NovinkyEventiné
Renáta Zolnaiová
21.03.2017
3 min

Presvedč verejnosť a získaj $$$ pre svoju myšlienku

Dobrý tanier je zavedenie úspešného zahraničného mikro-grantového formátu do pravidelného verejného crowdfundingu na Slovensku. 19. apríla v budove Gymnázia Sv. Tomáša Akvinského môžeš odprezentovať svoj alebo podporiť nápad, ktorý spraví Košice o trochu lepším miestom na zemi. Po crowdfundingovej večeri a vystúpení Bobovej diéty získa výherca celú výšku vstupného.

Po záverečných hodinách sa v priestoroch galérie zíde asi stovka ľudí, spoločne jedia polievku a diskutujú. Hodnotia štyri nápady a prospešné projekty, ktoré môžu skvalitniť život v ich meste či pomôcť miestnej komunite. V hlasovaní si následne vyberú, ktorému projektu venujú celú výšku vyzbieraného vstupného, aby ho jeho autori mohli uskutočniť.

Toto je základnou filozofiou Dobrého taniera, crowdfundingovej aktivity, ktorá sa v Košiciach rozbieha vďaka Výmenníkom a Creative Industry Košice.

Inšpiráciu a návod čerpali iniciátori Dobrého taniera v americkom Detroite. Tamojšia nezisková organizácia už siedmy rok organizuje pravidelné verejné večere (v čase písania tohto článku ich bolo spolu 151), ktorými formou mikro-grantov podporujú aktívnych ľudí a skupiny v rôznych zámeroch. Kým v Česku sa tieto večere podávali v Brne aj v Prahe, na Slovensku ide o prvý pokus s verejným crowdfundingom v tejto podobe.

Ako to funguje

Vstupné na Dobrý tanier sú tri eurá na osobu. V cene je zarátaný tanier dobrej polievky a možnosť hlasovať za jeden zo štyroch vybraných nápadov alebo projektov pre Košice. Témy sú vyskladané vždy zo štyroch rôznych oblastí. Môže ísť o umenie a kultúru, sociálnu sféru a dobrovoľníctvo, eko aktivity a verejný priestor alebo čokoľvek iné. Každý večerajúci má možnosť hlasovať za nápad, ktorý sa mu najviac páči, ktorý považuje za najviac prínosný. Nápad s najväčším počtom hlasov sa stáva víťazom a odnáša si celé vstupné.

Na každej večeri platia dve základné pravidlá: Po prvé, použitie modernej technológie nie je pri prezentovaní možné; prezentéri sa musia vynájsť iným spôsobom. Po druhé, nápad, ktorý sa počas večere prezentuje sa musí viazať na územie mesta Košice.

Prvý Dobrý tanier v Košiciach je plánovaný na 19. apríla 2017 o 18.00 hod. v telocvični Gymnázia Sv. Tomáša Akvinského v Košiciach.  Svoju polievku bude servírovať šéfkuchár Jozef Hromják z reštaurácie ZORE. Každá večera má aj umelecký rozmer, v tomto prípade to bude koncert košickej kapely Bobova diéta. Obe organizácie aj hudobníci pomáhajú rozbehnúť dobrú myšlienku bez nároku na odmenu.

Ak máte nápad, ktorý túžiš uskutočniť a zapadá do konceptu Dobrého taniera, prihláste ho do 10. apríla pomocou online formulára, ktorý nájdete tu http://bit.ly/2nvH7sF alebo na www.dobrytanier.sk alebo navštívte výmenníky na sídliskách, kde vám poskytnú rady aj pomoc s vyplnením prihlášky.

Autorom loga Dobrý tanier, je výtvarník a novomediálny umelec Boris Vaitovič.