Alexandra Juríková
22.05.2018
3 min

Byť súčasťou novej generácie vzdelávania // blog

Projekt Escalator robíme už 6 rokov. Hrdo a radi. Počas týchto rokov si prešiel viacerými zmenami, viacerými verziami, vylepšeniami a považujeme ho za vlajkový mentoringový projekt Creative Industry Košice. Vznikol ako súčasť projektu Európskeho hlavného mesta kultúry, ktorým sa Košice stali v roku 2013 a svoju dôležitosť si stále obhajuje. Jeho výsledky neboli instantné. O to radšej sa dnes chodíme zabávať na filmoch do Kina Úsmev, posedieť si do prerobenej a rozbehnutej Tabačky, pozrieť si súčasný tanec už aj v Košiciach, či hrdo propagujeme Bielu Noc aj v Bratislave.

Potešilo nás, keď sme našli výzvu na predkladanie nominácií inovatívnych vzdelávacích projektov na cenu Generácia 3.0 od Nadácie Pontis. Náš Escalator sme prihlásili v kategórii Kariérne a podnikateľské zručnosti. Nepredstavuje tradičnú formu vzdelávania a nezameriava sa primárne na mládež a školstvo, preto sme boli príjemne potešení informáciou, že sme sa dostali do finále. Mali sme si pripraviť trojminútovú pútavú prezentáciu, ktorú sme konzultovali s Žofiu Teplickou. Takto pripravení sme išli 3. mája prezentovať našu prácu a zabojovať o cenu Generácie 3.0 do bratislavského Vodárenského múzea.


Príchod, generálka, neskorý obed a skorý začiatok. Kategórii bolo 5, spíkrov dokopy 20. O význame vzdelávania, jeho podpore a rozvoji rozprával úvodný špeciálny hosť Rony Zarom. Na vlastnom príklade úspechu zdôraznil nutnosť podporovať sociálne znevýhodnené talentované deti. Prezentácie finalistov odštartovala naša kategória a Michal Hladký nastúpil za sprievodu bicích ako posledný z troch. Nasledovali aj ostatné kategórie - Osobnosť pripravená na zmeny, Technologické a prírodovedné znalosti, Sociálne a občianske kompetencie a Inovácie v systéme vzdelávania. Každá z nich mala vlastnú porotu, a tá mala pre každého prezentujúceho doplňujúce otázky.


Druhý blok večera - slávnostné odovzdávanie cien Generácia 3.0 odštartovala svojim motivačným príbehom Kolumbijčanka Vicky Colbert. Je spoluautorkou svetoznámeho modelu Escuela Nueva, ktorý je považovaný za top inováciu vo vzdelávaní. Po nej sa začala najnapínavejšia časť večera - vyhlasovanie výsledkov. Keďže naša kategória bola vyhlásená ako prvá, zvyšok večera sme strávili ako zvyšok finalistov - networkovaním s teplým a studeným bufetom. Vypočuli sme si veľa dobrých nápadov, ktoré môžu naozaj meniť systém vzdelávania. Najmä toho inštitucionálneho. Finalisti predstavili projekty, v rámci ktorých pracujú nielen s talentovanými deťmi, s tými menej šikovnými, ale aj s učiteľmi. Ich prístup bol naozaj inšpiratívny a víťazi si právom zaslúžili slávu a finančnú odmenu. 


Náš Escalator sa síce na zlatej priečke neumiestnil, ale získali sme hodnotný feedback, možnosť prezentovať svoju prácu pred novým publikom, a v neposlednom rade aj perspektívnu spoluprácu s Nadáciou Pontis.