Michaela Halász, Barbara Rusnáková
01.07.2017
6 min

Nabi sa energiou v Porte na biznis rezidencii // blog

Po mesiacoch vyjednávania, inštruktáží, dopisovania a virtuálnych stretnutí, sa napokon do Portugalska vybrala Michaela Halász ako prvá vyskúšať si a doladiť detaily nového #cike produktu biznis rezidencie. Lebo v čase, keď má každý aspoň 800 priateľov, lacné roaming volania a dovolenku v sieti 4G, je trendy dovolenkovať sólo, pri mori a zároveň pracovať.

Pôvodná myšlienka, vydestilovaná z niekoľkoročnej praxe Alexandry Juríkovej organizovania rezidencií a mobilít, sa doladila cestou s cieľom produkt otestovať. Miška do Porta cestovala primárne kvôli #cike partnerovi, komunitnéu centru CRU Cowork. Jej úlohou bolo doladiť celkovú logistiku, zažiť si atmosféru a vcítiť sa do človeka – používateľa -, ktorého náplň práce sa v podstate nelíši od jeho bežných dní, no ocitá sa v úplne novom prostredí a kolektíve. 

Okrem testovania produktu a dolaďovania posledných detailov nadviazala nové kontakty a partnerstvá, ktoré sa stali súčasťou UNESCO kandidatúry, a ktoré vedú k podpore miestnej novomediálnej scény. Jedným z týchto podnetov budete môcť vidieť práve na tohtoročnej konferencii Art&Tech days na jeseň, kde vystúpia zaujímaví speakri práve z Porta.

Do tretice, Porto je Košiciam podobný nielen svojou veľkosťou ale aj osudom Európskeho hlavného mesta kultúry. Aj preto sa Miška stretla s expertkou na politiku v kreatívnom a inovatívnom sektore, kde som sa zaujímala o rozvoji mesta a kultúrnej stratégie po skončení roku EHMK. O tom, ako vyzeral jej týždeň si prečítajte v nasledijúcich odsekoch s množstvom referencií na miestne highlighty:

Týždeň v Porte:

Môj pracovný pobyt v CRU Cowork začal 3. Mája, kedy mi boli ukázané priestory organizácie a bola som predstavená celému tímu CRU komunity, na ktorom čele stojí Tânia Santos. Bol mi pridelený kancelársky stôl s prístupom na wifi a k tlačiarni, zasadačke, k odpočívacím miestnostiam a dielňam. V ten deň som bola súčasťou jednej udalosti, tzv. CRU Sobre a Mesa. Išlo o besedu, kde jeden z členov CRU hovoril o svojej pracovnej histórii a prekážkach, ktoré musel prekonať vo svojom profesionálnom živote. Koncom dňa som sa zúčastnila aj stretnutia ohľadne Cirkulárnej ekonomiky. Niekoľko projektov, resp. ľudí zaujímajúcich sa o túto tému, sa zišlo za účelom networkingu a predávania si skúseností.

Nasledujúci deň som bola predstavená Rui Countinhovi, ktorý je riaditeľom Porto Design Factory (PDF). Mala som možnosť navštíviť ich priestory a taktiež mi boli predstavené ich vzdelávacie a akceleračné programy. Samotné PDF, ako aj jeho študenti, boli veľmi inšpiratívni a s Ruiom sme sa dohodli na nadviazaní vzájomnej spolupráce. V ten istý deň som sa zúčastnila aj mesačného zoskupenia komunity CRU tzv. 'Lanche @ CRU'.  Nešlo tu len o networking a bbq party, ale o sociálnu akciu, kde sa stretávajú a diskutujú súčasní a ex-coworkeri z CRU.

V piatok 5. Mája som navštívila Porto Innovation Hub, ktoré je iniciatívou mestskej rady a je to zároveň aj miesto, kde sa akceleruje mestský inovačný a kreatívny ekosystém. Veľmi zaujímavým miestom bolo aj UPTEC PINC, kde som sa zoznámila s Fátima São Simão. Fátima je riaditeľkou tohto centra, ktoré je univerzitným centrom pre kreatívne odvetvia, kde sú inkubované mnohé inovatívne a kreatívne startupy a spoločnosti. Tie som spoznala neskôr. Večer na odporúčanie kolegov z CRU som navštívila aj balet v nádhernom Teatro Municipal do Porto, keďže v tom čase práve bežal festival DDD-Dias da Danca.

Sobota a Nedeľa sa niesla v duchu spoznávania mesta a jeho zákutí a taktiež v navštívení múzea moderného umenia Serralves, kde práve prebiehala výstava s názvom „Joan Miro Materialidade e Metamorfose“, ktorou bola verojnosti po prvýkrát predstavená zbierka 80 diel tohto katalánskeho umelca. Deň som zakončila podľa odporúčania CRU koncertom tradičného portugalského speváka v nádherných priestoroch Casa da Musica.

Posledný deň som bola pozvaná na obed, kde som sa stretla s Cristina Farinha, ktorá je expertkou na politiku v kreatívnom a inovatívnom sektore. Dlhé roky pracovala pre ADDICT, pričom v súčasnosti učí na jednej univerzite v Porte a zároveň pracuje pre Európsku Komisiu v tomto obore. Svoj pobyt som zakončila večerou s Tanoiou a Miguelom z CRU, kde sme prebrali všetky výhody našej plánovanej spolupráce, predstavila som im naše požiadavky pre produkt, ktorý chystáme aj v spolupráci s nimi a dohodli sme sa na ďalšom postupe.

Počas môjho pracovného pobytu som mala možnosť stretnúť mnoho skúsených ľudí z kreatívneho sektora a v súčasnosti pracujem na prehĺbení týchto profesionálnych vzťahov. Pred odchodom do Porta som od Tânie dostala praktické informácie týkajúce sa mesta, ubytovania ako aj reštaurácií. Všetci boli veľmi inšpiratívni a pobyt nemôžem hodnotiť inak ako pozitívne.

Pre viac informácií, kontaktuj priamo Mišku na michaela.halasz@cike.sk. Ak podnikáš, freelancuješ alebo si motivovaný zamestnanec, už dnes máš možnosť vycestovať na pracovnú dovolenku do co-workingu nie len v Porte, ale aj do slovinskej Ľublany alebo do talianskeho rezortu Rimini.

Miškin pobyt sa uskutočnil vďaka Creative Industry Košice a Fondu na podporu umenia, ktorý z verejných zdrojov podporil túto zahraničnú pracovnú cestu.