Ako to vyzerá na najväčšej technologickej konferencii sveta? Web Summitu sme sa zúčastnili aj tento rok

Iné

70 469 účastníkov, 163 krajín, 1200 spíkrov a predstavitelia Fortune 500 firiem. Nie pre nič za nič označil časopis Forbes túto konferenciu za najlepšiu na planéte. Web Summit zhromažďuje v portugalskom Lisabone riaditeľov technologických spoločností, startupov, politikov a hlavy štátov, aby odpovedali na otázku kam smerujeme. Tento rok sme sa šli pozrieť a vypočuť si prednášky od lídrov spoločností, ktoré posúvajú technologický svet dopredu a načerpať inšpiráciu na budúcoročný festival Art & Tech Days.

Whistleblowers ako základ demokracie

Téma, ktorá sa niesla celou konferenciou je oznamovanie, čo je slovenský výraz pre whistleblowing. Web Summit odštartoval video rozhovorom s tým najznámejším whistleblowerom Edwardom Snowdenom, ktorý zverejnil informácie o sledovaní americkou vládou a bol kvôli tomu nútený odísť do Ruska.

Počas konferencie sa k tejto téme vracali hneď niekoľkí spíkri a otvorili otázku toho, či má každý občan mať právo oznámiť dôležité informácie a najmä to, ako to urobiť legálne. Umelá inteligencia v tomto môže byť skvelým pomocníkom, ktorá uchová anonymitu oznamovateľa.

Globálne hnutia sú odpoveďou na naše problémy

Výkonná riaditeľka Wikipedie, Katherine Maher, stojí za hnutím, ktorého súčasťou môžeme byť my všetci. Cieľom tejto online encyklopédie je sprístupniť vedomosti každému. Azda preto je jej najobľúbenejšou Wiki podstránkou Efekt nadhľadu, ktorý niektorí astronauti zažijú pri pohľade na Zem z vesmíru. Pocítia strach o planétu a uvedomia si, aký krehký je náš svet a že medzi nami neexistujú žiadne hranice.

Bývalý prezident Andrej Kiska prišiel diskutovať spolu s ministerkou z Rwandy o tom, akú rolu hrajú vlády v štvrtej priemyselnej revolúcii. Rovnako videl zmysel v prepájaní ľudí a publiku odporúčil pracovať v tíme, ak chcú dosiahnuť zmenu. Téma spolupráce sa tak skloňovala hneď z niekoľkých uhlov, a to pri diskusii o Brexite, digitálnych technológiach, sociálnych sieťach, ale aj budúcnosti ľudstva. Všetci sa ale vyjadrili jednoznačne; ďalej to dotiahneme len spoločne.

Odpovede na záchranu planéty

Zaujímavé diskusie sa uskutočnili v sekcii planet:tech, ktorá sa venovala existenčným hrozbám pre našu planétu. Od udržateľných riešení na ekologické dodávanie potravy, cez otázku globálnej vojny o vodu až po technológiu, ktorá môže zachrániť životné prostredie, sa tu diskutovalo o celom spektre problémov. Takýto komplexný prístup k tejto tématike ti chceme predstaviť aj v roku 2020 na Art & Tech Days, ktorý sa bude niesť v duchu eko výziev. Ak tento košický festival ešte nepoznáš, klikni sem na info o ročníku 2019.

Konferencia Web Summit je akýmsi hubom pre nápady, ktoré prinášajú spíkri. Inšpirujú tak ale aj návštevníkov, startupy a investorov, čím znásobujú efekt svojich inovácií. Presne týmto spôsobom chce CIKE katalyzovať kreativitu v Košiciach, preto je dôležité čerpať inšpiráciu na podobných eventoch.

Viac sa o CIKE aktivitách dočítaš v sekcii Naše projekty. Sleduj naše sociálne siete a získaš tak pravidelné novinky o tom, na čom momentálne pracujeme.