Na Art & Tech Days budeme počas siedmich dní skúmať tému CHANGE

Art & Tech Days

Ako nás menia technológie? Ako môžeme využiť technológie na presadzovanie osobných a organizačných zmien? Ako môže k tejto zmene viesť umenie a kultúra? Ak môžeme dizajnovať zmenu tak, aby sme sa jej nebáli, ale aby sme sa na ňu spoliehali? Ako môže zmena vyvolaná technológiami redizajnovať naše hodnoty? Potrebujeme zmenu? 

Tento rok budeme počas Art & Tech Days v Košiciach skúmať tému CHANGE, ktorej sme všetci súčasťou. Pozvali sme umelcov, podnikateľov, futuristov a odborníkov v oblasti technológií, koučov a facilitátorov, vedcov v odbore molekulárnej biológie, neurolingvistickýcj kóderov, kurátorov, dizajnérov a výskumníkov, aby predstavili nové idey, odvážne prístupy, špičkové objavy a súčasné trendy v chápaní technológií, umenia, dizajnu a zmeny, ktorú dnes prežívame. 

Festival Art & Tech Days 2022 ponúka intenzívny 7-dňový program pozostávajúci z debát, workshopov, masterclass kurzov, site-specific predstavení, výstav a medzinárodnej konferencie kľúčových rečníkov. 

Workshopy pre všetky vekové kategórie a diskusia so skúsenými lektormi

Projekt Košice 2.0 sa tento rok stretáva s Art & Tech Days prostredníctvom viacerých aktivít organizovaných projektom.

Na diskusii, ktorá je súčasťou medzinárodného projektu Unlearning, podporovaného Vyšehradským fondom a v spolupráci s Košice 2.0, budeme 22. novembra diskutovať umeleckých aktivitách pre spoločenskú zmenu vo východnej Európe za posledných 20 rokov, s cieľom pochopiť možnosti využitia umenia ako nástroja na stimuláciu inovatívnych riešení, inšpirovať ľudí aby konali a uľahčovať zmeny v súčasných komunitách.  

Ďalšiu spoluprácu predstavuje masterclass kurz s Martinom Honzíkom, hlavným kurátorom festivalu Ars Electronica v Linzi, na ktorom bude 23. novembra v Kasárňach/Kulturparku diskutovať o tom, ako môžu dáta vytvoriť umelecké dielo, formovať umelecké myslenie a pomôcť nám objaviť neviditeľné aspekty našej reality. Na workshop sa môžeš bezplatne registrovať cez tento formulár.

Pre kultúrnych a kreatívnych profesionálov bude 23. novembra zorganizovaný exkluzívny workshop Vika Maraja, popredného kanadského neurolingvistu a experta na skupinové správanie. Diskutovať bude o tom, ako môže byť zmena facilitovaná umením a kultúrou. 

Slovenský mediálny umelec Fero Király bude mať cez víkend (26. – 27. novembra) v Kasárňach/Kulturparku dvojdňový workshop pre deti, kde sa naučia tvoriť a zároveň kódovať hudbu. Počet účastníkov je obmedzený, preto sa poponáhľaj a kúp si lístok na workshop na tomto odkaze

Aj tieto workshopy vznikli v spolupráci s projektom Košice 2.0.

©Refik Anadol. Winds of Košice. AI Data Painting. 2022

Medzinárodní a miestni umelci odprezentujú svoju umeleckú tvorbu a spoluprácu

Na výstave Košice 2.0 x Ars Electronica x Art & Tech Days – Winds of Košice mediálny umelec Refik Anadol (TR) predstaví svoju tvorbu prispôsobenú košickému kontextu: dátové maľby s názvom „Winds of Košice“ na digitálnom plátne premenia neviditeľné vzory košického vetra na sériu poetických obrazových vzorov. Dáta ako zdroj emotívnej estetiky, ktorá zviditeľňuje neviditeľnú krásu vetra. Výstava bude otvorená vo Východoslovenskej galérii 23. novembra a pozrieť si ju môžeš počas celého roka. 

Opening act bude mať 23. novembra o 20:00 v Kunsthalle podobu multimediálnej performancie. Budapeštianska hudobníčka Rozi Mákó (HU) a experimentátorka elektronickej hudby v spojení s vizuálmi od Nano vjs (SK) a svetelným dizajnom od sedemminut (SK) vytvoria spoločný live audiovizuálny act. Lístok na opening act nájdeš na tomto odkaze.

