Alexandra Juríková
09.11.2017
2 min

Escalatorské CIKE v Banskej Bystrici // blog

Prvý človek bol umelec. To je názov niekoľkomesačného festivalu, ktorý organizuje Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici. Táto svieža organizácia sa už druhý rok vezie na Escalatore – rozvojovom programe z dielne Creative Industry Košice. Reagujúc na záujem a potreby banskobystrickej kultúrnej a kreatívnej scény nás pozvala, aby sme predstavili tento projekt miestnej širšej verejnosti.

Prezentácia sa konala v utorkový skorý večer v krásnych galerijných historických priestoroch v centre mesta. Boli sme nadšení z aktivít, obsahu a zmysluplných výstav pre všetky vekové kategórie, ktoré boli v budove zastúpené. Keď prišiel náš čas, predstavili sme pred nemalým publikum ako vznikol program Escalator, ako prebieha, ako sa do neho zapojiť a prečo CIKE robí práve takúto aktivitu. Pochválili sme sa nedávno získaným členstvom v sieti kreatívnych miest UNESCO a pozvali sme Bystričanov na festival Art & Tech days, ktorý bude v Košiciach o dva týždne. Pri menovaní všetkých našich aktivít sme si opäť pripomenuli, že máme na čo byť hrdí. Záujemcovia sa po prezentácii nehanbili pýtať a načrtlo sa niekoľko možných spoluprác. Príjemnou diskusiou s divákmi sme dokonca mierne ukrojili z hracieho času kamarátom z MusicLabu, ktorí odohrali po našej prednáške komorný koncert.

Večer sa niesol v objavovaní miest, kde sa dejú lokálne kultúrne aktivity a ukončili sme ho posedením v dobre známej Záhrade. Na druhý deň nám Zuzka a jej kolegovia zo Stredoslovenskej galérie pripravili prehliadku ďalších priestorov. Historická a útulna atmosféra týchto budov pôsobila miestami až protikladne našim domovským košickým Kasárňam.

Bolo to celé fajn. Prezentácia sa podarila, ľudia sa pýtali a chceli vedieť viac o tom, ako pracuje Creative Industry Košice a veríme, že z tohto rýchleho výletu vznikne viacero zaujímavých nápadov a spoluprác.