Buy ticket 21/11/19

Art & Tech Conference

O konferencii

Art & Tech Conference je konferencia mediálneho umenia, technológií a digitálnej kultúry v Košiciach. Ako highlight a súčasť festivalu Art & Tech Days sa koná každoročne koncom novmebra v priestoroch bývalých kasární Kulturparku. Predstavuje revolučné myšlienky, spoločenské diškurzy i aktuálnu tvorbu v mediálnom umení, biznise, technológiách i vede.

Na svoje prídu všetci zvedaví, ktorí hľadia viac do budúcnosti než minulosti a hľadajú odpovede na jednoduchú otázku čo ďalej. Inovátori, kóderi, umelci, podnikatelia, študenti, učitelia, vedci, a všetci tí, ktorí chcú stáť v predných radoch vývoja. Art & Tech Conference odhaľuje, ako digitalizácia a technológie ovplyvňujú umeleckú tvorbu a naopak, ako môžu umelci inšpirovať technologický vývoj a inovácie.

Prečo prísť?

Budeš mať možnosť:

 • rozšíriť si obzory mimo tvoje hlavné pole fokusu;
 • zistiť, ako využiť spojenie viacerých oborov pre lepší biznis a inovácie;
 • spoznáť umelcov, filozofov, dizajnérov, IT mastrov, vedcov z celého sveta;
 • získať nové kontakty pre svoju prácu;
 • objaviť nové technológie ako nástroje pre tvorbu;
 • zamyslieť sa nad etickými dilemami;
 • navštíviť Košice, Kreatívne mesto mediálneho umenia UNESCO a bývalé Európske hlavné mesto kultúry.

Spíkri

Konferencia Art & Tech hostí významné osobnosti z mnohých oblastí, ktorí sa s nami každoročne delia o svoje know-how, poskytnú svoj jedinečný pohľad na súčasné témy a inšpirujú lokálne prostredie k odvážnym krokom. Mali sme šancu stretnúť:

2018
 • Gene Kogan (USA) - Umelec a programátor, ktorý sa zaujíma o generatívne systémy, informatiku a softvéry pre kreativitu a umeleckú tvorbu.
 • Merav Oren (IL) - Multi podnikateľka a jedna zo 100 najvplyvnejších ľudí v izraelskom hi-tech.
 • Filip Ruisl (SK/HU) - Interaction designer v Kitchen Budapest labe, venuje sa aj hudbe a sound dizajnu.
 • Adi Zamir (IL) - CEO a zakladateľka start-upu Pink Of View – prvého personalizovaného prediktívneho indikátora v oblasti rizika rakoviny prsníka.
 • Uri Aviv (IL) - Umelecký riaditeľ, konzultant a sci-fi evanjelista.
 • Karol Piekarski (PL) - Primárom neurológie na Yale University.
 • Martin Ján Stránsky (CZ/USA) - Head of Neurology at Yale University.
 • Peter Matúš (SK) -  Člen predstavenstva Tatra Banky.
 • Mária Virčíková (SK) - Spoluzakladateľka spoločnosti MATSUKO.
2017
 • Joshua Newham (UK) - Vedúci technológ dizajnu v Method so zameraním na prienik dizajnu a umelej inteligencie.
 • Zsuzsa Kovács (HU) - Líderka výskumu UX v spoločnosti Prezi.
 • Karl Strocker (AT) - Univerzitný profesor, riaditeľ výstavných projektov, historik, zakladateľ Bisdato Exhibition & Museum Design.
 • Rui Coutinho (PT) - Stratég, manažér, profesor, výskumník, mentor a podnikateľ, zakladateľ Porto Design Factory. 
 • Stéphan Assadourian (CA) - Profesionálny vývojár hier, jedným zo zakladajúcich členov franšízy Assassin’s Creed
 • Claudia Schnugg (AT) - Nezávislá výskumníčka v interdisciplinárnej oblasti umenia, technológií, biznisu a vedy, senior kurátorka v Ars Electronica Futurelab.
 • Jaro Slávik (SK) - Disrupt speaker, producent a manažér, pracoval s hviezdami ako Red Hot Chili Peppers, Madonna a Phil Collins
 • Luis Fernandes (PT) - Výkonný producent mediálnej platformy Canal 180.
 • Andrej Kolenčík (SK) - Filmový režisér a výtvarník, funguje pod vlastnou produkčnou spoločnosťou Admiral Films.
 • Sébastien Larroude (CA) - Koncepčný dizajnér, autor a umelecký riaditeľ, vývojár hier.

