Konečne kino! Naši Escalatorci znovuotvorili legendárne Kino Úsmev

Príbehy

Občianske združenie Cinefil roky usilovne pracovalo na tom, aby mohlo v júni 2016 znovu otvoriť známe kamenné Kino Úsmev. Dnes už vieme, že sa im úspešne podarilo. Skúsenosti a inšpiráciu čerpali pred jeho otvorením na našom programe Escalator, a to od roku 2013.


Rekonštrukcia Kina Úsmev, ktoré v mnohých vzbudzuje nostalgiu, znamená pre Košice nový priestor pre artové a mainstreamové filmy. Úsmev sa znovuotvoril premietaním legendárneho filmu Kinoautomat (1967) – prvého interaktívneho filmu na svete, v ktorom o priebehu deja rozhodujú samotní diváci. Tento inovatívny prístup mal nadväznosť na ambíciu Cinefilu vytvoriť z Kina Úsmev mestské kino a centrum audiovizuálnej kultúry, ktoré bude prvé svojho druhu na Slovensku. 

kino úsmev, escalator

Svoje priestory každoročne prepožičiavajú Art Film Festu a rôznym iným známym, ale aj alternatívnym festivalom. Popritom ponúkajú špeciálne premietania pre rodiny s deťmi, seniorov či náročnejších divákov. Odporúčame pozrieť si program kina a okúsiť atmosféru tohtu kultového priestoru naživo.

Kino Úsmev bolo zapojené do nášho rozvojového programu Escalator niekoľkokrát – a to v roku 2013 a 2016. Riaditeľ kina Lukáš Berberich sa tiež minulého roku zúčastnil rezidencie v Bilbau, počas ktorej navštívil aj Filmový festival v San Sebastián, kde zbieral inšpiráciu aj pre Kino Úsmev.

kino úsmev, escalator

Projekt Escalator z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.