Alexandra Jurikova
05.08.2015
3 min

Michal Velner: Menšie, ale prínosnejšie ako som čakal

Snažím sa aktívne sledovať všetky projekty a aktuálne výzvy od Creative Industry a Košice 2013, preto to bola zrejme len otázka času, kedy pošlem poctivo vyplnenú prihlášku na rezidenčný pobyt. Mal som to štastie, že si ma vybrali na rezidenciu do Bristolu, z ktorej som mal pocit, že bola šitá priamo na mňa a môj projekt.

Na letisku v Poprade som sa stretol s Pavlom, s ktorým sme išli na rezidenčný pobyt spoločne. V lietadle sme sa bavili, že je to také malé dobrodružstvo, že vlastne nevieme čo presne od toho máme čakať, čo tam získame, čo sa naučíme, koho spoznáme… Cesta bola trošku krkolomná, ale zvládli sme to. Mňa osobne Bristol prekvapil hneď na úvod tým, že je to skutočne malé mesto. Mal som to štastie, že som býval približne 15 minút chôdze od centra, kde sme mali kanceláriu v priestoroch Creative England. Hneď prvý deň v kancelárii sme vďaka Alison spoznali celý kolektív Creative England, zoznámila nás s našimi “mentormi”, ktorí nám pomáhali v prvom týždni zhánať kontakty na jednotlivcov alebo organizácie, o ktoré sme mali záujem.
zuzka
Mne bol pridelený Tim. Milý chlapík, mali sme spolu cca hodinový rozhovor o tom, čo by som tu chcel robiť, aký je môj projekt a koho chcem spoznať. Pre lepšie pochopenie, cieľ mojej cesty do Bristolu spočíval v spoznávaní ľudí a organizácií prevádzkujúcich co-workingové centrá. Veľkú časť svojho pobytu som trávil v kancelárii, nakoľko som mal dostatok vlastnej práce a musel som ju dokončiť. V kancelárii však fungovala veľmi príjemná pracovná doba (od 9:00 do 17:30), čo mi veľmi vyhovovalo a časom ma aj posunulo k lepšiemu time managementu.

Moje prvé stretnutie bolo nasmerované do komplexu Bath Road Studios s Elliotom Porterom. Elliot má malú spoločnosť venujúcu sa web developingu s názvom Web Lake. Ukázal mi priestory, v ktorých pôsobia, porozprávali sme sa o systéme práce v Británii, získavaní klientov, kľúčových veciach v malom biznise a taktiež o ekonomike malého podnikania. Ja som Elliotovi na oplátku porozprával o mojom projekte Stodola, o aktuálnom stave a budúcich plánoch. Bolo to veľmi príjemné a poučné stretnutie – v zásade som ostal s Elliotom v kontakte neustále, či už počas pobytu alebo aj po mojom návrate.

Bristol je malé mesto, až prekvapivo. Centrum sa dá pešo prejsť z jedného konca na druhý v priehu pol hodiny. Mesto je však plné inšpiratých podnetov a ľudí. Takmer každý deň na každom kroku sa dejú rôzne eventy a happeningy, ktoré spájajú ľudí najmä v komunitách. Ľudia nepracujú od rána do večera, chápu, že kreatívny biznis chce čas a priestor na rozvoj, preto odchádzajú z práce skôr, snažia sa rozvíjať svoj biznis a neutápať sa v mori ubíjajúcej práce. Nechávajú myšlienky kvitnúť a púšťajú sa do práce až keď sú si uplne istí, že myšlienka stojí za to.

Ja som svoj pobyt poňal z polovice ako “dovolenku” a z polovice ako prácu. Snažil som sa pracovať na veciach, na ktoré doma nemám čas, rozvíjať rôzne idey a doťahovať ich čo najviac k dokonalosti.

Ďakujem Creative Industry a Košice 2013, za túto príjemnú skúsenosť!

Michal Velner