Barbara Rusnáková
27.11.2017
4 min

Art & Tech Conference priniesla do Košíc svetové mená digitálnej kultúry

V piatok 24. novembra sa v Košiciach uskutočnila konferencia Art & Tech Conference ako profilová udalosť a highlight festivalu Art & Tech Days. V priestoroch Kulturparku vystúpili zahraničné aj domáce ikony viacerých expertíz. Cieľom konferencie bolo predstaviť ľudí, ktorí dlhodobo posúvajú kreatívny priemysel vpred ako aj odborníkov v oblasti gamingu, mediálneho umenia, umelej inteligencie a technológií.

Jedným z nich je aj profesor Karl Stocker (AT), ktorý v nadväznosti na nedávno získané členstvo v sieti UNESCO City of Media Art porozprával o všadeprítomnom dizajne v rakúskom UNESCO Design City Graz. 

        "Students are an important base for the development and the future of the city."

O cenné know-how v oblastii machine learning sa s nami podelil Joshuan Newnham (UK), vedúcim technológom dizajnu v Method. V rámci svojej prednášky uviedol príklady dát ako pohonom umelej inteligencie a zdôraznil nevyhnutnosť interakcie ľudí s technológiami a ich vzájomnú symbiózu.

        "Before innovating products, one has to innovate a way to build them."  

Zaujímavou 'prezi' prednáškou bola aj tá od Zsuzsi Kovács (HU), ktorá na príkladoch známych detektívov vysvetlila správne postupy pri UX výskume.

         "Showing empathy and hide your intent. Be one of those who you interview." 

Facilitátorka kreatívneho procesu Claudia Schnugg (AT) v rezidenčnom programe Sparks v Ars Electronica venovala svojich 30 minút ukážkam z praxe, keď veda a umenie vedú k projektom úplne iných rozmerov. Napríklad 'prehltnuteľný parfum', ktorý geneticky modifikuje molekuly v ľudskom tele je alternatívou ku bežným voňavkám.

         "The question is, how much of control you put into the creative process."

Prečo je dôležité sedieť na lavičke, bolo úvodom na zamyslenie od Stephana Assadouriana (CA), ktorého životná misia je zmeniť svet k lepšiemu prostredníctvom videohier. Jeho prednáška, viac polemická ako faktická, ukázala rozpory a absurdity v základných zaužívaných pojmoch a zastávala sa obyčajnej jednoduchosti. Po mnohých rokoch v Ubisofte založil vlastnú konzultantskú spoločnosť pre herných vývojárov.

        "In this complex world, one has to go through ways of perception and then come up with simple solutions." 

Oslavy mediálneho umenia prebehli v skutočne veľkom štýle aj s Luis Fernandesom (PT), výkonným producentom Canal180, prvým televíznym open-source kanálom na svete a prvým celoštátnym médiom venovanom kultúre a kreativite. Luis ako kurátor obsahu rozprával o inovatívnom obsahu v médiách.

        "Content is about stories and partnerships."   

Zo slovenských rečníkov nežného pohlavia súčasne mediálne umenie prezentovala Zuzana Pacáková. Zuzka priblížila zákulisie festivalu Biela Noc, príklady technických náročností a improvizácií v kontexte krajiny, kde technické vymoženosti nie sú samozrejmosťou. Príkladom sa stala skutočnosť, že digitálne umenie dnes už nie je iba projekcia, ale sú to monumentálne sochy zložitých na transport.

        "S miliardou potenciálnych failpointov, ako docieliť to, aby technológie nezlyhávali?" 

Andrej Kolenčík (SK) nezaprel svoju experimentálnu náturu ani počas svojej prezentácie. Príklady svojej tvorby ako ilustrovaná kniha slovenskej ústavy alebo ako poraziť ultrapravicový trend extrémizmu jednorožcami zanechal pocit obdivu aj na tvárach zahraničných speakrov.

         "Experiment leads to innovation. Experiments bring fail." 

Producent Jaro Slávik (SK) vo svojom príspevku rozvinul na konkrétnych príkladoch z hudobného priemyslu myšlienku, že história sa aj v oblasti technológií vlastne opakuje.

Napokon, Sebastien Laroude (CA), koncept dizajnér filmov a hier ako X-Men, Godzilla, Assassin’s Creed, Thief alebo Tron Legacy predstavil svoj osobný pohľad na prepojenie disciplín.

         "Expression of technical processes equals to languages. Observe, everything is connected."

Podľa rečníkov ako aj podľa obecenstva dopadla konferencia výborne a my sa tešíme na plánovanie budúceho ročníka. Určite nezabudnite sledovať sociálne siete Creative Industry Košice #atdays, #atconf a dozviete sa o novinkách. Viac info na atdays.sk, v prípade otázok píšte na barbara.rusnakova@cike.sk. 

Dovidenia o rok!