave, kam môžu ľudia prísť kedykoľvek a cítiť sa bezpečne. Prečítaj si o nej viac v tomto článku.

dora kenderová
Dora Kenderová, Východoslovenská galéria

Východoslovenská galéria (VSG) už svoju komunitu zameranú na vizuálne umenie má a snaží sa o to aby sa naďalej rozrastala. Na programe ocenila externý pohľad zahraničných mentorov, ktorí sa na Košice pozerajú nezaujato a vedia tak ponúknuť nový pohľad na vec. Prečítaj si o komunite VSG viac v tomto článku.

Katarina Živanovič, Tabačka Kulturfabrik

Katarina mala počas programu možnosť otvorene zdieľať a klásť otázky ohľadom ich komunitnej stratégie. Tabačka Kulturfabrik je totiž multifunkčným kultúrnym centrom, kde sa stretáva široká škála komunít. Prečítaj si o tom viac v tomto článku.

matúš binc
Matúš Binc, Výmenníky

Matúš pracuje ako vedúci projektu Výmenníky, ktoré menia život na košických sídliskách. Reprezentuje širšie spektrum skupín s rôznym zameraním. Počas Community Bootcampu boli pre neho prínosné informácie o možnostiach financovania, nakoľko je to pre Výmenníky aktuálna téma. Prečítaj si viac o komunite okolo Výmenníkov v tomto článku.

Ľubica Reváková, UX Košice

Úlohou košickej UX komunity je podľa Ľubice spájať profesionálnych dizajnérov s ľuďmi, ktorí by chceli v tejto oblasti získať skúsenosti. Community Bootcamp pre ňu dal do popredia komunikáciu a to, ako dôležité je komunikovať medzi sebou a cez sociálne siete. Prečítaj si viac o košickej UX komunite v tomto článku.

peter janov
Peter Janov, Coworking

Peter je 3D dizajnér v oblasti architektúry, ktorý pracuje na voľnej nohe v Michalovciach. Práve tam chce založiť coworking, v ktorom chce mať zastúpených ľudí z kreatívneho priemyslu. Prečítaj si o ňom viac v tomto článku.

zuzana réveszová
Zuzana Réveszová, Spolka

Zuzana pôsobí hneď v niekoľkých komunitách, a to v rámci kolektívu Spolka a na Technickej univerzite v Košiciach. Tieto komunity slúžia najmä na otvorené diskusie. Prečítaj si viac o ich komunite v tomto článku.

veronika holečková
Veronika Holečková, Visit Košice

Reprezentovať oblastnú organizáciu Visit Košice bola Veronika, ktorá chce vytvoriť komunitu z ich členov, ale aj návštevníkov a turistov. Táto komunita už formálne existuje vo forme klastra cestovného ruchu. Prečítaj si o tom viac v tomto článku.

peter
Peter Hudák, Vita in Suburbium Bardejov

Peter zastúpil na Community Bootcamp občianske združenie Vita in suburbium, ktoré vracia život do areálu židovských rituálnych budov v Bardejove. Program bol pre neho veľmi užitočný v tom, že si v hlave urovnal myšlienky a dal na papier základnú kostru toho, ako ďalej systematicky postupovať pri ich projekte. Prečítaj si o tom viac v tomto článku.

Ak máš nápad na podobný program, pokojne nám daj vedieť a my ti ho pomôžeme zrealizovať.

Napíš nám

Partneri