Nahradia jedného dňa počítače ľudskú tvorivosť?

Art & Tech Days

Tretí ročník festivalu mediálneho umenia, technológií a digitálnej kultúry Art & Tech Days priniesol do Košíc v roku 2018 skvelých spíkrov a zaujímavé pohľady na tému umelej inteligencie. Aké boli najvýraznejšie momenty konferencie Art & Tech Conference, hlavného bodu programu?


Medzinárodná konferencia Art & Tech Conference je určená pre zvedavých dizajnérov, inovátorov, kóderov, umelcov a všetkých, ktorí chcú byť na čele inovácii. Konferencia je zameraná na osvetu v oblasti technológií, digitalizácie a ich vplyvu na umeleckú tvorbu. Taktiež prináša príklady toho, ako umelci dokážu inšpirovať technologický pokrok a inovácie.

Tretí ročník sa venoval umelej inteligencii a výzve, ktorú táto skutočnosť predstavuje pre kultúrny a kreatívny priemysel a spoločnosť. V súčasnosti inteligentné systémy dokážu rozpoznať tváre a miesta, porozumieť reči, písať články, tvoriť hudbu, obrazy či písať básne. Budú počítače v budúcnosti disponovať tvorivosťou alebo zostane táto schopnosť naďalej výsadou ľudí? Umelá inteligencia (AI/UI) nemusí nevyhnutne nahrádzať umelcov. Práve naopka, ľudská kreativita sa vďaka technológiám môže posunúť na vyššiu úroveň a technologické novinky budú nevyhnutne ovplyvňovať kultúru, vzdelávanie a biznis.

Gene Kogan (USA) je umelec a programátor z New Yorku, ktorý sa zaujíma o generatívne systémy, informatiku a softvéry pre kreativitu a umeleckú tvorbu. Gene inicioval popularizačnú publikáciu ml4a (Machine Learning for Artists). Na konferencii porozprával o použití AI v kreatíve a na festival priniesol aj svetovo preslávený workshop Machine Learning pre umelcov.

Martin Jan Stránský (CZ) prednáša a je primárom neurológie na Yale University. Po roku 1989 založil Polikliniku na Národní v Prahe, bol poradcom významných politikov, angažoval sa v občianskej spoločnosti. Špecializuje sa na neurofyziologickú funkciu mozgu a skúma vplyvy technológií na ľudský mozog – práve tejto téme sa venoval vo svojej prednáške.

Merav Oren (IL) je jednou zo 100 najvplyvnejších ľudí v izraelskom hi-tech, úspešná podnikateľka založila v Tel Avive centrum WMN, určené podnikateľkám a start-upom, ktoré sú vedené ženami. Organizuje aj globálny festival spájajúci kulinárstvo s technológiami a inováciami Open Restaurants. Počas konferencie sa vyjadrila k tomu, ako AI a machine learning ovplyvňujú start-upy, biznisy a ich riešenia.

Peter Matúš (SK) je členom predstavenstva Tatra banky, kde je zodpovedný za oblasť riadenia retailového bankovníctva. Prinesol informácie z prvej ruky – ako umelá inteligencia mení finančný sektor a ako Tatra banka vidí príležitosti jej využitia v klientskej a internej sfére bankovníctva.

Filip Ruisl (SK/HU) sa venuje digitálnemu designu a multimediálnym presahom, ale aj hudbe a sound dizajnu. Momentálne pôsobí ako interaction designer v inovačnom labe Kitchen Budapest. Študoval na VŠVU v ateliéri MediaLab u Jána Šicka. Filip predstavil VR/AI inštaláciu Training 2038, ktorá otvára spoločenský dialóg o úlohe AI v situáciách, keď prevezme kontrolu. Inštaláciu Training 2038 si návštevníci mohli vyskúšať počas Art & Tech Days.

Karol Piekarski (PL) je programový riaditeľ Medialab Katowice. Vedie interdisciplinárne projekty zamerané na spracovanie a vizualizáciu dát. Doktorát získal prácou o znižovaní informačného preťaženia na internete. Hovoril o tom, ako sa dnes už ani humanisti neboja zašpiniť si ruky kódom.

Uri Aviv (IL) je umelecký riaditeľ, konzultant a sci-fi evanjelista. Zakladateľ festivalu Utopia, filmový koordinátor pre izraelské Ministerstvo kultúry. Uri sa na konferencii venoval úlohe AI v médiách, kultúre a spoločnosti, a to z pohľadu, či je AI deštruktívnym prvkom alebo iba fenoménom, ktorý odvádza pozornosť od podstatného.

Adi Zamir (IL) je podnikateľka, CEO a zakladateľka start-upu Pink Of View – prvého personalizovaného prediktívneho indikátora v oblasti rizika rakoviny prsníka, ktorý je riadený AI a machine learning. Adi je tiež spoluzakladateľkou spomínaného centra WMN pre ženy podnikateľky. V Košiciach sa Adi podelila o svoje vedomosti na príklade vlastného úspešného start-upu.

Matúš Kirchmayer (SK) je spoluzakladateľom a CEO spoločnosti MATSUKO, vyvíjajúcej špičkovú 3D technológiu Telepresence, ktorá využíva zmiešanú realitu a umožňuje priamu interakciu vďaka vytváraniu a prenášaniu ľudských 3D hologramov. Predstavil svoje viac ako 20-ročné skúsenosti z oblasti gamingu a tech inovácií.

Toto je len ukážka spíkrov Art & Tech Conference. Počas festivalu Art & Tech Days toho však môžete zažiť oveľa viac – workshopy, výstavy, inštalácie, Game Days aj umelecké podujatia.

Organizátormi podujatia sú nezisková organizácia Creative Industry Košice a klaster Košice IT Valley, ktorí dôverujú prepojeniu umenia a technológií. Navštív oficiálny web stránky pre aktuálne info alebo sleduj náš Facebook.


Festival podporil Fond na podporu umenia, Medzinárodný vyšehradský fond, Visit Košice, Ministerstvo dopravy a výstavby a Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky.