Martin Mudrák
21.12.2017
6 min

Profesná revitalizácia v Porte s CIKE // blog

Cestovanie, ktoré úzko súvisí s flexibilnou prácou, vyrovnaným worklife banace-om a moderným životným štýlom je mimoriadne lákavou pauzou od každodennej pracovnej náplne. Martin Mudrák tak nedávno vďaka CIKE vycestoval do portugalského CRU Cowork na biznis rezidenciu. Prečítaj si, ako mu pobyt v kreatívnom centre pomohol vidieť svet úplne inými očami.

"Po mojom prílete 11. novembra, mi bolo okamžite zrejmé, že Porto dýcha inou atmosférou, než na akú sme doma zvyknutí. Ľudia boli počas mojej celej portugalskej skúsenosti akýsi milší, usmievavejší a ochotnejší. Slnečných 20 stupňov v novembri rozhodne neuberalo na nálade ani mne.

Po vrúcnom prijatí domácou Salomé, zabývaní sa v centre mesta a veľmi dôkladnej inštruktáži o všetkých miestach, kaviarniach a reštauráciach, ktoré musíme v Porte určite navštíviť, prišlo na rad zoznámenie s Tânia Santos. Tania je zakladateľkou naozaj unikátneho konceptu CRU - Loja / Cowork, ktorý v sebe spája plnohodnotné coworkingové zázemie s kreatívnou dielňou a oddychovými zónami a čo je najdôležitejšie, vytvára fungujúcu komunitu spájaním kreatívnych duší všetkých odvetví z celého sveta.

Je možno tažké si predstaviť softvérového inžiniera Pedra, pracujúceho necelý meter vedľa od slečny vytvárajúcej kvetinové inštalácie a Marka z Veľkej Británie, ktorý o miesto ďalej dizajnuje novú kolekciu oblečenia, ale tu to funguje. CRU sa stalo mojou kanceláriou a networkingovým centrom na nasledujúce dva týždne.

V rámci môjho pracovného pobytu som mal možnosť stretnúť skutočne zaujimavých a inšpiratívnych ľudí a ani moje druhé stretnutie nebolo výnimkou. Paulo Alves, zo spoločnosti SmartValue, mi bol predstavený ako renomovaný miestny ekonóm a konzultant verejného sektora. Skromnosť bokom, Paulo stojí za veľkými projektami podpory podnikania a rozvoja regiónu. Mestá sa na neho obracajú so  svojimi Smart koncepciami a vytváraním fungujúcich, udržateľných ekonomických modelov. Častejšie ako doma v Porte, ho môžete stretnúť na svetových konferenciách a renomovaných univerzitách.

Na Slovensku sa ešte stále zaoberáme myšlienkou vytvorenia toho správneho inkubačného prostredia pre naše Start-upy a vymedzenia, čo to ten Start-Up vlastne je. V Porte sú už niekoľko krokov pred nami a spoločnosti, ktoré už vyrástli treba podporovať ďalej. Founders-Founders sa venuje Scale-Upom a vytvára fungujúcu komunitu spoločností, ktoré sa neboja deliť sa o svoje vedomosti a rásť spoločne. Udomácnená Slovinka Lea Gregorka nás previedla naozaj štedrým priestorom ich organizácie a zoznámila nás s členskými spoločnosťami, ktoré u nich zároveň aj sídlia. Medzi najzaujímavejšie určite patrí INFRASPEAK, ktorý nám predstavil samotný zakladateľ Felipe Ávila da Costa.

Porto naozaj dýcha kreativitou a výnimkou nebol ani OPOLAB, laboratórium achitektúry a dizajnu. Tento FABLAB, ktorý nám predstavil jeho spoluzakladateľ João Feyo, je vybavený najmoderšími 3D tlačiarňami a dielňami, ktoré poskytujú verejnosti možnosť pracovať na svojich projektoch a vytvárať prototypy. V čase našej návštevy práve prebiehal jeden z projektov iniciatívy ScaleUp Porto, ktorý obdobne naším Hackathonom, dáva limitovaný časový priestor na vytvorenie prototypu na základe zadaných kritérií. Tentokrát to bolo vytvoriť produkt z typických surovín, ktoré mohli hľadať len v centre Porta. Výherca bol obdarovaný malým finančným grantom a možnosťou pracovať na svojom projekte ďalej v rámci stáže vo FABLAB-e.

Medzi najväčšie prekvapenia určite radím návštevu veľmi netradičnej akademickej inštitúcie, Porto Design Factory (PDF), a stretnutie s riaditeľom, alebo “PDF Fire Starterom” Rui Countinhom. Akceleračné programy, výučba bez učiteľov, známok, či tradičných zápočtov a skúšok, zameraná na reálnu tvorivú skúsenosť formou projektov so spoločnosťami akými sú Ford, či IKEA. Na spoluprácu s Ruiom sa môžeme čoskoro tešiť aj v Košiciach. 

Taktiež sme navštívili neďaleký UPTEC PINC, ktorý je univerzitným centrom a inkubátorom pre inovatívne a kreatívne startupy. V rámci návštevy sme tiež absolvovali prednášku kórejského Veľvyslanca, J.E. Kyoungsuk Sea, ohľadne dôležitosti kreatívneho priemyslu pre ekonomiku Južnej Kórey.

Porto bolo naozaj krásne a inšpiratívne. Ako druhá najväčšia portugalská konglomerácia po Lisabone, s 2,4 miliónom obyvateľov, je cítiť, že mesto žije. Porťania však budú hrdo trvať na tom, že samotné Porto má len niečo vyše 240,000 a je jedným z mnohých miest tvoriacich zoskupenie oblasti Porto. Domáci si vedia život užívať, ale narozdiel od iných južných európanov, si svoj čas vážia a využívajú ho veľmi produktívne. Siesta tu neexistuje, obchody sú otvorené každý deň až do večera. Výnimkou je len nedeľa. Mnoho prednášok, stretnutí a informatívnych podujatí sa koná v čase raňajok, ešte pred prácou, alebo v čase obeda a popri ňom. Pracuje sa neskoro do večera a neskoro sa začína aj s večerou a zábavou. Mesto poskytuje obrovské množstvo kultúrneho dedičstva, výbornej (a ťažkej) gastronómie, kvalitného vína a nezabudnuteľné výhľady na oceán. Ľudia sú usmievaví a nápomocní, ceny veľmi prijateľné, často aj lacnejšie než doma. S angličtinou nemá nikto problém.

Boli to dva týždne veľmi netradičného spojenia oddychu a práce s mimoriadne profesne revitalizujúcim účinkom. Domov som sa vrátil s tisíckou nových nápadov, inšpirácií, konceptov a zlepšovákov, ale hlavne novou chuťou do práce. Túto skúsenosť hodnotím extrémne pozitívne a odporúčam ju každému, či už ako možnú záchranu pred „vyhorením“, alebo ako nástroj nasatia novej energie a inšpirácie.
Ďakujem, CIKE!"
 
Chceš vycestovať aj ty? Napíš nám na michaela.halasz@cike.sk
Ak podnikáš, freelancuješ alebo si motivovaný zamestnanec, máš možnosť vycestovať a nadviazať nové kontakty nie len v Porte, ale aj v slovinskej Ľublane alebo talianskom rezorte Rimini.