Erasmus pre (duchom) mladých podnikateľov. Mišo Húska v Rotterdame

Príbehy

Prednedávnom ukončil svoju výmenu v Rotterdame, v rámci nášho programu Erasmus pre mladých podnikateľov, PR manažér Michal Húska. Prečítaj si jeho blog o spolupráci s medzinárodným filmovým festivalom v holandskom Rotterdame i o tom, čo všetko mu priniesla táto výmena.


Neviem, aký je vekový priemer jedincov, ktorí absolvujú tento program, ale akosi tuším, že je nižší ako ten môj. Začnem teda apelom na ľudí po tridsiatke – pokiaľ nemáte neodkladné záväzky, rozhodne ho (EYE) využite!

Mne pomohol pohybovať sa v prostredí, kam sa človek nedostane len s „bežným záujmom o prácu” – prelom rokov som strávil prípravou a realizáciou medzinárodného filmového festivalu v Rotterdame (IFFR), kde som spolupracoval s oddelením PR & International press. Na filmových festivaloch pracujem pravidelne zhruba posledné dva roky, ale chýbala mi medzinárodná skúsenosť. Mal som záujem o festival, ktorý nebude vyslovene biznisový a červenokobercový, ale udrží si aj trošku artsy tvár a lokálneho ducha. A Rotterdam bol v tomto skvelou voľbou.

Okrem profesionálov z prostredia môjho kanclu som stretol skutočných profíkov v rámci európskeho PR a spoznal som taktiež zaujímavých ľudí spomedzi zástupcov zahraničných novinárov či filmových kritikov. Síce ľudia pracujúci na obdobných eventoch sú tými, ktorí počas konania sa akcie stihnú vidieť máločo, mal som šťastie na zopár skvelých masterclassov a premietaní, kde musím vystrúhať poklonu za krásne pripravené priestory a atmosféru.

Čo sa týka mimopracovných zážitkov, bolo veľmi príjemné byť chvíľu v sociálnej anonymite, aj keď trávenie Vianoc, Nového roka či vlastných narodenín osamote bolo predsa len skúškou emócií a sčasti aj oprášením si priorít. Veľmi rád budem spomínať na môjho spolubývajúceho, Sýrčana Zahera, ktorý bol ukážkovým príkladom človeka s veľkým srdcom, skromným a nesúdiacim pohoďákom s pohnutým životným osudom, ktorý ale na sebe makal, a to s úsmevom na tvári.

Pokiaľ hľadáte medzinárodnú skúsenosť v multikultúrnom prostredí, ktorá vás nasmeruje bližšie k tomu, čomu sa chcete venovať a podporí vo vás zvedavosť a chuť objavovať, jednoznačne tento program využite. Pokiaľ vás nič z uvedeného vyššie neláka, využite túto možnosť ešte rýchlejšie, pretože neviete, o čo sa ukracujete.

Prečítaj si viac o našom programe Erasmus pre mladých podnikateľov

Text: Michal Húska
Foto: archív autora, IFFR