Na rezidenciu do Bilbaa vycestoval riaditeľ Kina Úsmev Lukáš Berberich

Iné

Lukáš Berberich vycestoval do španielského Bilbaa v rámci nášho programu EXCITE – Erasmus pre mladých podnikateľov ešte v roku 2015. Jeho cieľom bolo prekonzultovať premenu košického Kina Úsmev na jedinečné centrum audiovizuálnej kultúry. Ako to dopadlo?


Lukáš je kultúrny manažér, hudobný producent a čo najviac – milovník filmu. Ešte ako študent zriadil občianské združenie Cinefil spolu so svojimi priateľmi, kde pôsobil ako programový manažér. V Košiciach pracoval tiež ako hudobný producent v IC Culture Train a v Kasárňach/Kulturparku. Pre pražský magazín VICE robil eventového manažéra.

Potom, čo žil v Lodnýne a Prahe, sa do Košíc vrátil v roku 2010, aby pracoval v nezávislom kultúrnom centre Tabačka Kulturfabrik. Bol umeleckým riaditeľom festivalu súčasného umenia Moonride. Ako freelancer spolupracuje na rôznych filmových, divadelných, hudobných a vizuálnych umeleckých projektoch. Stojí aj za samotným projektom Kina Úsmev – rekonštrukciou starého kina na moderné centrum audiovizuálnej kultúry v historickom centre Košíc.

Práve Kino Úsmev bol hlavný dôvod, pre ktorý sa Lukáš rozhodol ísť na rezidenciu do Bilbaa. Už v tom čase bolo ich víziou vytvoriť priestor s dvoma premietacími sálami, kaviarňou a obchodom. Chceli začať organizovať vzdelávacie programy pre deti a mladých a zoznamovať ich s nezávislou filmovou produkciou, televíznou produkciou, hudobnými videoklipmi a produkciou hier.

V Bilbau využil čas hlavne na to, aby získal nové kontakty z filmového priemyslu na medzinárodnom festivale v San Sebastian a na to, aby prekonzultoval projekt Kina Úsmev. Popritom sa stretol aj s filmovými producentmi a nezávislými producentmi hier, ktorí v tomto meste pôsobia.