Ivana Ščuroková
21.12.2018
3 min

Rok, ktorý ich naučil, ako na to // Escalator 2018

Ktorá organizácia by nechcela fungovať lepšie, efektívnejšie, byť viditeľnejšia či obľúbená u verejnosti? Sú aj také, ktoré chcú na sebe pracovať po celý rok. Boli nielen odhodlané, ale zároveň mali víziu. Napriek tomu, že pochádzali z rôznych odvetví, spájala ich jedna vec - Escalator.

Počas celého roka boli účastníci programu Escalator zo série CIKE mentoringov motivovaní posúvať seba a svoju organizáciu vpred. Stretol sa tam mix rôznych organizácií od začínajúcich dizajnérskych firiem a mestských informačných stredísk cez kreatívne a vzdelávacie priestory či marketingové spoločnosti, až po zabehnuté a zvučné mená coworkingov, kultúrnych centier a galérií. Prvýkrát sa do šiesteho ročníka Escalatora mohli okrem kultúrnych organizácií hlásiť aj firmy z IT odvetvia či turizmu. Všetci prišli s očakávaniami, predstavami, čo by na svojej organizácii chceli zlepšiť a s cieľmi, ktoré by chceli dosiahnuť.

Najdôležitejšími článkami programu boli okrem účastníkov aj traja zahraniční mentori - rozhľadení kultúrno-kreatívni odborníci s dlhoročnou praxou v rôznych oblastiach - Paul Bogen, Sandy Fitzgerald a Birgitta Persson.

V priebehu roka sa organizáciám podarilo uskutočniť významné kroky na ceste k ich úspešnému naštartovaniu alebo reštartovaniu. Za všetky možno spomenúť Katku Rybnickú s Citrónom, ktorá sa hneď na začiatku programu rozhodla upustiť od plánu, s ktorým sa pôvodne prihlásila. Katka si sprioritizovala množstvo svojich aktivít a rozhodla sa rozbehnúť vlastný dizajnérsky biznis. Kreatívne vedy na čele s Petrou Vancovou priniesli do Prešova a regiónu východného Slovenska prvé detské interaktívne centrum. Počas Escalatora sa im podarilo prenajať skvelé priestory od mesta,  v ktorých hneď mohli zrealizovať svoju prvú - a veľmi úspešnú - výstavu. Riaditeľka Východoslovenskej galérie, Dorota Kenderová, zmenila spôsob riadenia z intuitívneho na strategický, vniesla do nej poriadok a vytvorila tak stabilné a atraktívne pracovisko. Vďaka prieskumu návštevníkov teraz dokáže nastavovať všetky procesy oveľa lepšie.

Každý z účastníkov si z tohtoročného Escalatora odniesol niečo úplne iné, preto ho každý charakterizuje úplne inak. Pre niekoho znamená vzdelávanie, pre iného nástroj na zlepšovanie sa, a dokonca, aj pohľad do seba. Zatiaľ, čo jedni svoju organizáciu rozbehli alebo zreorganizovali, iní prehĺbili dôveru v rámci tímu, odhodlali sa požiadať o veľké granty, preskúmať publikum a priblížiť sa mu alebo pracovať na vydobytí si rešpektu zo strany verejnosti. Mnohých tiež vystríhal pred bezhlavým vrhnutím sa do vecí, ktoré vôbec nemuseli fungovať.

To, čo všetko je skutočne obsiahnuté v Escalatore pochopíš, až keď ho vyskúšaš. Určite je to však program, ktorý ťa za jeden rok dokáže zorientovať a ukázať ti, ako na to.  Úprimne ďakujeme organizáciám Visit Košice, Ministerstvu dopravy a výstavby SR a Fondu na podporu umenia, ktoré projekt Escalator 2018 finančne podporili a umožnili tak jeho realizáciu.