Alexandra Jurikova
07.08.2015
4 min

Lenka Sršňová obliekla Peopleing do kolekcie COLORCODE

Lenka Sršňová sa venuje módnemu dizajnu a o kvalite jej tvorby hovorí nielen jej životopis, ale aj jej portfólio. V roku 2015 získala za svoju najnovšiu kolekciu COLORCODE Národnú cenu za produktový dizajn. Rozhodla sa uchádzať o mesačný pobyt v Španielsku a jún strávila vďaka Košice 2013 cestovaním, networkovaním, rozhovormi, stretnutiami, počúvaním, kreslením, písaním, hľadaním, fotením, pozorovaním, a ďalšími činnosťami s cieľom stihnúť za mesiac čo najviac.

Značky, či dizajnéri s ktorými som mala príležitosť sa stretnúť, sú súčasťou lokálneho módneho priemyslu, avšak každý jeden na inej úrovni podnikania. Vypočula som si príbehy veľkých a stredných značiek pôsobiacich medzinárodne s produkciou v Číne, ale aj rozhovory s menšími značkami a dizajnérmi, ktorí produkciu riešia lokálne v malých limitovaných sériách. Podarilo sa mi nadobudnúť široké spektrum informácií a postrehov, týkajúcich sa podnikania, formovania značky na trhu, produkcie a následného predaja. Móda ako obchod alebo dizajn a jej stav v súčasnom odevnom biznise boli hlavnými témami rozhovorov. Môj zahraničný pôvod a status dizajnéra v rámci medzinárodného projektu mi priniesol výhodu, že som pre domáce značky nepredstavovala konkurenciu. Neformálne rozhovory tým pádom prebiehali priateľsky a veľmi otvorene. Podarilo sa mi získať vzácne a inšpiratívne informácie, priamo z praxe, ktoré môžem aplikovať do formovania mojej vlastnej odevnej značky na Slovensku.

Zaujímavý rozhovor som absolvovala s výtvarníčkou Paolou Guimerans, ktorá sa venuje výskumu a aplikácii nových, či elektronických technologických postupov a materiálov v odeve a textile. Verím, že mnohé zo stretnutí a nadobudnutých kontaktov tak budem môcť využiť pri mojich budúcich projektoch a umeleckých aktivitách.

Jedným z projektov, ktorý sa mi podarilo zrealizovať, je nafotenie mojej aktuálnej kolekcie COLORCODE v typickom prostredí Bilbaa. V spolupráci s agentúrou Peopleing a umeleckým fotografom Davidom Herranz tak vznikla séria fotografií v starom prístave v Algorte, či na divokom a krásnom morskom pobreží baskického zálivu. Charakteristické útesy, pláže, morská panoráma, či tradičná architektúra sa tak stali priestorom pre rozohranie farebnej letnej kolekcie.

Za rozhovory a vzácne informácie tak ďakujem značkám a dizajnérom: Mikel Feijo Elzo – zakladateľ a riaditeľ značky SKUNKFUNK, Maia Curutchet Ithurralde – art director SKUNKFUNK, Olatz Eskiroz – TARAKABARRAKA, Oihane Lejarreta – WANDEL, Maitane Galarraga – CULTO, Carmen Corral – Carmenartssudio, María Fernandez – BUSCOLOOK, Soledad Santisteban – TELAR ARTESANIA TEXTIL, reštaurátorský a textilný ateliér, Pilar Morquillas – LINA LAN TOON, Mercedes Suengas – módne doplnky, Pablo Perez – dizajnér pre ZARA, Maite Grande Maroto – IFEELNUT, Mariangela Artese – MARIANGELA ARTESE, Paola Guimerans – móda a technológie, David Herranz – fotograf , Giuseppe – P.A.R.O.S.H. Milano, Carmen Sanchez, Milos Dukat.

Počas rezidenčného pobytu som sa zúčastnila akcie Where fashion begins, organizovanej zoskupením HEBE, či absolventskej módnej prehliadky dizajnérov INEDI Design School. Na mesiac sa stala mojím pracoviskom Bilbao Berrikuntza Faktoria, co-workingový priestor s mnohými zaujímavými firmami, v ktorom sídli aj Mondragon Unibertsitatea. Univerzita je zameraná na fínsky princíp výučby, ktorý je založený na tímovom vedení a práci študentov. Mala som možnosť sledovať priebeh niektorých projektov realizovaných študentmi a netradičnú formu štúdia a zdieľať s nimi informácie o dizajne a dizajnérskej profesii. Navštívila som inštitúcie a zbierky prezentujúce módu Cristobal Balenciaga Museoa a Museo des belles Artes, ako aj svetoznámu umeleckú inštitúciu Guggenheim Museoa.

Pobyt v Bilbao hodnotím veľmi pozitívne po pracovnej, aj kreatívnej stránke. Inšpirujúce prostredie, príjemná atmosféra, umelecko-dizajnérsky, ale aj industriálny charakter mesta, ako aj profesionálny a priateľský prístup agentúry Peopleing. Všetky tieto aspekty prispeli k tomu, aby som rezidenčný pobyt využila naozaj produktívne.

Lenka Sršňová

Foto: David Herranz

kolekcia COLORCODE