Apríl prinesie do Košíc 4 skvelé workshopy aj svetového odborníka. Uchmatni si svoje miesto!

Mesto, v ktorom chceme žiť, by sme mali budovať všetci. Od politikov, úradníkov, kultúrnej obce, až po ľudí, ktorí tu chcú plnohodnotne žiť svoje životy. Nezaobídeme sa bez vzájomnej spolupráce, a preto by sme sa v nej mali neustále zdokonaľovať a hľadať nové, účinné a kreatívne riešenia. Podujatie je na teraz odložené kvôli situácii ohľadom pandémie.


Večeraj so svetovým expertom v Štátnej Filharmónii

Kedy a kde: 2. apríl 2020 o 17:00, Štátna filharmónia v Košiciach, druhé poschodie

Hneď po tom, čo predstavíme stratégiu ďalšieho rozvoja Košíc, ťa čaká prednáška svetového politológa a ekonóma Michela Bauwensa. Spolupracuje s globálnou sieťou výskumníkov, ktorí sa zaoberajú rovnocennou výrobou, správou vecí verejných a majetku. Dnes riadi P2P Foundation, ktorá prináša zaujímavé alternatívy politického a ekonomického zmýšľania. Je priekopníkom v oblasti zdieľania vedomostí, zdrojov aj technológií. Spoluzaložil aj platformu Commons Strategies Group, ktorá sa v praxi zaoberá umožnením prístupu k informáciám, ktoré sú bežne dostupné len pre úradníkov a súkromný sektor. Michel stojí za množstvom konferencií o spoločnom hospodárstve a ekonomike, vydal niekoľko publikácií a článkov v angličtine, holandčine a francúzštine.

Príď si vypočuť experta aj to, na čo sme v Košiciach prišli a prispej svojimi postrehmi v diskusii počas spoločnej večere.

Mapovanie mestského priestoru a spoločné plánovanie

Kedy a kde: 3. apríl 2020, 9 – 12:00, Kasárenské námestie 2
Lektorka: Zuzana Tabačková

Postupy založené na zdieľaní majú pozitívny vplyv nielen na rozvoj mesta, ale aj kultúry v ňom. Delenie sa o informácie a nástroje zlepší medziľudské vzťahy a posilní hodnoty v spoločnosti. Je dôležité uvedomiť si, ktoré časti verejného priestoru v nás podporujú spoluprácu, budujú tímového ducha a to, ako ich môžeme ďalej rozvíjať. Na workshope spoločne preskúmame a zanalyzujeme všetky možnosti prostredníctvom mapovania už existujúcich alebo potencionálnych priestorov v centre Košíc.

Zuzana Tabačková je výskumníčkou a odbornou asistentkou v oblasti mestského dizajnu na TU v Berlíne, ale predovšetkým členka Spolky – kolektívu architektiek, urbanistiek a sociologičiek zaoberajúcich sa tvorbou priestoru a zapájaním verejnosti do tvorby miest. Zameriavajú sa hlavne na strednú a východnú Európu a ich cieľom je rozvíjať verejnosť prostredníctvom vzdelávacích a umeleckých podujatí. Zároveň podporujú dialóg medzi verejnosťou a inštitúciami.

Kritickým myslením a dizajnom k lepšej spoločnosti

Kedy a kde: 3. apríl 2020, 9 – 12:00, Kasárne/Kulturpark
Lektorka: Hana Skljarszka

Je prirodzené, že každý z nás sa na svet pozerá cez vlastné ružové okuliare. Každý z nás si so sebou nosí batôžtek – prácu, odbor, vek. Tie ovplyvňujú to, čo vidíme a ako vnímame i hodnotíme ľudí okolo, samých seba či aké problémy považujeme za dôležité.

Náš vlastný pohľad je však väčšinou veľmi obmedzený a nedokonalý. Preto je najlepším spôsobom, ako rozšíriť svoje myslenie je podeliť sa s inými. Byť otvorený pohľadu iných, ochotný počúvať a vymieňať si „kultúrne“ názory. V tejto rozdelenej spoločnosti a rozhádanej dobe sú to vlastnosti a schopnosti nad zlato. Na workshope ti Hana na základe jej úspešných a (hlavne) neúspešných pokusoch o spoluprácu, predstaví nástroje, tipy a triky na to, ako nazerať na svet cez „zvedavé okuliare“, ako komunikovať a reagovať tak, aby sme sa vyhli zbytočným konfliktom a nejasnostiam a aj na to, ako viesť skupinové diskusie inak ako sme normálne zvyknutí. Workshop bude priateľský, uvoľnený a hravý, tak ako je Hane vlastné.

Hana Skljarzska je sociologička a trénerka Akadémie kritického myslenia. Venuje sa taktiež moderovaniu a facilitácii skupinových diskusií. Niekoľko rokov pracovala pre neziskovú organizáciu LEAF, kde budovala sieť partnerov, tvorila a viedla zážitkové vzdelávacie programy a ako projektová manažérka pomáhala pri dizajne nového stredoškolského kampusu. V Košiciach pomáhala pri príprave kultúrnej stratégie mesta a dobrovoľne pomáha židovskej náboženskej obci pri oprave pamiatok a vytváraní projektov na približovanie židovskej kultúry širšej verejnosti.