Revolúcia dneška

V roku 2018 sme si posvietili na jednu z najrevolučnejších technológií, akú kedy malo ľudstvo k dispozícii - umelú inteligenciu (AI).

"Inteligentné systémy dokážu rozpoznať tváre a miesta, porozumieť reči, písať novinové články a dokonca vytvárať hudbu, básne či obrazy. No môžu byť počítače skutočne kreatívne, alebo schopnosť tvoriť naďalej zostane ľudskou výsadou? Nahradí AI umelcov, alebo bude nástrojom, ktorý ľudskú kreativitu posunie na novú úroveň? Akým spôsobom ovplyvní kultúru, vzdelávanie či biznis? Ako a prečo umelci pracujú na vývoji AI? A akým smerom sa vôbec uberá digitálna revolúcia?" 

Prečítaj si viac o téme a speakroch ročníka 2018 v tomto článku.

Art & Tech Conference každoročne otvára dôležité témy v oblasti umenia a technológií, o ktorých si myslíme je dôležité diskutovať. Ročník 2019 sa bude sústrediť na tému jazyka a komunikácie. Obe odvetia – umenie aj technológie používajú špecifický jazyk, preto budeme hľadať ich prieniky a spôsoby, ako môžu efektívne komunikovať a následne symbioticky spolupracovať.

Viac info na Facebooku, Instagrame, Youtube a oficiálnej stránke.

Success stories

Od myšlienky k šesťdňovému festivalu
Na začiatku bolo čo keby, pár mesiacov neskôr už bola týždenná oslava spojenia mediálneho umenia a technológií a digitálnej kultúry. Art & Tech Days expandoval do siedmich rôznych priestorov a rozšíril sa do piatich dní a to aj vďaka spolupráci s DAAVS. Spoločne sme predstavili progresívnu generáciu multimediálnych umelcov, ktorí stvárnili súčasné mediálne umenie v kontexte V4.V Košiciach zahrali Nenada Branković a Boris Sirka, vystavovali autori Gábor Kristóf, Boris Vitázek, Michal Mitro a Ľuboš Zbranek. V sviežej Kotolni sme zažili aj VJ Sympózium s line-upom VJ London a HRTL, či sedem živých choreografických inštalácií od Ziggurat Project spolu s vizualizáciami z dielne Nano VJs. V Tabačke vystúpili aj Panáčik (SK) a objav roka Fjordmos (CZ).
Svetové mená digitálnej kultúry v Košiciach
Prezi, Ubisoft, Porto Design Factory, Ars Electronica a mnoho ďalších v Košiciach v rámci Art & Tech Conference 2017 miešali vody umenia, technológií a digitálnej kultúry. Ako hlavný organizátor spolu s Košice IT Valley starostlivo vyberáme a predstavujeme ľudí, ktorí dlhodobo posúvajú kreatívny priemysel vpred.O cenné know-how v oblasti machine learning sa s nami podelili už Joshuan Newnham (UK), vedúcim technológom dizajnu v Method, expertka na UX Zsuzsi Kovács (HU), facilitátorka kreatívneho procesu Claudia Schnugg (AT) v rezidenčnom programe Sparks v Ars Electronica, gaming consultant Stephan Assadourian (CA) či výkonný producent Canal180 Luisom Fernandesom (PT). Viac o aktuálnom ročníku na atdays.sk.
Košice sú v sieti kreatívnych miest mediálneho umenia
Košice sú od 31.októbra 2017 prvým slovenským mestom, ktoré sa stalo Kreatívnym mestom UNESCO (UNESCO Creative Cities Network) v oblasti mediálneho umenia. Do klubu vstúpili spoločne so 64 mestami z celého sveta. Vďaka tomu teraz máme skvelú príležitosť zviditeľniť sa na globálnej úrovni, rozvíjať medzinárodné spolupráce a vytvárať príležitosti pre tvorivých ľudí nielen z Košíc, ale aj z celého Slovenska.Prihlášku do UNESCO Creative Cities Network pripravilo CIKE a zároveň sme navrhli niekoľko kľúčových aktivít, ktoré presvedčili UNESCO, že Košice si zaslúžia niesť titul Kreatívneho mesta. Za všetky spomenieme napríklad vytvorenie mestskej hry, či oceňovanie mladých umelcov z partnerských miest a s ním spojené budovanie otvorenej galérie mediálneho umenia v Košiciach. V súvislosti s titulom CIKE každoročne v jeseni usporadúva festival vrcholiaci konferenciou o umelecko-technických presahoch Art & Tech Days.

Aktuálne pripravujeme ročník 2019.

 

Chcem vedieť viac