O projekte
Projekt Borderline Offensive vytvoril platformu pre umelecký výskum a rozvoj spoločnosti, vďaka ktorej skúmali umelci z Európy a Blízkeho Východu otázky týkajúce sa migrácie, kontaktných zón v spoločnosti, medzikultúrnych konfliktov, budovania kolektívnej identity a súdržnosti komunity v európskom kontexte prostredníctvom umenia a humoru.
Humor (estetický prístup) a participatívne umenie (metódy) sa použili na interakciu, dialóg a spoluprácu medzi komunitami migrantov a lokálnymi obyvateľmi a vyzvali ich k tomu, aby sa navzájom podelili o svoje poznatky, rešpektovali sa a smiali sa.
Ciele
Cieľom projektu bolo poukázať na kultúru a umenie ako na základný pilier spoločenského blaha a dobrých medzikomunitných vzťahov v Európe i mimo nej. V rámci projektu sa zrealizovalo päť medzinárodných rezidenčných pobytov v piatich rôznych euróspkych mestách vrátane Košíc.
Výstupy
- Vznikla spolupráca medzi subjektmi pôsobiacimi v kultúrnom a kreatívnom priemysle v Európe a na Blízkom Východe.
- Proces integrácie sa zjednoduchšil a stal sa prirodzenejším.
- Ustálil sa nový umelecký žáner, ktorý využíva humor a participatívne umenie na umožnenie dialógu v situáciách, kedy nastáva kultúrny konflikt (politický, ideologický atď.).
Portfólio
- Three Migrants in a Boat (To Say Nothing of the Smuggler) (2020) – Petko Dourmana (Bulharsko)
- Paper Puppet Poetry (2019) – SKART collective (Srbsko)
- The Museum of Real History (2019) – Ivana Šáteková (Slovensko), Zoukak Theatre Group (Libanon) and Abduljabbar Alsuhili (Švédsko)
- The Long Heavy Road (2019) – Darinka Pop-Mitic (Srbsko) and Nalan Yırtmac (Turecko)
- Gaming in the Face of Fear (2020) – Salam Al Hassan (Nemecko) and Isaak Kraft van Ermel (Holandsko)
Projekt bol spolufinancovaný z programu Európskej únie Kreatívna Európa.