Umelecko-vedecká dvojica Nikola Ivanov (CZ) a Pau Saiz Soler (ES) strávila dva mesiace v Košiciach, kde skúmali, ako modernita a technológie zmenili chápanie nočného času. Vytvorili umelecké dielo Second Sun, ktoré označuje spoločnosť 24/7, súčasný stav nepretržitého toku informácií a dát, ktorý stiera rozdiely medzi dňom a nocou. Výstava bude ako súčasť tohtoročného festivalu otvorená 21. novembra

Okrem vyšie spomínaných výstav, prinesie spolupráca s Košice 2.0 v rámci Art & Tech Days aj multimediálnu inštaláciu Ezry Šimek (DE). Otvorenie výstavy You May Say I’m a Dreamer but I’m Actually Dissociating bude 21. novembra v Kunsthalle vo VUNU Galérii.

Ezra Šimek

Umelecké diela nových médií, ktoré spájajú mestá Austin, Braga, Cali, Čchang-ša, Dakar, Enghhien-les-Bains, Guadalajara, Gwangju, Karlsruhe, Sapporo, Toronto, Viborg a Košice v ich záväzku k dôležitosti umeleckej spolupráce a podpory kreativity, ako hlavnej sily pre trvalo udržateľný rozvoj v týchto neistých časoch budú 22. novembra prezentované ako súčasť výstavy City to City v galérii Alfa v Kasárňach/Kulturparku

Pozrieť si môžeš diela umeleckých dvojíc:  Beáta Kolbašovská (Košice) a Junichi Oguro (Saporro) – Reminiscence path, 2020, Ivana Durkáčová (Košice) a Lucian Rodriguez Arredondo (Guadalajara) – PlaceHolder, 2021 a tohtoročnú spoluprácu tvorí dvojica Mišo Hudák (Košice) a Faiza Kracheni (Austin) a ich dielo Born & Raised, 2022.

Sedem top spíkrov odpovie na otázky k téme CHANGE

Tohtoročná konferencia Art & Tech Conference sa bude konať 24. novembra a bude skúmať, ako môžu technológie, umenie a dizajn ovplyvňovať a vyvolať zmenu v ľudskom správaní. Ako môžu technológie slúžiť ľuďom a systémom okolo nich? Ako to môže priniesť osobnú zmenu? Čo sa stane, ak sa kreativita spojí s technológiami? Aký majú technológie vplyv na hodnoty a ako ovplyvňujú komunity a trhy? 

Pozvali sme top medzinárodných spíkrov, od umelca Mauricea Benyanona, kouča osobného rozvoja Alana Littlefielda, výskumníčku systémového dizajnu Ambru Trotto, kurátora Ars Electronica Martina Honzíka, neurolingvistického odborníka Vika Maraja, spoločenskú inovátorku Luciu Paškovú, až po podnikateľku a technologickú inovátorku Lisu Lang, aby nám pomohli túto tému spoločne riešiť a ponúknuť vlastný pohľad na dané otázky. Kúp si lístok na konferenciu na tomto odkaze a zažiješ jedinečnú atmosféru Art & Tech Conference 2022.

Vitajte na Art & Tech Days 2022!  

Odkazy:

Web: www.atdays.sk

Lístky: www.bit.ly/atdays2022

Facebook: www.facebook.com/artandtechdays

ATD2021 video: www.youtu.be/7r_V2ztKgDg


Festival Art & Tech Days je vlajkovým podujatím organizácie Creative Industry Košice, neziskovej organizácie, ktorá podporuje medzisektorovú spoluprácu umeleckých, kultúrnych a kreatívnych podnikov s cieľom vyvinúť riešenia na zlepšenie well-beingu v meste. Creative Industry Košice je ústredným bodom Košíc v sieti Kreatívnych miest mediálneho umenia UNESCO. 

Organizátormi festivalu sú Creative Industry Košice, Košice 2.0 a K13 Košické kultúrne centrá.

Art & Tech Days Conference sa koná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a Slovenskej komisie pre UNESCO.

Projekt Košice 2.0 je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom iniciatívy Mestské inovačné opatrenia. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Hlavnými partnermi festivalu sú Nadácia Tatra banky a Tatra banka.  

Partnermi festivalu sú Mesto Košice, Košický samosprávny kraj, Slovenská sekcia UNESCO, Rakúske kultúrne fórum, Promiseo, Visit Košice, Antik Telecom, Višehradský fond.  

Mediálnymi partnermi festivalu sú Rádio FM, TV JOJ, telKE, Košice:DNES.