Mestskou mytológiou k budovaniu lepších miest

Kde a kedy: 3. apríl 2020, 9 – 12:00, KVP
Lektor: Mišo Hudák

Snívaš o lepšom a príjemnejšom verejnom priestore? Tvoje srdce horí túžbou po jeho zmene, ale netušíš, ako sa do toho poriadne oprieť? Príď na workshop o hľadaní skvelých (ne)miest a vytváraní ich identity. Mišo ťa zorientuje v strategickom a hlavne realistickom plánovaní konkrétnych zlepšení v samospráve i na sídlisku, v rozvoji periférie a úradníckom bezkošeľovom dress code.

Sídlisko KVP je jedným z posledných dokončených projektov kolektívneho bývania v krajine a časť územia s najväčšou hustotou obyvateľstva. Všetky komunity si pre spokojný život vyžadujú dostatok služieb a funkcií, no uspokojiť každého nie je vôbec ľahké. Vďaka Mišovi a jeho skúsenostiam získaš prehľad o celom procese od identifikovania problému, cez spoločné plánovanie, rozpočtovanie, formality, verejnú súťaž, až po finálnu realizáciu a odovzdanie verejnosti do užívania. A to všetko bez najmenšej dávky romantizmu.

Mišo Hudák je hrdým otcom a hrdým občanom svojho mesta. Bicykluje sa po ňom od svojich deviatich rokov. Je zakladateľom Východného pobrežia a autorom kníh KSC a KSC Kód/Code a viacerých neformálnych sprievodcov mestom Košice v 21. storočí.

Dizajn a technológie pre mestské riešenia

Kedy a kde: 3. apríl 2020, 9 – 12:00
Lektor: Boris Vaitovič

Zaujíma ťa, ako vyzerá prototyp hrnčeka alebo stola produkujúceho energiu? Vieš, že aj ty produkuješ toľko prebytočnej energie, že sa môžeš stať zdrojom pre dobitie mobilu? Boris sa svojimi dielami snaží upozorniť na našu nadprodukciu a prepych, v ktorom žijeme. Známe vedecké zistenia dnes zhmotňuje vizuálne atraktívnym spôsobom a aktívne pátra po spôsoboch využitia zostatkových energetických zdrojov.

Najnovším projektom je hrnček, ktorý premieňa prebytkovú teplotu, ktorá vzniká od zaliatia horúceho nápoja, až po jeho konzumovateľnú teplotu. Po pridaní niekoľkých komponentov je možné na niekoľko minút vygenerovať elektrický zdroj. Hrnčekom nadviazal na predošlé práce, ako stôl s uzavretým ekologickým cyklom alebo solárny stôl. Neskôr Boris plánuje vynájsť taký, ktorý bude reagovať na uloženie teplého objektu a generovať tak osvetlenie. Borisovým snom je vytvoriť v Košiciach priestory s ambíciou využívať solárnu, veternú a hlavne prebytočnú tepelnú energiu.

Boris Vaitovič pôsobí v ateliéri nových médií na FUTU v Košiciach. V posledných rokoch sa zameriava na multimediálne inštalácie s ekologickým podtextom. Aktívne spolupracuje so SAV i s tímom nadšencov, s ktorými vytvára vlastné hardvérové aj softvérové riešenia. Zaujíma ho spoločenský dopad mediálneho umenia a unikátny zážitok, ktorý vyvoláva. Optickou ilúziou, miniaturizáciou veľkého, či zhmotňovaním neviditeľného sa usiluje odhaliť príbehy schované v realite tak, aby oslovil človeka a nasmeroval ho k prehodnocovaniu svojej istoty vo svete.

Objavovanie neznámych zákutí Košíc

Kedy: 3. apríl 2020, 13:00 
Sprievodcovia: Local Nomad – Igor Kupec a Richard Oľhava

Spoznaj tunajší bežný život, mentalitu, bizarnosť socializmu, éru divokého kapitalizmu 90. rokov, osobnosti, bez ktorých by Košice neboli Košicami a ešte oveľa viac. Dvojicu Local Nomad tvorí grafický dizajnér Igor Kupec a archeológ Richard Oľhava, ktorých unavovala celodenná práca za počítačom. Veľa sedenia chceli vyvážiť pohybom na čerstvom vzduchu, preto začali organizovať originálne a autentické prehliadky mesta a jeho okolia i jednodňové výlety po východnom Slovensku. Chalani ti poukazujú historické pamiatky, prírodné krásy či pripravia výber zážitkových aktivít do celého východného Slovenska. Zaži nezabudnuteľný výlet na mieru, aby bol tvoj čas strávený skúmaním Košíc využitý naplno.

Foto: archívy lektorov, Local Nomad, Spolka, Invisible Mag