Ivana Ščuroková
19.09.2018
3 min

Jedinečné výzvy pre umelcov: Austin & Sapporo

Už tomu bude pomaly rok, čo sme pre Košice získali členstvo v Sieti kreatívnych miest UNESCO v oblasti mediálneho umenia a nadviazali sme nové spolupráce s kreatívnymi mestami v Ázii, Amerike, Európe aj v Afrike. Nové partnerstvá prinášajú pre Košičanov skvelé príležitosti presadiť sa vo svete. Aktuálne vám prinášame dve otvorené výzvy určené pre umelcov.

Si novomediálny umelec/ste umelecký kolektív? Bývaš, žiješ, tvoríš v Košiciach, alebo pochádzaš z Košíc? Ak si odpovedal 2x áno, máš možnosť prezentovať svoju tvorbu na top festivale SXSW – South by Southwest v Austine (USA), alebo vycestovať na rezidenciu do japonského Sappora.


Bude práve tvoje dielo vystavené na SXSW v Austine?


Poznáte príbeh o vzniku Airbnb? V roku 2008 sa traja mladíci rozhodli navštíviť investorov s revolučným nápadom prenájmu nafukovacích matracov a podávania raňajok, z ktorého sa rýchlo stal dnes celosvetovo populárny koncept a veľký biznis. Jedným z dvoch testovacích eventov pre Airbnb bol práve SXSW Conference & Festivals v Austine. Medzinárodne hojne navštevovaný event sa zameriava na unikátne projekty sveta filmu, interaktívnych médií a hudby. Aktuálne pripravuje svoj 32. ročník a ponúka aj košickým umelcom priestor na prezentáciu.

Organizátori SXSW vyberú z prihlásených diel 3 – 5 projektov z oblasti digitálneho umenia, filmu, hudby, vizuálneho a performatívneho umenia, ktoré budú vystavené počas festivalu v dňoch 8. – 17. marca 2019. Vybraní umelci budú mať zároveň príležitosť zúčastniť sa panelovej diskusie so zástupcami z miest Austin, Linz a Sapporo.

Detailné informácie a pokyny: https://www.publicartist.org/call.cfm?id=2006

Prihlásenie: https://www.publicartist.org/signup.cfm

DDL pre podanie projektov: 19. október 2018


Zaži media art na japonský spôsob v Sapporo Tenjinyama Art Studio!

Rád by si strávil dva mesiace v roku 2019 v krásne zasneženom japonskom Sappore? Prihlás sa na rezidenciu v Sapporo Tenjinyama Art Studio!

Rezidenčný program so začiatkom v januári 2019 prizýva dvoch vizuálnych umelcov z Kreatívnych miest UNESCO pracovať s témami zima, sneh, subarkticita. Výstupom rezidencie je prezentácia rezidentovej/rezidentkinej 60 dňovej práce či výskumu v akejkoľvek forme.

Viac o výzve:  https://tenjinyamastudio.jp/ct-top/19047/ 

Prihlasovací formulár: https://www.secure-cloud.jp/sf/1535176616RBkFvSZS.

DDL pre prihlásenie sa na rezidenciu: 21. október 2018


Aby to nevyzeralo, že Košice v oblasti mediálneho umenia zaháľajú, tak pre umelecky, technologicky  chtivých pripravujeme festival Art & Tech Days, ktorý počas šiestich novembrových dní (19. - 24. 11.) prinesie do Košíc inšpiratívnych spíkrov na Art & Tech Conference, praktické workshopy a umelecký program. Témou aktuálneho ročníka festivalu je AI – revolúcia dneška.