Košický festival Art & Tech Days 2019 predstaví bohatý umelecký program a konferenciu na tému Jazyk a komunikácia

Art & Tech Days

Košice predstavili komplexnú tému Jazyka a komunikácie v novembri 2019. Heslo „Beyond words“ skúmalo viacero svetovo uznávaných spíkrov a umelcov počas festivalu Art & Tech Days. Tento 6-dňový festival predstavuje výber rozmanitých umeleckých podujatí vrátane výstav, koncertov, audiovizuálnych vystúpení, tanečných predstavení a ústrednej konferencie Art & Tech Conference.


Cieľom festivalu v roku 2019 bolo rozvíjať koncept komunikácie a možnosti jej pochopenia: ako sa dorozumievajú ľudia, ľudia s robotmi či roboty a softvéry navzájom? Ako definujeme spôsoby komunikácie? Vypočuli sme si predstaviteľov svetoznámych firiem ako Sony Computer Science Laboratories, Inc., IDEO, WRO alebo Škola Improvizace a diskutovali nad nekonečnými odpoveďami. Art & Tech Days je fyzický priestor pre stretnutie sa, čerpanie inšpirácie aj a nielen zo sfér umenia a technológií a zároveň je šancou na nové spolupráce. Pozvaný je ktokoľvek, kto chce spoznať viac o súčasných trendoch úspešných spoločností či vidieť a počuť atraktívny umelecký obsah.

Okrem ústrednej konferencie ponúka festival Art & Tech Days bohatý umelecký program vyberaný s ohľadom na diváka všetkých vekových kategórií a záujmu. Patrí sem aj tanečno-mediálne predstavenie CO:LATERAL od portugalského novomediálneho umelca Joãa Martinha Mouru a choreografky Né Barros či audiovizuálna show PRIMORDIAL od dánskych performerov a skladateľov Bjørna Svina a Carla Emila Carlsena, ktorá bola v minulosti prezentovaná na európskych festivaloch ako Ars Electronica či CPH Stage. 

Osobitnou kategóriou zaujímavých podujatí určených pre širokú verejnosť sú odborné workshopy. Príkladom je UX dizajnový workshop The Language without Words, ktorý viedol Sean Mulholland z americkej spoločnosti IDEO, alebo Physicality in Virtual Spaces, kde si účastníci osvojili princípy pohybu a tanca vo svete virtuálnej reality s nezávislou umelkyňou Máriou Júdovou. Na skúmanie potrieb účastníkov kultúrnych podujatí sa zameral workshop Data-driven Organisation s bývalým spíkrom festivalu, Karolom Piekarskim z Medialab Katowice. Deti vo veku do 10 rokov sa mohli zúčastniť populárneho Zvukodrom od Fera Királyho, ktorý rozvíjal ich umelecké abstraktné cítenie prostredníctvom vzťahu medzi zvukom a obrazom.

Fanúšikovia výstav mali v novembri 2019 taktiež jedinečnú príležitosť prezrieť si výstavu rezidenčného umelca z Barcelony, Marca Vilanovu, a jeho expozíciu ultrazvukových žiariviek v historickom priestore synagógy na Zvonárskej ulici. Výnimočnou bola i interaktívna inštalácia a zároveň úvodné podujatie celého festivalu Art & Tech Days – ERNEST – emocionálne uvedomelá umelá inteligencia, ktorá na základe počítačového videnia analyzuje ľudské výrazy a meria pocity šťastia.

Art & Tech Days každoročne produkčne spolupracuje s tímom DAAVS, ktorý paralelne usporadúva rôznorodý umelecký program so zameraním na tému festivalu. Výstava umelcov zo stredoeurópskeho regiónu New Translation či performance od New Aliens Agency a umelca Jakuba RaPrenatal sú skvelým príkladom, ako ozvláštniť týždňové umelecko-technologické podujatie v meste. Festival ukončilo záverečné predstavenie od Ziggurat ProjectUrgent Need to Breathe, ktoré gestami a interakciou pozvalo svoje publikum prežiť pocity ľudského tela, ktoré sa potrebuje nadýchnuť pod vodou.

„V súčasnom a budúcom svete sa technológiám nevyhneme – preto budeme potrebovať správne využívať kreatívu. Tá vie priniesť zaujímavé riešenia a IT sektor ich vie následne technologicky zrealizovať,“ tvrdí riaditeľ Creative Industry Košice Michal Hladký. „Košice majú obrovský potenciál, aby práve tu vznikali myšlienky a nápady. Práve z tohto dôvodu organizujeme festival Art & Tech Days v Košiciach už štvrtý rok. Veríme, že investícia do tvorivých ľudí prinesie kreatívne a inovatívne riešenia a prepojí viacero sektorov dokopy. Pri tvorbe akéhokoľvek diela, produktu či služby je dôležité myslieť na dopad, ktorý majú, respektíve budú mať na spoločnosť. Nerobme ich len preto, aby boli. Robme ich tak, aby mali zmysel a hlbší, pozitívny význam.“


Viac info nájdeš na našom webe.