Ivana Ščuroková
04.04.2018
8 min

Zoznámte sa s organizáciami, ktoré nastúpili na // Escalator

Predstavujeme ti 9 perspektívnych organizácií, ktoré sa rozhodli investovať do seba. Zúčastnia sa ročného, namieru šitého katalyzačného programu Escalator, kde sa nechajú viesť skúsenými mentormi.

Do Escalatora sa tento rok mohli priihlásiť organizácie z kultúrneho a kreatívneho priemyslu, IT sektora i turizmu. Po aktívnom procese výberu tých najlepších a najpripravenejších, prichádzame s kompletným zoznamom tohtoročných Escalatorcov.


CITRÓN vznikol pred tromi rokmi ako bakalárska práca vyfabulovaného vydavateľstva. Po roku bola aj prvá kniha tohto doposiaľ neexistujúceho vydavateľstva pretavená do reality a neskôr ocenená titulom najkrajšia kniha Slovenska. Práve to vzbudilo záujem okolia a Citrón sa tak stal symbolom sloganu "Fake it till you make it!" 

Ich snom je vybudovať vydavateľstvo, v ktorom by mohli dizajnovať a ilustrovať knihy ich srdcu blízke. Takisto chcú svoju prácu prezentovať a predávať na profi úrovni.

Od účasti v Escalatore očakávajú, že v rámci svojej organizácie zapracujú na  plánovaní, získajú prehľad v podnikaní a použijú to vo vlastnom projekte. Veria, že získajú nové podnety a nápady pre budúcnosť aj od kolegov z iných sektorov.


Cesta pohybu - Motum Corpo chce v Košiciach vytvoriť priestor, ktorý by slúžil ako platforma pre pohybové aktivity, kde by mohli ľudia a skupiny trénovať, organizovať víkendové workshopy a vymieňať si svoje know-how.

Mestské skupiny by tak nemuseli využívať školské telocvične, alebo malé štúdiá, ktorých priestor nielen, že nie je dostatočný, ale najmä nevhodný pre workshopy, spoluprácu a diskusie. Zhromažďovali by sa tam inovatívne metódy zozbierané zo sveta, a to ľuďmi, ktorí sa radi vracajú domov. Je to príležitosť pre prehĺbenie vedomostí miestnych učiteľov, umelcov aj verejnosti.

Nemuseli by tak cestovať do väčších miest v zahraničí, alebo na západ. Vytvorením tejto platformy môžu vzniknúť aj nové pracovné pozície pre výnimočných ľudí na miestnej úrovni. Ľudia so sedavým zamestnaním budú mať príležitosť spoznať nové spôsoby pohybu v zmysle starostlivosti o vlastné zdravie.


HUBa Coworking začínala ako malý špecifický uzol s niekoľkými členmi, ktorého hlavným cieľom bolo prežiť z mesiaca na mesiac. Počas troch rokov sa im podarilo vybudovať jedinečný spoločenský priestor, v ktorom vládne rodinná atmosféra.

Dnes chcú predovšetkým prispieť k spolupráci v oblasti komunitného rozvoja na regionálnej úrovni. Ich priestory sú súčasťou kultúrneho centra Tabačka Kulturfabrik v Košiciach. Testujú a rozvíjajú ideálne pracovné podmienky, v ktorých sa snúbia ľudské, technologické, ekoologické, kreatívne a estetické faktory. Poskytujú podporu a priestor pre spoluprácu jednotlivcom s cieľom pomôcť im dosiahnúť svoje sny o vytvorení sofistikovanejšej a spokojnejšej spoločnosti.

Od Escalatora očakávajú, že im pomôže lepšie riadiť a plánovať rozpočet, rozvíjať počiatočné myšlienky a zachovať vášeň pre sebestačné cowokringové priestory. Ich najväčší zisk nemá byť z príjmov, ale zo spôsobu, akým ľudia tento priestor využívajú a starajú sa oň.


Wave - Centrum nezávislej kultúry bolo založené pred 15-timi rokmi ako hudobný klub, priestor pre výstavy umelcov a priestor pre diskusie s rôznymi partnermi. V súčasnosti podporujú mladé umelecké talenty a tvoria platformu pre nové formy a žánre, ktorá tu doposiaľ chýbala.

Okrem toho hosťujú filmové premietania, komunitné projekty, vzdelávačky, divadelné a tanečné predstavenia, koncerty, workshopy, a podobne. Ich hlavným cieľom je prispieť ku kultúrnemu a umeleckému rozvoju mladých ľudí v regióne a dosiahnúť ich podporu, porozumenie a rešpekt u verejnosti. Do prešovského regiónu zavádzajú trendy a umelecké formy z celej Európy.

