Košický festival Art & Tech Days 2019 predstaví bohatý umelecký program a konferenciu na tému Jazyk a komunikácia

Košice už budúci týždeň predstavia komplexnú tému Jazyka a komunikácie. Heslo „Beyond words“ bude tento rok skúmať viacero svetovo uznávaných spíkrov a umelcov počas festivalu Art & Tech Days od 19. do 24. novembra. 6-dňový festival predstavuje výber rozmanitých umeleckých podujatí vrátane výstav, koncertov, audiovizuálnych vystúpení, tanečných predstavení a ústrednej konferencie Art & Tech Conference. Tá ponúka prezentácie 9 spíkrov a 5 nadväzujúcich workshopov.


Cieľom festivalu je rozvíjať koncept komunikácie a možnosti jej pochopenia: ako sa dorozumievajú ľudia, ľudia s robotmi či roboty a softvéry navzájom? Ako definujeme spôsoby komunikácie? Vypočuj si predstaviteľov svetoznámych firiem ako Sony Computer Science Laboratories, Inc., IDEO, WRO alebo Škola Improvizace a diskutuj nad nekonečnými odpoveďami. Art & Tech Days je fyzický priestor pre stretnutie sa, čerpanie inšpirácie aj a nielen zo sfér umenia a technológií a zároveň je šancou na nové spolupráce. Pozvaný je ktokoľvek, kto chce spoznať viac o súčasných trendoch úspešných spoločností či vidieť a počuť atraktívny umelecký obsah.

Okrem ústrednej konferencie ponúka festival Art & Tech Days bohatý umelecký program vyberaný s ohľadom na diváka všetkých vekových kategórií a záujmu. Ojedinelými budú preto tanečno-mediálne predstavenie CO:LATERAL od portugalského novomediálneho umelca Joãa Martinha Mouru a choreografky Né Barros či audiovizuálna show PRIMORDIAL od dánskych performerov a skladateľov Bjørna Svina a Carla Emila Carlsena, ktorá bola v minulosti prezentovaná na európskych festivaloch ako Ars Electronica či CPH Stage. 

Osobitnou kategóriou zaujímavých podujatí určených pre širokú verejnosť sú odborné workshopy, a to konkrétne UX dizajnový The Language without Words s technológiou počítačového videnia, ktorý povedie Sean Mulholland z americkej spoločnosti IDEO, alebo Physicality in Virtual Spaces, kde si účastníci osvoja princípy pohybu a tanca vo svete virtuálnej reality s nezávislou umelkyňou Máriou Júdovou. Na skúmanie potrieb účastníkov kultúrnych podujatí sa zameria workshop Data-driven Organisation s minuloročným spíkrom festivalu, Karolom Piekarskim z Medialab Katowice. Deti vo veku do 10 rokov sa môžu zúčastniť populárneho Zvukodrom od Fera Királyho, ktorý rozvíja umelecké abstraktné cítenie detí prostredníctvom vzťahu medzi zvukom a obrazom.

Fanúšikovia výstav majú tento november taktiež jedinečnú príležitosť prezrieť si výstavu rezidenčného umelca z Barcelony, Marca Vilanovu, a jeho expozíciu ultrazvukových žiariviek v historickom priestore synagógy na Zvonárskej ulici. Výnimočnou bude i interaktívna inštalácia a zároveň úvodné podujatie celého festivalu Art & Tech Days – ERNEST – emocionálne uvedomelá umelá inteligencia, ktorá na základe počítačového videnia analyzuje ľudské výrazy a meria pocity šťastia.

Art & Tech Days každoročne produkčne spolupracuje s tímom DAAVS, ktorý paralelne usporadúva rôznorodý umelecký program so zameraním na tému festivalu. Výstava umelcov zo stredoeurópskeho regiónu New Translation či performance od New Aliens Agency a umelca Jakuba RaPrenatal sú skvelým príkladom, ako ozvláštniť týždňové umelecko-technologické podujatie v meste. Festival ukončí záverečné predstavenie od Ziggurat ProjectUrgent Need to Breathe, ktoré gestami a interakciou pozýva svoje publikum prežiť pocity ľudského tela, ktoré sa potrebuje nadýchnuť pod vodou.

New Translation / 20.11.2019, 18:00 / Galéria Alfa, Kasárne/Kulturpark

„V súčasnom a budúcom svete sa technológiám nevyhneme – preto budeme potrebovať správne využívať kreatívu. Tá vie priniesť zaujímavé riešenia a IT sektor ich vie následne technologicky zrealizovať,“ tvrdí riaditeľ Creative Industry Košice Michal Hladký. „Košice majú obrovský potenciál, aby práve tu vznikali myšlienky a nápady. Práve z tohto dôvodu organizujeme festival Art & Tech Days v Košiciach už štvrtý rok. Veríme, že investícia do tvorivých ľudí prinesie kreatívne a inovatívne riešenia a prepojí viacero sektorov dokopy. Pri tvorbe akéhokoľvek diela, produktu či služby je dôležité myslieť na dopad, ktorý majú, respektíve budú mať na spoločnosť. Nerobme ich len preto, aby boli. Robme ich tak, aby mali zmysel a hlbší, pozitívny význam.“

Rezervuj si svoj lístok na Art & Tech Days 2019 – Language and communication aj ty! Viac info nájdeš na našom webe alebo v priamom predaji.