CIKE x EMAP

Mobility

O projekte

European Media Art Platform (EMAP) je konzorcium 15 popredných európskych mediálnych umeleckých organizácií a festivalov, ktoré sa špecializujú na digitálne a mediálne umenie, bioart a robotart.

Prostredníctvom otvorenej výzvy ponúkajú členovia EMAP umelcom a odborníkom z praxe dvojmesačné rezidenčné pobyty, ktoré nadväzujú na aktivity programu European Media Artist in Residence Exchange (EMARE), existujúcej od roku 1995.

Základnou myšlienkou EMAP je umožniť európskym mediálnym umeleckým organizáciám a umelcom spolupracovať na projektoch a následne vytvárať medzi sebou kontakty a spolupráce na konkrétnych umeleckých dielach.

Každý člen siete poskytuje umelecký grant, pokrýva cestovné náklady, zabezpečuje produkčný rozpočet, poskytuje platené ubytovanie počas pobytu a prístup do laboratórií a zariadení. Okrem toho rezidencia EMAP zahŕňa podujatia ako sólové a skupinové výstavy, online a offline konferencie a workshopy na budovanie kapacít a zdieľanie vedomostí.

EMAP funguje aj ako trh pre umelcov a inštitúcii mediálneho umenia, kde si môžu vybrať umelcov a diela pre ich vlastné festivaly a výstavy. Medzinárodná sieť partnerov sa neustále rozrastá a v súčasnosti ponúka umelcom príležitosť prezentovať svoju tvorbu viac ako 90 partnerom vo viac ako 25 krajinách.

O EMAP

Od roku 1995 bolo zrealizovaných viac ako 180 umeleckých spoluprác v rôznych formátoch: krátke filmy Super 16, videoart, video inštalácie, interaktívne inštalácie, AI art, počítačové animácie, performance, projekty zvukového umenia, robotika, bioumenie a umenie založené na výskume a vedecké projekty.

Členské organizácie: Ars Electronica (Linz, Rakúsko), Antre Peaux (Bourges, Francúzsko), CIKE (Košice, Slovensko), gnration (Braga, Portugalsko), iMAL (Brusel, Belgicko), IMPAKT [Centre for Media Culture] (Utrecht, Holandsko), Kersnikova Institute [Kapelica Gallery] (Ľubľana, Slovinsko), KONTEJNER | bureau of contemporary art praxis (Záhreb, Chorvátsko), LABoral Centro de Arte y Creación Industrial (Gijón, Španielsko), M-Cult (Helsinki, Fínsko), NeMe (Limassol, Cyprus), Onassis Stegi (Atény, Grécko), RIXC Centre for New Media Culture (Riga, Lotyšsko), WRO Art Center (Vroclav, Poľsko), Werkleitz Centre for Media Art (Halle [Saale], Nemecko).

CIKE x EMAP

CIKE sa stalo členom prestížnej siete European Media Art Platform, aby poskytla ďalšiu príležitosť na tvorbu a medzinárodnú spoluprácu košickej a slovenskej komunite novomediálneho umenia. Ako kontaktny bod pre aktivity mesta Košice spojene s členstvom v siete v UNESCO Creative Cities Network (klaster Cities of Media Arts) a organizátor festivalu a konferencie Art & Tech Days CIKE ma dlhú históriu podpory a prezentacii novomediálnych umelcov z Košíc a regiónu. Zaroven im poskytuje im možnosti zappojit sa do mobility a rezidenciych programov a vytvárať nové umelecké diela aj nové hodnoty pre komunitu.

Poslanie a vízia EMAP

V našom čoraz viac digitalizovanom svete poháňanom technológiami, popri vedcoch a programátoroch, sú to umelci, ktorí vytvárajú alternatívne vízie pre udržateľnejšiu a spravodlivejšiu spoločnosť. Spolupráca medzi týmito odvetviami nám pomáha uvažovať o vplyve nových technológií na spoločnosť. Ak sa chce Európa vydať inou technologickou cestou ako Čína alebo Silicon Valley a zároveň sa postaviť proti rodiacim sa antidemokratickým hnutiam, mala by sa zamerať na tvorivý, komunikačný, kritický a zjednocujúci potenciál umenia. Prostredníctvom podpory začínajúcich umelcov môžeme prispieť k zabezpečeniu tolerantnej a demokratickej budúcnosti pre občanov Európy. Na tento účel bola založená Európska platforma mediálneho umenia (EMAP).

Umelecké diela vyrobené v EMAP/EMARE nám pomáhajú reflektovať nové technológie a niekedy dokonca vytvárať alternatívy k nástrojom veľkých high-tech korporácií.

Rezidencia EMAP 2023

V roku 2023 EMAP vyhlásilo otvorenú výzvu. V priebehu septembra a októbra 2023 v rámci Európskej platformy mediálneho umenia (EMAP) v Košiciach spolupracoval Tatsuru Arai, japonský skladateľ a programátor, ktorý žije a pracuje v Berlíne, s košickým umelcom Borisom Vaitovičom.

Spoločne pracovali na tvorbe site-specific multižánrového umeleckého diela Face of the Universe (Tvár vesmíru). Umelci digitálne zdokumentovali tvary kvetov v Košiciach a pomocou umelej inteligencie ich znovu pretvárali. Prostredníctvom obrazu a zvukov prichádza kreatívne duo s víziou umeleckého diela, ktoré umožňuje lepšie pochopiť ľudské vnímanie a poznávanie sveta a precítiť časť podstaty vesmíru. Dielo zároveň sprostredkováva komunikáciu medzi ľudskou a umelou inteligenciou.

Rezidencia umelca Tatsuru Araia vznikla v rámci Európskej platformy pre novomediálne umenie (EMAP), ktorej členom je Creative Industry Košice. Rezidencia je spolufinancovana z programu Kreatívna Európa EU.

Partneri

Ďalšie projekty z kategórie 'Mobility'

Identifikácia nových príležitostí pre rast a rozvoj KKP v Košiciach

Zistiť viac

Training for Artistic Activism – Artivism in the region

Zistiť viac

Najnovšie články