Prostredníctvom Escalatora chcú spoznať nové postupy, získať zručnosti a skúsenosti a zozbierať nápady, ako rozvíjať organizáciu novými spôsobmi.


KuBbo Select ponúka špičkové produkty nielen zo Slovenska, ale z celého sveta. Kvalitu, chuť a príbeh považujú za najdôležitejšie kritériá pri výbere produktov. V ich portfóliu nájdete viac ako 800 druhov vín a whisky a viac ako 100 druhov rumu. Špecializujú sa však aj na remeselné výrobky ako pivo, destiláty, čokolády, a zároveň podporujú lokálnych výrobcov.

Táto organizácia sa venuje nielen predaju špeciálnych produktov, ale organizuje aj degustačné podujatia, kde sa môžu zákazníci osobne stretnúť s producentmi. Tím KuBbo Select tvoria špecialisti na whisky, remeselné pivo, víno a kávu. Ich služby pozostávajú aj zo školení hotelového a reštauračného personálu.

Ako účastníci programu Escalator chcú sprofesionalizovať svoje podnikanie, stretnúť nových ľudí z rôznych sektorov a získať nové myšlienky i pohľad na vlastné podnikanie.


Kreatívne vedy sú prešovskou organizáciou s cieľom poskytnúť mimoriadne vzdelávacie, vedecké a tvorivé aktivity deťom i rodinám s potenciálom zmeniť svoj život. Zastávajú názor, že stimulovaním detskej zvedavosti môžu posilniť záujem o vedy a viesť tak otvorenejší dialóg a túžbu hľadať nenásilné riešenia, či lepšie prijímať rozdiely.

Chcú poskytnúť príležitosti pre všetky deti bez ohľadu na ich sociálno-ekonomické a kultúrne zázemie. Plánujú vytvoriť prvé detské múzeum v regióne východného Slovenska, kde budú poskytovať inovatívne a kreatívne voľnočasové aktivity pre rodiny. Takýmto spôsobom chcú do mesta prilákať turistov a zlepšiť jeho viditeľnosť.

Tím organizácie tvoria matky, ktoré majú jednoduchú víziu, a to vytvoriť zaujímavý priestor, kde môže každé dieťa bez ohľadu na spoločenské alebo kultúrne zázemie prísť, byť zvedavé, klásť otázky a dotýkať sa rukami. Má to byť miesto kde dotyk je nutnosťou a robiť chyby súčasťou procesu.


Východoslovenská galéria predovšetkým zbiera, chráni, vedecky a odborne hodnotí a prezentuje diela verejnosti. V dôsledku výkyvu riaditeľov a zamestnancov znemožnila galérii plniť svoje poslanie. Organizácia však chce napraviť svoj súčasný profesionálny obraz kultúrnej inštitúcie.

Z galérie chcú vytvoriť stabilné a atraktívne pracovisko prístupné pre širšie publikum. Sú presvedčení, že vizuálne umenie dokáže aktivizovať spoločenský priestor a oživiť v ľuďoch citlivosť pre svet a spoločenské vzťahy.

V programe Escalator chcú zlepšiť napríklad fundraising, networking, svoju vizuálnu identitu, PR stratégie či budovanie publika.


RAZDVA SOLUTIONS je novozaložená firma, ktorá  sa venuje oblasti marketingových služieb, no v krátkom čase chce založiť firmu, ktorá sa bude špecializovať na obline marketing, design a tvorbu webstránok. Ich víziou je analýza aktuálnych trendov, kreatívny, zábavný a funkčný obsah i aktívna komunita okolo klientovej značky.

Radi by sa už v prvej fáze naučili, ako pôsobiť profesionálne a moderne, vybudovať skvelý tím, odlíšiť sa od konkurencie a získať nových zákazníkov. Zároveň chcú vedieť, ako správne plánovať stratégie či financovanie.


MIC Košice slúži ako informačné centrum pre miestnych obyvateľov a návštevníkov. V dôsledku širokého spektra aktivít, ktoré v našom meste vyvíjajú, pozorujú v organizácií nedostatky, ktoré chcú napraviť. Chceli by sa naučiť triediť podnety okolia efektívnejšie, rovnako ako nachádzať nové partnerstvá. Uvedomujú si však, že veľa aktivít so sebou prináša riziko robenia chýb, a práve to chcú v Escalatore obmedziť na minimum.Počas mentorského programu sa môžu účastníci tešiť na konvenčné i nekonvenčné vzdelávacie aktivity, rozvoj mysle, nakopnutie procesov a hlavne zmysel pre realistickosť vlastných projektov.

O tom, ako chutí ovocie zo stromu manažerského poznania ťa budeme informovať už čoskoro na webe a Facebooku.


Zatiaľ si pozri naše ďalšie novinky.


Escalator je realizovaný s finančnou podporou Visit Košice a Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Escalator 2018 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.