Webinár o spolupráci Košíc a Sappora, dvoch Kreatívnych miest UNESCO

Novinky

 

Začiatok roka 2021 sa stále nesie v duchu obmedzení spôsobených pandémiou COVID-19. Nikto nevie, kedy, a hlavne či budeme opäť schopní cestovať do vzdialených krajín v takej miere ako v minulosti. Okrem pandémie sa totiž do popredia dostáva otázka environmentálnych dôsledkov cestovania na veľké vzdialenosti. Je v takejto situácii vôbec možné, aby talentovaná umelkyňa či umelec nadviazali nové kontakty s partnermi po celom svete a svoje diela vytvárali bez ohľadu na geografickú polohu? 

Úspešným príkladom, ako povzbudiť medzinárodné spolupráce medzi umelcami v tomto zložitom období, je spoločný projekt 9 Kreatívnych miest klastra mediálneho umenia siete UCCN (UNESCO Creative Cities Network) vrátane Košíc. Vďaka City to City mala košická umelkyňa Beáta Kolbašovská možnosť spoluvytvárať mediaartové dielo s japonským umelcom Junichim Ogurom. Výsledok ich mesačnej spolupráce sme mohli sledovať na online vernisáži začiatkom decembra 2020 a je sprístupnený v online galérii vytvorenej partnerským mestom Braga spolu s dielami ďalších zapojených umelcov. 

Na webinári, ktorý sa uskutoční 15. februára 2021, sa predstavia autori diela Reminiscence Path, ktorí budú zdieľať svoje skúsenosti s projektom City to City. Michal Hladký, riaditeľ Creative Industry Košice, predstaví svoju víziu aj prax toho, ako CIKE rozvíja oblasť mediálneho umenia v Košiciach a podporuje mobilitu v sektore kultúry a kreatívneho priemyslu. Hostkou webináru je tiež Natsumi Ohara, ktorá bude prezentovať informácie o lokálnych iniciatívach mesta Sapporo zameraných na podporu miestnych umelcov a kreatívcov. 

Ak ťa zaujíma, ako môžu prebiehať medzinárodné výmeny v časoch pandémie a aké nástroje môžu pomôcť umelcom prekonať ťažkosti počas krízy COVID-19, nezabudni sa registrovať. Ale poponáhľaj sa, počet miest je obmedzený.

Reminiscence Path, Beáta Kolbašovská (Košice, Slovensko) a Junichi Oguro (Sapporo, Japonsko)