Alexandra Jurikova
27.07.2015
2 min

Pavol Udziela: Bristol mi priniesol užitočné kontakty

Na stránkach creativeindustry som natrafil na zaujímavú ponuku stráviť mesiac v Bristole a získať tak kontakty na tie najlepšie produkčné spoločnosti na juhozápade Anglicka. Keďže sa posledný rok venujem hlavne tvorbe videa, animáciám, postprodukcii a asi všetkému, čo s videami súvisi, rozhodol som sa na tento rezidenčný pobyt prihlásiť.

Pobyt začal 8. júna odchodom do Londýna spolu s Michalom Velnerom (ďalším rezidentom zo Slovenska), odkiaľ sme sa dostali do Bristolu. Hneď na druhý deň sme zavítali do officu Creative England, kde sme mali svoje miesto v kancelárii. Ľudia z Creative England nám pomohli skontaktovať sa s produkčnými spoločnosťami. Kým sa podarilo nadviazať kontakty, veľa času som strávil hlavne fotením a objavovaním tohto pekného mesta. Stretol som tu veľa milých a ústretových ľudí, ktorí boli ochotní pomôcť so všetkým hoci aj poradiť zaujímavé miesta na fotenie. Fotil som prevažne časozberné videá, takže na jednom mieste som sa zdržal aj dlhší čas. Takmer vždy sa našiel niekto kto sa pristavil a porozprával, dokonca som dostal ponuku nafotiť mesto z lode a získať tak nevšednejšie pohľady mesta. 

Najväčší prínos však mala prax v spoločnosti Aspect Film, ktorá sa venuje produkcii TV spotov, krátkych filmov, prezentačných videí, 2D a 3D animáciám – a to všetko na svetovej úrovni. Chalani vo firme mi ochotne porozprávali o svojich projektoch, podrobne mi ukazali proces niektorých prác od zadania cez kreslenie storyboardu až po výsledné video. Upozornili ma akým chybám je potrebné sa vyvarovať, a zároveň poradili čo robiť preto, aby som mohol byť vo svojom obore ešte lepší. Nechali ma pracovať na pár malých projektoch, ktoré ma však naučil nové veci. Pracoval som na animáciách, strihu videa a aj technikách zeleného plátna. Zaujímavé bolo aj testovanie dronov na letecké zábery. Ešte zaujímavejšie bolo vidieť padajúci dron, ktorému zlyhajú batérie :D. Na konci pobytu som navštívil aj veľmi talentovaného motion designera Juraja Molčáka pôsobiaceho vo firme Giggle Group, kde mi ukázal svoje štúdio, porozprával som sa s ostatnými dizajnérmi o ich práci a poradili dobré zdroje na budúce vzdelávanie. 


Tento pobyt mi pomohol si rozšíriť obzory, trochu pomohol v zlepšení angličtiny a hlavne som spoznal veľa super ľudí a nazbieral užitočné kontakty do budúcnosti.

Pavol Udziela