Ako spojiť svet umenia so svetom rúr, trubiek, rozrývania a vody? Umelkyňa Svetlana Fialová na EXCITE vo Švédsku

Príbehy

Odpovede na túto otázku hľadala známa slovenská výtvarníčka Svetlana Fialová v rámci nášho programu EXCITE – Erasmus pre mladých podnikateľov. Vycestovala do Švédska, aby vo firme Pollex AB prepájala biznis s umením.


Pollex AB je švédska firma, ktorá opravuje a čistí podzemné potrubia. Spolupráca s nimi bola pre Svetlanu úplne nová a abstraktnejšia skúsenosť. V porovnaní s jej vtedajšími skúsenosťami to bola aj väčšia výzva. „Okrem vlastnej tvorby boli moje skúsenosti spojené najmä so spoluprácou s architektmi. Tí väčšinou navrhli technologické riešenie zadania a ja som už potom realizovala výtvarnú časť – od návrhu po samotnú rukodielnu zložku. Išlo o realizácie do interiérov reštaurácií, prípadne obytných priestorov.”

Kreatívna distribúcia vody?

Spolumajiteľ Mattias Höglund vníma Pollex AB ako jednu z najprogresívnejších a najmodernejších spoločností v ich obore – distribúcia vody – vo Švédsku. Práve preto sa rozhodli zapojiť do projektu, ktorý prepája biznis s umením. „Od Svetlany som očakával, že príde s vlastnými nápadmi na to, ako môžeme využiť jej schopnosti a profesiu k napredovaniu našej spoločnosti. V konečnom dôsledku nám ukázala, že ich má množstvo,” hovorí.

Svetlanin pobyt na Erasme sa líšil od iných podnikateľských pobytov. V Pollexe AB pôsobila najmä ako umelkyňa, ktorá im mala pomôcť získať nový pohľad na bežné výzvy, organizačnú štruktúru i interpersonálne vzťahy.

Svetlanu baví práca s novými materiálmi a vo svojej praxi experimentuje s rôznymi technologickými a formálnymi možnosťami zobrazovania. Procesy, ktoré Pollex AB využíva pri práci, mali pre ňu výtvarnú hodnotu už skrz internet. Taktiež bolo pre ňu inšpirujúce vidieť, že pracujú s ohľadom na ostatných občanom, životné prostredie, aktívne sa venujú charite, a to všetko vo vkusnom prostredí.

svetlana fialova, pollex
© Pollex AB

Bežné predmety inak

Svetlana napokon vytvorila sériu kresieb a inštrukcií pre zamestnancov, v ktorých zapracovala každodenné predmety typické pre Pollex AB. Nakreslila pózy a bizarné spôsoby toho, ako sa tieto predmety dajú využiť. Počas workshopu sa zamestnanci nafotili v rovnakých pózach a výsledok bol odprezentovaný na veľtrhu.

„Zaujalo ma možné spojenie umeleckého sveta umenia a rúr, trubiek, rozrývania a vody.”

Svetlana fialová
svetlana fialova, pollex
© Pollex AB

Všetci za jedného

„Dosiahli sme presne to, čo sme od rezidencie očakávali – Svetlana vytvorila zaujímavý koncept a umelecké dielo, ktoré sme vedeli verejne prezentovať. Zároveň sme chceli zaujať našich zamestnancov a zblížiť nás aj iným spôsobom,” dodáva hosťujúci podnikateľ Mattias. Chceli dosiahnuť, aby sa ich zamestnanci cítili ako súčasť firmy a výrobných procesov. A čo na záver dodala Svetlana? “Myslím si, že pre umelcov je veľmi dobré vystúpiť z ich bubliny pretože umelecká scéna vie byť veľmi limitujúca a je len málo možností na spoznanie ľudí z iných sektorov.” Výsledok rezidencie si môžeš pozrieť v nasledujúcom videu: