144 podnikateľov zdieľa svoje skúsenosti po celej Európe. Lebo sharing is caring

Iné

Prečo je dôležité cestovať a zbierať skúsenosti v zahraničí? Do akej miery dokáže život v inej krajine ovplyvniť náš postoj a myslenie? Prečo treba využívať všetky príležitosti na rozvoj samého seba, ktoré máme k dispozícii? Program Erasmus pre mladých podnikateľov sa blíži ku koncu a za dva roky sa podarilo zrealizovať 144 úspešných výmen v rôznych častiach Európy.


Súčasťou projektu bolo aj spoločné stretnutie partnerov s 24 účastníkmi programu, ktoré sa konalo v Rakúskom Linzi. Hostili nás partneri z Creative Region Linz & Upper Austria v jednom z najkreatívnejších prostredí mesta  – Tabakfabrik Linz. Dvojdňový program pozostával z workshopu – Pitch Perfect Training – a z inšpiratívnej prehliadky Axis Co-workingového centra. O svojich skúsenostiach porozprával úspešný start-upista Klaus, ktorý sa venuje udržateľnej móde pod značkou Das Merch a kedysi bol sám účastníkom Erasmu pre mladých podnikateľov. Začínajúci aj hosťujúci podnikatelia tak nielen, že mohli zdieľať svoje know-how, skúsenosti i kontakty, ale v rámci voľného času navštívili aj festival mediálneho umenia Ars Electronica. 

Prečo robí CIKE tento program?

„Z môjho pohľadu je veľmi dôležité cestovať. Ocitnúť sa na pár mesiacov na cudzom mieste, zažiť nepoznané”, myslí si Denisa Draganovská, CIKE projektová manažérka. “Nie kvôli super strávenej dovolenke, ale pocitu odosobnenia sa. Človek zmení perspektívu na samého seba, ako vníma okolnosti a ako uvažuje nad vecami, prácou a tak ďalej. Intenzívne vnímate odlišnosti, a na druhej strane aj podobnosti domáceho prostredia a cudzej krajiny. Vyhodnotíte rozdielnosť kultúr, a na tú svoju sa po návrate pozriete z úplne iného uhla. Následne môžete začať pracovať na tom, čo považujete za dôležité.”

„Mobilitný projekt EXCITE dáva túto možnosť mladým ľuďom, ktorí chcú vycestovať, majú nejaký nápad a chcú ho rozvíjať. Vďaka spolupráci s hosťujúcim partnerom, ktorý je v danej oblasti skúsený, vedia pracovať na sebe aj na vlastných projektoch a víziách. Pre organizáciu, ktorá hosťuje, sú títo ľudía prínosní, pretože s nimi konzultujú projekty a zapájajú ich do aktivít.”

Denisa Draganovská, manažérka projektu

A čo si o programe myslia jeho účastníci?

Aj ty by si chcel využiť podobnú možnosť? Nakoľko je o tento mobilitný projekt veľký záujem, opäť sme požiadali o jeho dotáciu, a dúfame, že od februára 2020 v ňom budeme môcť úspešne pokračovať ďalšie 3 roky a nadviažeme na dosiahnuté výsledky. 

Video: Lucas Blochberger