Inovácie vznikajú na rozhraní disciplín. Prečo IT priemysel potrebuje kreatívcov a čo môže z ich spolupráce vzniknúť

Interview

Technológie už prenikli takmer do všetkých sfér nášho života, a ak sú správne využívané, zjednodušujú ho a menia k lepšiemu. Vďaka ich prepájaniu s kreatívou sa z metropoly východu stáva miesto pre plnohodnotný život. Spolupráca týchto dvoch – na prvý pohľad úplne odlišných – sektorov prispieva k rozvoju mesta, v ktorom sa dobre býva, pracuje aj študuje. Zisti, prečo je Creative Industry Košice (CIKE) členom Košice IT Valley. Výsledkom tejto spolupráce sú totiž projekty, ktoré presvedčili mladých talentovaných Slovákov zostať inovovať doma, dokonca na východe.


Priťahovanie protikladov

Košické IT dnes patrí medzi najlepšie rozvinuté sektory mesta. Výkonný riaditeľ a štatutár organizácie Košice IT Valley, Pavol Miroššay (alebo tiež Pali), spomína, že práca v IT sektore bola kedysi považovaná za menej atraktívnu. Táto oblasť sa začala rozvíjať paralelne s myšlienkou Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Kultúra vytvorila potrebnú protiváhu k IT a vďaka nej sa Košice mohli stať perspektívnym miestom pre život tech špecialistov aj kreatívcov. CIKE vidí veľký potenciál práve v ich prepájaní, pretože spoluprácami môžu vznikať inovácie prospešné nielen pre firmy, ale aj pre širokú verejnosť. Týmto prepojením CIKE podnietilo vznik hneď niekoľkých úspešných spoluprác.

IT + Kreatíva = Inovácia 

Aj zdanlivo veľké problémy môže vyriešiť netradičné riešenie. Umenie a kreativita, nepoznaný pohľad na problém či mimoriadne zaujímavá téma dokáže pritiahnuť tvorivú energiu práve na tie miesta, ktoré prinesú osoh umelcom, firmám aj spoločnosti. Takto vznikol v roku 2011 program Creativity for Business pre firmy a inštitúcie v Košiciach, ktorých procesy a lídri sú otvorení inováciám. Umelci, vedci, študenti, sociológovia či experti na umelú inteligenciu môžu byť práve tí, ktorí biznisom zvýšia profil. Takto vzniká zázemie pre naše talenty, vďaka ktorému možno predísť ich odchodu do zahraničia.  Pretože len svieže ľudské zdroje môžu urobiť z Košíc i z východu Slovenska kvalitnejšie a obľúbenejšie miesto pre život.

Podobné inovácie dokážeme priniesť len vtedy, ak ovládame tech a myslíme inak, kreatívne. Výsledkom môže byť lepšie zdravotníctvo, gastro, hutníctvo, či dopravné služby. Zapojením kreatívy vieme rovnako inovovať aj spolunažívanie či budovanie empatie v spoločnosti. Novomediálny umelec a výtvarník Boris Vaitovič  takto vytvoril jedinečnú rehabilitačnú pomôcku pre nemocnicu, ktorá umožňuje pacientom znášať liečbu pozitívnejšie. Inovácie preto nemusia byť vždy len materiálne. Často je to o skvalitnení života, ktoré ľudia vnímajú pocitom.

Ako sme prepojili Košice IT Valley s Adamom Rybákom

V reakcii na potrebu re-brandingu IT Valley vznikla spolupráca s Adamom Rybákom. Pri príležitosti svojich 10. narodenín sa rozhodli inovovať vlastnú značku, podporiť šikovných ľudí a verejne prezentovať talent a potenciál, ktorý tu máme. Adam bol počas šiestich mesiacov pod vedením skúseného mentora Martina Jerkoviča a v novom logu spojil firmy, región, študentov a inovácie v podobe exponenciálnych kriviek. Hovorí ním, že niečo tu predtým už bolo, a vďaka IT Valley to môže rásť. 

Adam následne vycestoval na Erasmus+ do Viedne, kde pracoval na vývoji aplikácií. Po Erasme dostal ponuku pracovať pre hosťovskú firmu vo Viedni, ktorú odmietol. Na otázku prečo Adam odpovedá: „Bolo by to fajn, ale stálo by ma to komunitu, ktorú mám v Košiciach.“ Ďalej hovorí, že sa rozhodol využiť šancu, ktorú dostal doma, a tou je práca na lokálnych projektoch, ktoré ho bavia oveľa viac. Sám hovorí, že vo svojom okolí čoraz viac pozoruje mladých ľudí, ktorí po škole zostávajú žiť v Košiciach, pretože IT sektor je na dobrej úrovni a má všetky predpoklady k tomu, aby to bolo ešte lepšie.

„Logo IT Valley je v Košiciach takmer na každom IT evente. Ak sa ma niekto spýta, čo som kedy robil, tak naň len ukážem prstom.“

ADAM RYBÁK

Pali dnes hovorí, že ako asociácia získali nový pohľad, no určite to bola veľká škola života aj pre Adama. Získal nové kontakty, vyskúšal si profesionálny networking a zúčastnil sa Web Summitu v Portugalsku, ktorý mu dali za odmenu. Za najväčšiu výhodu programu Pali považuje fakt, že umelec nie je orientovaný na biznis. Preto vie do firmy priniesť svieže nápady, a popri tom sa sám naučí profesionálnejšie pracovať s biznis klientom. „Ak by sme boli akákoľvek iná firma a vyrábali by sme iné produkty, bolo by to ešte lepšie, lebo kreatívec by vedel našu marketingovú kampaň poňať úplne inak. Napriek tomu sme získali úplne iný pohľad na našu asociáciu a chytili nový vietor do plachiet,“ uzatvára Pali.

Okrem toho, že Adam odmietol pracovnú ponuku vo Viedni sa rozhodol nepokračovať hneď v štúdiu na vysokej škole, ale dať si rok prestávku a pracovať ako freelancer. Dnes toto rozhodnutie neľutuje a sám hovorí, že počas Creativity for Business získal veľa kontaktov, ktoré mu priniesli nové pracovné príležitosti. Po roku freelancingu sa posunul na vyššiu úroveň a začal pracovať ako product designer v slovenskej vývojárskej spoločnosti Vacuumlabs so siedmimi pobočkami v rámci Európy a viac ako 50-timi klientmi v rámci celého sveta. 

Art & Tech Days preto, aby ľudia mali ďalší dôvod zostať tu aj naďalej

Spolupráca CIKE s IT Valley sa neskončila jednou úspešnou výmenou. Pre IT špecialistov, kreatívcov i zvedavcov organizujeme šesťdňový festival mediálneho umenia Art & Tech Days, kde zahraniční spíkri nielen, že poukazujú na príklady dobrej praxe prepájania umenia a technológií, ale zároveň prezentujú tie najmodernejšie technológie širokej verejnosti zrozumiteľným spôsobom. Spomedzi všetkých jeho formátov dominuje medzinárodná konferencia Art & Tech Conference, ktorá sa už tento november zamerá na jazyk a komunikáciu i výzvy, ktoré predstavujú pre umenie, kreatívny priemysel a biznis i to, čo pre nás znamenajú v každodennom živote. 

Pozri si video z minulého ročníka a nechaj sa navnadiť na ďalšie Art & Tech Days: