Otto Brixi
25.04.2017
5 min

Izrael je kosher krajina // blog

Otto Brixi sa minulý rok zúčastnil mesačnej rezidencie v Tel Avive. Vybral si ho náš partner Tel Aviv Global aj vďaka projektu smart city managementu s názvom Helpey. Prečítajte si o jeho skúsenosti v tomto blogu.

Moja cesta do Izraela sa začala tradične, ako to u mnohých startupistov býva, náhodou. Sedel som v jedno horúce letné ráno s mojimi priateľmi na raňajkách v miestnej kaviarni, keď do priestoru vstúpila Zuzana Pacáková, autorka a kurátorka najväčšieho slovenského umeleckého festivalu vo verejnom priestore, Biela Noc. Po jej úvodnom, košickom: ,,Čaute, čo vy tu?“, spomenula, že organizácia Creative Industry Košice vyhlasuje výzvu na mesačný rezidenčný pobyt v izraelskom Tel Avive. Súčasťou tohto programu bolo nielen samotné kultúrne spoznávanie štátu Izrael, ale najmä pôsobenie v jednom z najznámejších startupových inkubátorov The Library, ktorý je podobný tým v americkom Sillicon Valley. V duchu si ako človek, ktorý sa chytá každej šance, hovorím, že toto by určite nebolo zlé, a hoci s malou dušičkou ale predsa, som sa okamžite do tohto programu prihlásil.

Kým samotná súťaž prebiehala, môj život sa pohyboval v štandardnej startupovej rutine. Ráno mestským bicyklom na kávu, potom na kreatívnu poradu, obed, dúfanie v kúsok voľného času medzi nikdy neubúdajúcimi úlohami a následné večerné snívanie o tom, aké by bolo dostať sa do toho Izraela, a ako by sa môj život mohol zmeniť. Mimochodom, o tomto snáď sníva každý, kto tam so svojim startupovým projektom ide. Veď kto by nechcel byt ďalším Elonom Muskom, Stevom Jobsom či Uri Levinom? 

Jeden podvečer na konci leta mi cestou z výletu na Krásnej Hôrke zazvonil telefón. Volal mi riaditeľ CIKE Mišo Hladký, s tým, že som bol na tento program vybratý a môžem baliť kufre. „Skvelé“, hovorím si s úmyslom dokázať, že aj ľudia z Košíc môžu a chcú zabojovať za myšlienku, ktorej cieľom je urobiť svet o niečo lepší a efektívnejší...

A tak som v jedno skoré ráno nasadol s lodným kufrom v Budapešti na lietadlo a vrhol sa do neznámeho príbehu plného mesačného dobrodružstva. Prvé okamihy po prílete do Tel Avivu boli pre mňa mimoriadne rozpačité, a to aj napriek tomu, že som v ňom v minulosti už niekoľkokrát bol. S veľkým kufrom, v 33-stupňovom sparnom počasí som sa z letiska vláčikom vydal priamo do prenajatého bytu v centre Tel Avivu. Samozrejme som sa okamžite stratil a rozhodol som sa na najbližšej autobusovej zastávke vziať taxík (ktorý v Izraeli vôbec nepatrí medzi lacné služby). Príchod do skromného študentského apartmánu na 4. poschodí pod strechou pre mňa znamenal každodenné kardio, ktoré som sa okamžite po príchode rozhodol vyplávať na úžasnej pláži plnej ľudí z celého sveta vzdialenej iba pár metrov.

Bol štvrtok, začiatok izraelského víkendu. Hovorím si, čo teda s ním, a zapožičal som si e-bike, s ktorým som sa kúsok po kúsku rozhodol spoznávať zákutia tejto svetovej, neustále pulzujúcej metropoly. Dlhé promenády, obchodné centrá, historické centrum, či storočný, pôvodne arabsky prístav Yafo. Po víkendových úvodných dňoch flákania sa som sa postavil pred realitu mojej pracovnej cesty a vybral som sa na kick-off meeting do jedného z mnohých telavivských startupových inkubátorov The Library, v ktorom som po úvodných zoznamovacích ceremóniách dostal svôj malý kúsok zeme v podobe stola s pripojením na internet. Celý čas môjho pracovného pôsobenia v tejto startupovej jednotke som venoval príprave svojho projektu, prvého svetového sociálneho smart city managementu Helpey.

Čas plynie rýchlo. Celý môj pobyt v Izraeli bola kombinácia kancelárskej práce, networkingových stretnutí, množstva konferencií a prednášok, ktorými je každodenne Tel Aviv posiaty, či stretnutiami s investormi, ľudmi zo startupovej komunity, ktorých je v Izraeli na každom kroku neúrekom. Je to také malé Sillicon Valley, v ktorom nemáte problém pri jedení hipsterského hotdogu na Rotschild boulvarde stretnúť ľudí z celého sveta, ktorí si do Izraela prišli splniť svoj sen. Mladí, aj tí starší, (vek nehrá rolu), každý iný, ale spája ich spoločná chuť uspieť. Prostredie kreatívnej a inovatívnej ekonomiky je najrýchlejšie sa rozvíjajúce odvetvie ekonomiky vo svete a som hrdý na to, že Košice v ňom prostredníctvom organizácie Creative Industry Košice zohrávajú svoje miesto.

Som Otto Brixi a aj vďaka Creative Industry Košice som tvorcom unikátneho startupu. Neviem, či vo svete prerazí, ale vďaka šanci, ktorú som skrz CIKE v Izraeli dostal, sa o to pokúsim.


Otto Brixi 

Autor je tvorcom prvého sociálneho smart city managementu na svete, ktorý získal vďaka Slovensko-Izraelskému vedecko-výskumnému programu investičnú podporu na jej vývoj a uvedenie na trhy.