Alexandra Juríková
14.06.2018
3 min

Spájanie a skúsenosti: Escalator academy študijný týždeň // blog

Projekt Escalator prešiel v roku 2018 inováciou. Už pri hľadaní vhodných organizácií, ktoré robia naše mesto príjemnejším a lepším pre život sme sa zamerali na nové odvetvia. Do programu sa okrem kreatívnych a kultúrnych aktérov prihlásili aj organizácie pracujúce v turizme a IT. V apríli sa nám podarilo vyskladať finálnu zostavu, do ktorej sa dostali zástupcovia prvých dvoch menovaných. Po úvodných fázach projektu a dvoch networkovacích stretnutiach sme začali plánovať hlavnú časť projektu – Escalator academy študijný týždeň.

Naša práca začala hľadaním vhodného miesta, ktoré bude dostatočne ďaleko od miest, v ktorých Escalatorci pracujú. Vzhľadom na východniarske zastúpenie (Košice a Prešov) sme si vybrali miestne more – Zemplínsku Šíravu. Cieľom tohto pobytu bolo dostať manažérov, riaditeľov, stratégov a rozhodovačov na týždeň preč od ich tímov, kancelárií, problémov a zákazníkov. Tak sme im umožnili na chvíľu sa zastaviť a plne sa venovať plánovaniu. O obsahovú časť študijného týždňa sa starali naši lektori. Birgitta Persson, Paul Bogen Sandy Fitzgerald absolvovali s účastníkmi niekoľko úvodných rozhovorov, nastavili ciele a špecifikovali typ strategického plánu, ktorý budú chcieť vypracovať.


Prvý júnový týždeň sme tak ako celá skupina strávili na východe Slovenska. Začal sa krátkym predstavením, keď sa každý podelil o svoje očakávania. Samozrejme sme si určili aj základné ciele týždňa. Pondelok začal školeniami o strategickom plánovaní, o štruktúre strategického plánu, jeho častiach a o metodológii ako do plánovania zapojiť svoje vlastné hodnoty a využiť ich v prospech celej organizácie. V utorok sme začali školeniami o marketingu, o starostlivosti o zákazníka a rozvoji publika. Poobede sme pokračovali workshopom o dôležitosti sieťovania a tipmi ako získať kontakty na ľudí, ktorí by mohli pomôcť. Jedným z vlajkových školení bol Paulov úvod do financovania, zahrňujúci podrobný návod ako využívať Excel vo svoj prospech. Koncom týždňa sme ešte pripravili lekcie na tému Leadership a Financovanie.


Počas celého týždňa prebiehali individuálne stretnutia účastníkov a ich lektorov. Každý mal možnosť dohodnúť si konzultácie aj s ostatnými mentormi, a tak získať praktické rady na to, aby úspešne spracovali svoje nápady do fungujúcich plánov. Posledné dni sme strávili prípravou plánov na vypracovanie plánu, ich konzultáciám a piatkovým prezentáciám. Každý účastník sa tak zameral na tému, ktorej sa bude venovať nasledujúcich pár mesiacov. Skupina spolu strávila veľa času, vymenili si skúsenosti a dostali hodnotný feedback od ľudí z rôznych odvetví. Všetky postrehy a pripomienky môžu rovno aplikovať na svoje aktivity, alebo ich zapracovať do ďalších produktov.

 

Študijný týždeň Escalator academy je realizovaný s finančnou podporou Visit Košice a súčasne Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Projekt Escalator 2018 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.